1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sohbet tadında özgün paylaşımdır. :hasta:

  Yıllardır esnaf arkadaşlara gider gelirim. Bu arada bir sürü müşteriler gelir anlamsız sorular sorar, bu anlamsız soruların sonucunda anlamsız malzemeler alınır ve eve gidilir. Çoğu zaman fanus içerisinde bir takım malzemeler yada, minik akvaryumlar içerisinde bazı ucuz ekipmanlar ve kuruluma hazır yazılı fiyat etiketi asılır. Aslında buraya kadar baktığımızda herkesin mütavazi akvaryumlar kurabilme hakkı olduğunu düşünebiliriz. Ancak ne yazık ki akvaryumumuzun mütavazi olduğunu balık seçimi sırasında çoğu kez unuturuz. Bazen ise bu şekilde akvaryum kuranlar içinden balıklarını 1 ay sorunsuz yaşatınca ahkam kesmeye başlayanlarını görürüz etrafına. Bunlar insan çeşitliliği içinde yaşanan olaylardır. Aşağıdaki video içeriğine dikkat edildiğinde şartlarını bilmeyen ve olduğundan fazla görünmeye çalışan birinin birgün nasıl yanlışının ortaya çıktığını göreceğiz. Oysa gerçekleri görerek ve kendimize ait olanla yetinip onu gurur duyacağımız hale getirmenin çabasının daha doğru olacağını ve yine kazanımı getireceğini göreceğiz. Videoyu izleyip devam edelim, şarkıda dinlemiş oluruz. :hasta:

  metacafe.com kapanmıştır.

  Emek ile ortaya çıkarılan her zaman daha kıymetlidir. Bu aslında her alanda geçerlidir. Mütavazi akvaryum kurulumları hobiye bir adımdır. Bazen mütavazi akvaryumlar ısrarlı çocuğuna akvaryum almaya gelen anne ve babaların ilk göz ağrıları olur. Aynı zamanda harçlığını biriktirmiş gencecik kardeşlerimizin çaresiz tercihleridir de. Bu tercih aslında hobideki geleceklerinin bir başlangıcı ve yine zamansız bitişi olacaktır. Yıllar öğrettiki iyi bir esnaf bu aşamanın en önemli unsurudur. Bu kardeşlerimiz hevesle akvaryumlarını kurarken yardımına ihtiyaç duydukları esnaf abilerinin kendilerini geçim kaynağı olarak çoktan seçmişti. Elbette geçim kaynağı olarak seçeçekti bu onların işi ve bakmak zorunda oldukları aileleri vardı. Ancak bir yeni ve hevesli başlangıcı yanlış yönlendirmezlerse sürekli olarak ailelerini bu sektörden geçindirebileceklerdi. Peki bu süreç her zaman doğru işledi mi ? hayır işlemedi. Bu bilinçsiz alış veriş yapan gencecik kardeşlerimiz için özel malzemeler, süsler, boyalı deniz kabukları, plastik bitki, renkli kumlar vs vs bolca bulunduruldu.Bu kesim geçim kaynağı olarak bu yol seçilerek görüldü. Yanlış balık satışı, tavsiyesi her dükana gelişinde almasını söylediği farklı yemler, uyduruk motorlar, sıvılar, ıvırlar, zıvırlar oldu. Sonuç olarak kayıplarla kurulan akvaryumlara, bir deneme daha yaparak balık satın alan kardeşlerimiz, üçüncü denemeye sıra geldiğinde durdu düşündü. Bu düşünce bazılarının akvaryumlarını, fanuslarını depolara, ardiyelere indirirken bazılarını yıldırmadı. Yılmayanlar inatla, azimle, araştırma ile yürüdü. Bu yürüyenler sizler bu yazıyı okuyanlardır. Bizde yola sizinle devam edeceğiz.

  Bunca yıl gösterdiki bu esnaf kardeşlerimizde bu kesime hitap eden her türlü malzeme bulunurken, bilinçli alış veriş yapacak deneyimli akvaristlerin satın alacağı malzemeler neredeyse bulunmadı ve siparişle getirildi. Tabi bu düşüncelerimin dışında tutulması gereken işini iyi yapan esnaf kardeşlerimiz çok var. Benim sözüm hak edenedir. Türk akvaryum sektörüne bakıldığında uzmanlaşmış ileri seviyedeki hobicilerin bir araya gelerek anlamlı bir yerli ürün ortaya koyulmamış. Hobi yine bireysel başarılarla ilerliyor. Oysa hobinin ilerlemesi esnafından, ithalacısına akvaristinden, izleyicisine kadar uzanmaktadır. Eğer genç ve üretim meraklısı kardeşlerimize, aynı akvaryumda bulunan ve içerisinde tamamen erkeklerin olduğu balıkları, baskın erkekler yüzünden renklerini gizleyenleri dişi diye satarsanız, bu hobinin ilerleme seviyesi malasef yavaş olacaktır. Bu olumsuzluklara ithalatı zorunlu bazı türleri( Tanganika) ülkemize getirirken, 50 balık içerisinde bir dişi olduğunu gizlerseniz ve yine önemli olan bir husus olan, alt türü pahalı bir tür ismi altında satarsanız, üretmek düşüncesiyle bu balıkları tercih eden kardeşlerimizi bilinçsizce çabalayan hobiciler yaparsınız. Ve yine örnek olarak, Kingoma türü frontoza'yı blue zaire, kahverengi calvus'u siyah calvus diye satarsanız ve tavsiye ederseniz ne beslediğini ne üretmeye çalıştığını bilmeyen akvarist yaratırsınız. Oysa yanlışlık yok iyi okuyun, aynı balık sanılan türler arasındaki fiyat farkı minik yavrularda 150-200 ytldir. Bizler ve esnafımız başta olmak üzere bunlar anlatılmaz ise ortaya ne beslediğini bilmeyen, ilerleyemeyen akvarist çıkar. Ondan sonra tüm platformlar ileri seviye ileri seviye diye bir şeyler anlatmaya çalışsada, ilerleme bir noktaya kadar gerçekleşir. Her esnafın bunu yapmasını, bu balıkları getirememesini anlarım. Peki İstanbul'da iki katlı güvenlikli esnaflar neden gerçeği izah etmeden satış yapıyor. Bu benim düşüncemin doğruluğunu ortaya koyan gerçektir. Eğer sistemin ilerleyişi bu şekilde olursa, bizler Frontozadan, Tropheusdan yavru alanlara daha çok hayretle bakarız.

  Tabi hobiye başlayanların, başlamış ve biraz yol almış olanların yaptığı hatalar yok mu? Elbette var. Esnaf kardeşimizin ısrarla 'alma olmaz' demesine şahit olmamıza ramen, geri getirirsen geriye almam diyen esnafa balığı geri getiremeyince, balıklarına bir süre sonra saldıran balığı, klozete atarak sifonu çeken hobicilerin kıs kıs gülmelerini duyar gibiyim. Sabırsız ve araştırmayan hobici yerine, araştıran, satın almadan bilgi toplayan hobici her zaman başarılı olacaktır. Akvaristler için bulunmaz nimet olan forumlar bunun önüne geçebilir. Yeter ki kullanmasını bilelim. Hazır kolonilerden, yerli üretimlerden yani bir birimize damızlık olamak üzere daha çok bu tarz balık yavruları alalım verelim. İthalat yapılmalı, ancak bazılarında sonuç ortada ve bu olumsuzlukları en aza ne kadar çok indirirsek o kadar çok ileleriz.

  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.
  Ben sana yumurtamı verdim, sen bana yumurtanı verdin.
  Sonuç olarak, sende yine bir yumurta, bende yine bir yumurta var.

  Sende bir bilgi var, ben de bir bilgi var.
  Sen bana bilgini verdin, ben sana bilgimi verdim.
  Sende de iki bilgi, bende de iki bilgi oldu.

  Sevgi ve saygılarımla...
   
 2. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  Her zamanki gibi yine Temel abi. :) Bıkmadan usanmadan yazmış. Eminimki bu yazıları yazarken zevkle yazıyor. Bende bıkmadan usanmadan okudum :) Her akvaryumcu ayrı birşey söylüyor akvaryumcuya gidiyorum adam bana su düzenleyicisi satmak istiyor. Bende almadım. İyimi ettim kötümü bilmem. Akvaryumculara olan güvenim %20 gibi bir civarda. Bir çoğu kendi malını satmak için bir sürü yalan uyduruyor. Akvaryumcular konuşmaktan aciz. Soru soruyorsun adam yardımcı olmuyor. Adama mesela ısıtıcının fiyatını soruyorum çekinerek soruyorum. Pat diye dengesiz birşey söyliyebilir ve söylüyorlar. Adama diyorsun şunun fiyatı ne kadar adam diyor alıcakmısın. Bende bu forumu buldum ve akvaryum sevdam böyle başladı. Benim tek istediğim 3-4 tane balığımın olması ve bunlara bakma bunların çocuğum gibi olmasını istiyorum. Ama bir türlü dengeyi oturtamadım :(

  Bu portal sayesinde bir sürü bilgi öğrendim pek öğretemedim ama olsun. Elbette gün gelir ben öğretirim onlar öğrenir :)
   
 3. salkayetrer

  salkayetrer

  Mesajlar:
  429
  Yer:
  Adana
  İsim:
  Seha
  Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  Eline sağlık Temel Hocam. İyi bir analiz :)
   
 4. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  Ellerine sağlık temel abi gerçektende bıkmadan ve usanmadan yazıyosun yaa :helalolsun: :) Çok güzel olmuş ellerine sağlık.

  Saygılar... saygılar:gif
   
 5. Silahşor

  Silahşor

  Mesajlar:
  179
  İsim:
  Hakan Gürses
  Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  Teşekkürler, emek sarfedip yazmışsınız ve çok anlamlı bir yazı olmuş.
  Fatih kardeşimin de dediği gibi, her akvaryumcuya güven olmuyor. Ben o akvaryumcular yüzünden neredeyse bir serveti çöpe attım. Ama o zamanlar ne interteim vardı elimin altında ne de sorabileceğim bir yakınım. O yüzden sadece akvaryumcudan bilgi alabiliyordum. O da her gittiğimde bir şeyler kakalıyordu resmen. Bende tabi balıklarım ölmesin diye mecburen çoğu verdiğini almak zorunda kalıyordum. Bir de kendine bağlamak ve güven sağlamak için arada 1-2 balık verirdi. Verdiği balıklarda lepistes ve japondan öteye gitmezdi, hani ucuzlar ya o bakımdan.

  Neyse ki bi süre sonra akvaryumuma veda ettim, ve o akvaryumcuyla da iletişimim koptu.
  Yaklaşık 4-5 ay öcne tekrar başladım bu hobiye, şimdi o akvaryumcuyla işim bile olmuyor :)
  Burada akvaryumcu bir ablamız var, sağolsun diğeri gibi değil.Ve akvaryumportalı var. Buradan çok şey öğreniyorum gittikçe, çok iyi bir ortam...
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  Gerçekten yorumlarınıza ayrı ayrı teşekkür ederim. Bilimsel içerikli makaleler, tür tanıtımları, balık yaşam alanları, akvaryum kurulum incelikleri derken arada bu tarz özgün paylaşımlarda yapılması iyi oluyor diye düşünüyorum. Akvaryum portalı için düşüncelerinizi okuduğumuzda gerçekten mutlu oluyoruz. Yola çıkarken özgün bir platform oluşturmayı arzu etmiştik. Kendimize ait bir içerik oluşturmak kolay bir iş değildi arkadaşlar. Alıntı kullanmadan koca katagorileri doldurmak ve yeni farklı olmalarına özen göstermek kolay da olmadı zaten. Bazen günler sürenler oldu, bazen saatlerce sürenler ve altına biri yorum yapacak diye site başında beklediğimiz günler oldu. Bunlar belki elini taşın altına koymuş kişi ve kişiler için olması gerekenlerdi ama sizin de tahmin edeceğiniz gibi önemli olanı aslında sadece bu emeklerin karşılığının en azından platform başarısı olarak alınmasıydı. Gelinen nokta yeni platform için çok çok iyi ama aslında bundan daha önemlisi önünün sizler sayesinde çok daha ışıl ışıl olduğunu görmekte zorlanmıyor olmamızdır.

  Maddi gücü olmayan arkadaşların kendi alternatiflerini üretmeleri ve ürettiklerini paylaşmaları hobide zaten belli bir ilerleme getirdi kısa sürede. Geçen gün aldığımız iyi niyetli bir eleştri vardı bu eleştiri aslında düşünmemize neden oldu, acaba iyi mi, kötü mü oldu ?

  Eleştiride denilen ' siz DIY filtre yapımlarını bu kadar çeşitli malzemelerden yapıp paylaşıyorsunuz iyi de diğer sitelerde herkes artık peynir ekmek gibi bunları yapmaya başladı ' Ziyaretçi olarak bu paylaşımlardan alacağını alanlar ve aldığını hayata geçirenler bizimle de paylaşmıyor ise bu onların ayıbıdır. Bunu bir eleştiri olarak almadık çünkü hobi için yapılan paylaşımlardı zaten fikri alan yapmış ise güle güle kullansın. Bu güne kadar tuzlu su akvaryumlarını basite indirgediğim için birçok eleştiri aldım ama zaman gösterdi ki o günün maddiyat yüzünden basit akvaryumları bu günün başarılı akvaryumları olarak karşımıza çıktı. Bunun en basit örneği tuzlu su kurulumu için damacana su parasından kurtarmak ve yarı yarıya düşük tuz maliyeti olması açısından doğal Marmara suyu kullanımıydı. İtiraz edenler , karşı çıkanlar derken gelinen noktada 5 milyon ton su çekilerek Bayrampaşa dev akvaryumları bu suyla kuruldu. Bilemiyorum ama avaryum forumları sadece marka ve model önerme yeri olmamalıdır. Fikir üretme, çözüm bulma yeri olmalıdır.

  Sevgiler...
   
 7. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  Ellerina sağlık abi çok güzel olmuş.
  saygılar:gif
   
 8. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  Elleriniz kollarınız dert görmesin. Konuşulmayanları dile getiren bir yazı olmuş. Takdire şayan,tebrik ve teşekkür edilmeye son derece layık.
   
 9. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Cevap: Sana Ait olsun, Sen Başar ve Akvarist Kal

  pardon:gif:ay:em34:
   

Sayfayı Paylaş