1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salyangoz sorunu...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde triggers tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Merhaba sevgili dostlar, fotoğrafını yayınladığım salyangozlarla başım dertte. Su değişimlerinde çekebildiğim kadar çekiyorum ama çözüm değil biliyorum. Bunlarla mücadelede neler yapılmalı tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler, selamlar.

New iPad Tapatalk HD'den gönderildi.

Ekli Dosyalar:

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Hocam merhabalar

Birincisi, co2 takviyesi yapilan akvaryumlarda dusuk ph tan dolayi saylangozlar kabuklanamaz ve yasayamaz eger mumkunse ph'i biraz daha cekebilirsiniz,

Ikincisi botia macracantha , eger bu baligi akvaryuma katarsaniz ve fazla iyi beslenmezse (cunku iyi beslenirse saylangozlara olan ilgisini kaybediyor) saylangoz sayisini en alt seviyede tutacaktir.

Ucuncu onlem: piyasada iyi markalarin saylangoz ilaclari, dikkatli kullanilirsa baliklara pek zarari dokunmayabilir ama karidesler icin kesin olum demek . Tavsiye etmeyecegim ama etkili bir cozum.

triggers bunu beğendi.
  3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Katil salyangoz tavsiye ederim kesinlikle. 20 tane alın, zaten 1-1.5 cm civarındalar. Köklerini kuruturlar salyangozların.

H.Kaya.Gemlik. ve triggers bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende bir yöntem yazayım, misinaya kabak bağlayın ve sarkıtın, gece bir ara çekin ve tekrarlayarak sayılarını azaltın. Macracantha balığı eklenirse yavruları da o azaltır baya.

triggers bunu beğendi.
  5. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Çok teşekkürler, siz katil salyangozu tavsiye etmiyormusunuz? Ph 5,5 - 6,5 arasında. Bu değer yetrli gelmiyor ve devamlı ürüyorlar. Daha da mı düşürmeliyim ph'ı ? Selamlar...

New iPad Tapatalk HD'den gönderildi.

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Zamanında çok arayıp bulamamıştım o yüzden bir yorum yapamayacağım, ph durumunuz iyi bu yüzden daha da aşağıya çekmek doğru olmaz. Ben bu ph'da bile saylangozların çok sağlıklı büyüyemediklerini tahmin ediyorum, Fotoğraftan yorum yapmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama saylongozlar oldukça ince ve şeffaf kabukları olduklarını tahmin ediyorum. Bu düşük ph katil saylangozlarada pek iyi gelmeyecek onu söyleyebilirim.

ben hiç denemedim ama Temel abinin tavsiye ettiği gibi tuzak yem ve hatta bu iş için saylangoz kapanı yapanlar olduğunu biliyorum.

triggers bunu beğendi.
  7. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Bugün itibarı ile 12 adet katil salyangoz aldım, duruma göre tavsiyelerinizi değerlendireceğim. Durumu buradan paylaşacağım. Katkı sağlayanlara teşekkürler.

8. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Kimyasal işine girmeyerek iyi yapmışınız hocam yoksa karideslerinizde bu ilaçtan çok ağır etkilenebilirdi katil salyangoz iyi saçimtemo8

triggers ve Alparslan bunu beğendi.
  9. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Evet dostlar katil salyangozları alalı 15 gün oldu lakin hiçbir işe yaramadılar. Şu an itibarı ile adi salyangozlar da hiç eksilme yok ve hiç yediklerini de görmedim. Bekliyelim biraz daha görelim bakalım.

10. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Yerler Atilla abi bende de hala var adilerden ama kabuklar da artıyor. Bir tanenin küçük bir taneyi yemesi 1 saat sürüyor zaten, adiler ise yenildikçe ürüyorlar yenildikçe ürüyorlar ama katiller yakında söndürür onları.

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Temel abim de yazmış....siz gözleme devam edin olmazsa makrakanta veya botia cinsleri salyangozları kuruturlar :)

12. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    Katil salyangozlar kesin çözüm olmuş, alışssınlar akvaryuma siz görün tek salyangoz kalmaz kendilerinden başka :)

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    BU katil Salyangozlar nasil yiyorlar abi diğerlerini kabuklu bunlar :bilmem:

14. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    13anento.jpg
    Miraç resimde sağda salyangozun bir uzvu var oradan diğer salyangozların içine nüfus ederek onları tüketiyor.

brkfrt ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  15. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Atilla Bey, katil salyangozlar dibe çöken protein ağırlıklı yemleri de yerler. Verdiğiniz yem miktarını biraz azaltın yada bitkisel yem kullanın. Katil salyangozlar bitkisel yemleri yemezler. Aç kaldıklarında ise , diğer salyangozlara yönelirler. Belirli bir süre sonra benim gibi, katilleriniz için adi salyangoz aramaya başlarsınız. Bence de en doğru çözüm.

16. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Sayın Triggers
    Mesajınızı yeni gördum 2 ay önce aldığım bir bitkiyle akvaryumumu aynı salyangozlar istila etti.
    bende sizin gibi nefret ettim, fakat tavsiye üzerina aldığım 2 adet Makrakanta bir hafta içinde dengeyi kurdu şimdi ise biraz çoğalsınlarda makrakantaların yem sorunu çözülsün diye bakınıyorum ama kavaryumda gözüken bir şey yok.
    denemeni tavsiye ederim
    bol şans

17. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Hasan bey makrakanta karides gibi kabuklulara saldirdigindan pek sağlıklı olmaz.

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  18. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Bilmiyordum, bende kabuklu olmadığından sisteme zarar vermeden başarılı oldular

19. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Atilla bey son durum nedir acaba?

Tepetaklak

Sayfayı Paylaş