1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı-Beyaz Prenses Balıkları Neden Ölür

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde yasin38 tarafından 28 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu
    Selamun Aleyküm,

4 gün önce 60lt bir akvaryum aldım.Tuzla yıkayıp 1 gün su dolu beklettim sonra mavi damladan damlattım. ilk büyük beyaz prensesim öldü.
    Sonra resimde gördüğünüz sarı ve beyaz prensesim öldü. Balıklar neden ölür? Daha fazlası ölmesin diye eski akvaryuma aldım hepsini lütfen yardım edin hastalıktan mı yoksa benim bilmediğim bir durummu var?

Şimdiden teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Sarı-Beyaz Prenses Balıkları Neden Ölür

Geçmiş olsun. Sarı ve beyaz prenses balıklarının ölümü hakkında yorum yapmak gerekirse, bence ilk görünüm olarak hatalı kurulmuş ve gerekli filtrasyon unsurlarını barındırmayan akvaryum hiisi var. Filtrasyon nasıl sağlanıyor? Yemleme konusunda şekil ve miktar nedir?

3. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

Şu anda 2 sp daha öldü küçüklerden...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumu yoluna sokmak için aşağıdaki soruları yanıtlarsan fena olmaz.

5. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

Ben bir akvaryumcuya gittim elimde olanları anlattım oda mavi damladan verdi. Başka birşeye gerek yok dedi. Ben yeni başladığım için pek anlamıyorum, fakat motorum altındaki filitre görevi görüyor diye düşünmüştüm. Yem olarak marin fish dıscus granulat yazan birde yem verdi.
    Sabah akşam yemliyorum.Prensesleri kurtarmam için ne yapmam lazım?

6. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

abi kusura bakma msj göremedim ilk

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle sorun http://www.akvaryumportali.com/tatl...k-olumu-oluyor-sebebini-bilmiyorum-12130.html konusundaki akvaryumun ilk hali ile benzerlik gösteriyor. İlk iş olarak akvaryumun suyunun yarısına yakınını değiştirebilirsin. Damacana içme suyu kullanma imkanın varsa iyi olur, yoksa çeşme suyunu damacanalara doldurup bir kenarda bekletmen gerek bir gün kadar. Fakat damanacana su kullanmanı öneririm. Su değişiminde kullanacağın suyun ısısını akvaryumun ısısı ile dengelersen iyi olur. Yani akvaryumun ısıtıcısını damacanalara aktarıp suları ısıtabilirsin.

Su değişim yapmadan önce akvaryumdaki o kırmızı rengarenk kumları çıkarıp atmalısın. Dere kumu serebilirsin tabana. Şelale filtre edinir ve akvaryuma bağlayıp su değişimini de yaparsan iyi olur. Elindeki metilen mavisini de işlemler bitince 2 kapak ekleyebilirsin.

8. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

Abi ben yeni akvaryumda suyu 1 gün beklettim ve ısıtıp koydum balıkları 1-2 çanak çömlek vardı onlarıda içine atmadan tuzla yıkadım.
    Taşları atıp yerine kum dolduracağım.Akvaryumun suyu daha 3 günlük yarısını yinede değiştiriyim mi ve balıkların daha iyi yaşamaları için akvaryumuma neler ekleyebilirim ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle yemlemeyi çok azalt bu ara, bu çok önemli. Su değişimi yapmış olsan da bence damacana içme suyu ile güzel bir su değişimi yap ama bunun öncesinde kumu çıkarıp at ve dere kumu ekle. Bunun yanında akvaryumuna çanak çömlek yerine Antalya kayası veya doğadan bulacağın uygun kayalardan ekle. Bu stres alır, akvaryum çok çıplak ve beslediğin tür özellikle sorunlu durumlarda buna çok ihtiyaç duyar.

Çok çok önemli olan diğer unsur ise akvaryumuna mutlaka bir hava motoru ekleyip oksijeni artır, oksijen çok az akvaryumunda. Bunları öncelikli olarak yapmalısın.

10. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

Çok sağolasın abi, dediklerini yarın temin etmeye başlayacağım inşallah.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok iyi olur, akvaryumların gerçek anlamda hatalı ve eksik bence. Bunları düzeltip burada görsel kare yayınlarsan balık alıp sürecine karar verebiliriz. Üstteki mesajımda verdiğim linki üşenme incele bence. Aynı şekilde kurulmuş olan ve çok balık ölümü olan bir akvaryum idi ve baya değişti.

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Öncelik ile Geçmiş olsun diyelim. Bu sorun benim başımada geldi Suyunuz Muhakkak 2 gün dinlenmiş ve akvaryuma eklenmiş olması lazım Ve bir an önce içerisinde bulunan rengarenk kumları çıkar onun yerine silis,dere kumu vb kumlar kullanabilirsiniz. Sonrasında su değişimi yarıya kadar kullanın ve o Petshopcunun verdiği İlacı Kullanmayın o ilaç beyaz benek hastalığı için ölüm ile alakası yok Filtrasyon sorunu olabilir Yukarıda Temel abim vermiş birde ben veriyim Bu konuyu hiç üşenmeden baştan sona kadar incele ve hataları gör Ben neler neler etmişim ve akvaryumun son halini gör nereden nereye dağlar kadar fark var.

http://www.akvaryumportali.com/tatl...k-olumu-oluyor-sebebini-bilmiyorum-12130.html ve bir de Prenses Ve Yunus türleri İçin uygun olmayan bir akvaryum seçimi yapılmış 60 Litre akvaryumda En fazla Lepisteslere iyi olur çünkü benimki 61 Litre Canlı doğuran bakıyorum. Prensesler için en az Akvaryum Litresi 150-200 Litre arası olmalıdır Dediğimiz gibi Muhakkak Okumalısın Ölümlerden Kurtulmak istiyorsan o Konuyu Allaha bin şükür ki Buradaki abilerim kardeşlerim her türlü yardım ettiler esirgemeden ve ölümleri durdurduk Allah onlardan 1 değil 1000 Kere Razı olsun.saygılar:gif

13. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

Sağ olsun abilerimiz, hemen msj atıp yardım ettiler. Allah Razı Olsun.

14. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

Selamın aleyküm denilenleri yaptım. Öncelikle dere kumu sipariş verdim(6kg) biraz gelmesi zaman aldı. 30 cm hava taşı ve hava motoru aldım aktif çalıştırıyorum. Akvaryum düzeldi diyerek 2sp 3 mp 1de yavru papağan balığı aldım.

Akvaryumda toplam 4sp 3mp 1 papağan var hepsi yavru. Bugün balıkların 2.günü fakat bi durgunluk var balıklarda üniversiteden yeni geldiğim için bu saatte rahatsız ettim. (saat 15.00 gibi Durgunluk filan yoktu geldiğimde yere yakın ve pek hareket etmiyorlar)

Yardım ederseniz çok sevinirim.Saygılarımla hayırlı akşamlar.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle sorunun ve hedefin ''Sarı-Beyaz Prenses Balıkları Neden Ölür'' idi. Bunun düzeldiğini düşünmen veya ölümlerinin durması güzel ama hemen ardından balık alıp eklemek hiç hoş olmamış. Akvaryum biraz daha toparlamalı ve iyice kendine gelerek sana balık alman için fikir vermeliydi.

Fotoğraf eklersen iyi olur akvaryum ve yeni balıklardan.

16. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu
    1 mavi prenses daha gitti. Akvaryumu yeşillendiriyim dedim biraz araştırdım prensesler hem etçil hem otçulmuş. Dolayısıyla vazgeçtim.Ankaraguclu
    kardeşe açılan konudan görüp bir de kiremitimsi bir taş attım (yıkayıp). Daha ne yapabilirim ?

Fotoyu şimdi ekleyemem anca yarına abi. Tel arkadaşta kaldı, ne gibi şeyler yapabilirim şimdilik?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yeni kumu tamamen değişmiş akvaryuma başka balık almayarak başlayabilirsin mesela işleme.

Kiremitimsi taşı nereye ve nasıl ekledin? Su değişimi yapıldı mı bilemiyorum, nasıl balıklar alındı bilemiyorum. Bekle bakalım biraz bence. Su değişimi yapılmadı ise yaparsan iyi olur.

18. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

su değişimini % kaç yapmam iyi olur? Çünkü burda öğrendiğim en önemli şey suyun tamamen değişmemesi.

19. yasin38

yasin38

İsim:
    yasin koyuncu

komşunun oğlu sağolsun pek iyi çıkmadı ama şimdilik idare eder.

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Ben hala orada Renkli taşlar görüyorum. Balık alman Temel abimin dediği gibi iyi olmamış Bana söylemişlerdi 1 ay sonra al diye ben 1 ay 2 hafta sonra almıştım. Kiremitimsi diye birşey yok bildiğin Kiremit onlar. Ben sana söyleyim aynı olaylar başımdan geçti yeni aldığın balıklar Gider fazla yaşamaz. Ve Akvaryumun Hacmi Çok küçük Prensesler için 150-200 LT arası olmalıdır.

Sayfayı Paylaş