1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salyangoz problemi

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde attar tarafından 29 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR
    Şu bitkilerden gelme zararlı değildir yararı vardır illa ki ama istenmeyen demek daha doğru istenmeyen salyangozdan nasıl kurtulabilirim
    1) katil salyangoz ne kadar etkilidir etki süresi nedir başa bela olur mu?
    2) 2 adet elma salyangozu da potaniyel olarak hedef oluşturur mu katil için onları da yer mi?
    3) ilaç son çare ama artık ilaç alacak raddeye geldim ilaç nasıldır napar ne eder elmaları da kırar mı?

lütfen yardım edin bezdim nerdeyse gitgide de sayıları artıyor azalmıyorlar

akvaryum 80x25x35 bitkili

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Salyangoz problemi

Makrakanta alın kurtulun, faydasını çok gördüm kolay gelsin.

3. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

ama yavrular var canlı doğuran tankı daha da doğacak bunu nasıl engelleyeceğim yavruları da götürür

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Aynen botya ya da makrakanta salyongoz canavarlarıdır...

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Makrakanta yavru yer mi? yer, hemde afiyetle. Bu durumda yapılacak tek şey büyük saylangozları elle toplamak. sayılarını kontrol altında tutmak. Katil saylangoz mevzusunu bilmiyorum, faydalı olduğu söyleniyor ama bulmak zor olsa gerek ben bitkili yaptığım zamanlarda çok arayıp bulamamıştım.

Saylangoz ilaçları işe yarıyor ama elma saylangozu ve varsa diğer omurgasızların (karides gibi) bu ilaca karşı hiç şansı yok. Aynı zamanda bu ilaçlardan bitkilerin ve balıklarında çok hoşlandığını söyleyemem.

Ph 6 cihvarında tutulan CO2 gübrelemeli tanklarda da şayet suda da KH düşükse saylangoz büyümesi kabuk için gerekli kalsiyumu depolayamadıkları için oldukça yavaşlar, hatta kabuğu gelişememiş yumuşak saylangozlar balıklara yem olurlar.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Valla ben size akvaryumdaki canlıları çıkarmanızı ve akvaryumu kurutmanızı tavsiye edeceğim. Ben öyle kurtulmuştum salyangozlardan. Tabi imkanlarınız elveriyorsa bu söylediğim yöntem geçerlidir. Yoksa üstadlarımın da dediği makrakanta da zamanla çözüm olacaktır.

7. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

1)Halil Bey, 10 civarı katil salyangoz alın.20 gün sonra tankta gözle görülür derece istilacı salyangozlarda azalma olduğunu görüceksiniz.Biraz sabırla 1,5 2 aya minumum düzeye iner sayıları.
    2)Eğer elma salyangozları katillerin boylarına yakınsa yenebilirler.Tabi ki damızlıkları yemeleri çok zor.
    3)İlaç bence çok yanlış.Bir çok canlıya zararı olur.

8. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

10 çok en fazla 2 adet atacağım 2 adet elma saylangozum var büyük boy damızlık zaten 2 tanesi yeterli 10 adet fazla gelmez mi :) maddi anlamda da zorlar baya

9. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Halil Bey akvaryumunuzun hacmini göz önünde bulundursak epey istilacı tür salyangozlardan vardır.Bu yüzden 10 dedim.Çünkü 2 tane sayılarını azaltamaz.Çok zor olur.

10. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

evet ama kaç tane de var bilmiyorum ki çöpçü yoktu 3 çöpçü aldım komanda 2 de vatoz aldım cayır cayır resmen sayıları azaldı yemlemeyi de azalttım :)
    olanları da spatulayla eziyorum diğerleri afiyetle yiyor şimdilik vazgeçtim diyebilirim :) yer bitkisi alınca sorun olurmu ki

Sayfayı Paylaş