1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı/Mavi Prenses - Mpanga

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde ErsinGO tarafından 27 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. ErsinGO

ErsinGO

İsim:
    Ersin Koray GONCE
    Merhaba;

105 Litre akvaryumumda ortalama 2-3 cm boylarında 5 er tane Sarı Prenses, Mavi Prenses ve Mpanga cichlid ler var. akvaryum yetersiz kalacağı için büyütmeyi düşünüyorum. Henüz cinsiyet ayrımı yapmadım. Balık sayısı muhtemelen azalacak 2-3 tane ilerde.

Şu anda benim istediğim ölçüler 110x 45 genişlik x ? yükseklik 50-60. genişlikte artabilir. 50-55 cm.

Ortalama 250 - 300 litre olacak yani istediğim akvaryum. sizce yeterli olurmu bu 3 tür için akvaryum.? tek tür veya iki tür yapmayı planlıyordum ancak kararsızlığım neticesinde beğendiğim bu 3 türü de koydum akvaryuma. ilerleyen günlerde belki iki türe indirebilirim. ancak böyle bir ayrım yapmak istemiyorum. :)

henüz dekorasyonda yapmadım akvaryuma. Akvaryumun içinde silis (bildiğimden değil tahmin olarak yazıyorum) çok ince bir kum var. 4 tanede büyük kaya koydum. normalde kum tavsiye etmiyorlar cichlid ile. yeni akvaryumda kullanmayı düşünmüyorum. sizce akvaryum dibine ne yerleştirmeliyim.? benim aklımdaki büyük mercan kırıkları. sizce uygun olurmu.? yoksa kum kalabilirmi.?

Yorumlarınız benim için çok önemli. Genelleme yapmak istemiyorum ancak Akvaryumculardan net bilgi alamıyorum. Herkes ticaret peşinde.

Balıkların psikoloji, stres vs. detayları hakkında az çok bilgi sahibiyim. onun için bu konuyu işi hakkı ile yapan profesyonel arkadaşların yorumlaması gayemdir. Tek amacım balıkların doğru olarak yetiştirilmesi.

Avcılarda oturuyorum. Bana yakın arkadaşlar var ise yüz yüze de konuşabiliriz.

2. ErsinGO

ErsinGO

İsim:
    Ersin Koray GONCE
    konuyu kilitleyebilirsiniz. sanırım buradan cevap alamayacağım. tecrübe açısından yabancı forumlara yazıyorum.

teşekkürler.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ersin bey dün gece 1 de yazmışsınız mesajınızı. Saat şu an 1 e çeğrek var ve bugün hafta içi bir gün. GÜn içerisinde herkes online olamayabilir. Çalışanlar ve okula gidenler olabilir. Bunu anlayışla karşılayabilirsiniz. toka:gif

Sorularınıza gelince; chichlid balıkları; kumla oynamayı severler. Kendilerine taş altlarına mağara yaparlar kumları kazarak. Silis diye tabir ettiğiniz kum, sarı renkli ve yarım milim (0,1 - 0,5 mm) Kalınlığındadır. Chichlid akvaryumları için kesinlikle uygundur. Mercan kırıkları da kullanabilirsiniz. PH tamponlaması yapacaktır. Bende 3 tür besliyorum tankımda, kumumda 0,5 - 1,0 mm kalınlığında beyaz quarz kum. Ama bulabilirsem silisle değiştireceğim.

Tank hacminiz 3 tür için uygun, 5 şer balıktan toplam 15 balık eder. Aslında burda önemli olan balıkların sayısı değil (tabi ki de aşırıya kaçmamak kaydı ile). Önemli olan balıkların bölge seçimleri konusundaki akvaryum dekoru. Benim de tankım 250 litre ve bol bol kaya dekoru kullanıyorum. Akvaryumun arka ve yan camları olduğu gibi kaya desem yeridir.Kayaların yüksekliği çok değil.

Balıklar kendilerine bölge belirlerler. Baskın erkek bu bölgelere kimseyi sokmazlar. Mpanganın erkeğinin olduğu alana polit türü balıklarım geldiğinde uysal olmakla birlikte, kendi cinsi bir balık yanaştığında git buradan der gibi hafif kovalıyor. Burda önemli olan kaya dekorunuzu mümkün olduğunca geniş alana yaymanızdır.

Tür olarak sarı ve mavi prenses yerine daha ender, daha nadir türler düşünürmüsünüz? Bence neonspot veya lionscove veya diğer ender bulunan malawi chichlidlerini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Mpanga ve SP - MP diyetleri farklı canlı türleridir. Hem bitkisel hem protein ağırlıklı yem kullanacaksınız. Zira balıklarınızın çoğu (Sarı ve Mavi Prensesler) hem etçil hem otçul besleniyor.

Ancak bu konuda dikkatli olmalısınız. Mpanglarınız da fazla protein ağırlıklı beslendiklerinde bir sorun oluşabilir.

saygılar:gif

reis, zgrkaralar, ErsinGO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM
    Forumda araştırma yapmadan, direk bütün sorularınızın cevabını almak istemeniz ve uyguladığınız tavır bence aşırıya kaçmış.
    Eğer biraz zahmete girip beslemek istediğiniz türlerin karakteristik özellikleri, türler arası uyum tablosu, gerekli hacim konularındaki bütün bilgilere rahatça ulaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.
    saygılar.

reis ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  5. ErsinGO

ErsinGO

İsim:
    Ersin Koray GONCE
    Erman bey yorum için teşekkür ederim. Mpanga yanına ne tavsiye edersiniz bana.? Yorumlarınız istinaden Sarı/Mavi Prenseslerin yanına mpanga pek uygun olmuyor beslenmeden dolayı. Arada protein ağırlıklı yemde veriyorum çünkü.

Benim gittiğim akvaryumcuda klasik balılar dışında emin olmamakla birlikte şu balığı gördüm sanırım
    Melanochromis auratus (Auratus)

bunun dışında alternatif üretemiyorum şu anda. çeşit yok fazla ulaşacağım.

Akvaryumumun biraz renkli olmasını istiyorum. 2 tür yapacağım net olarak karar verdikten sonra.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Polit, neonspot gibi daha nadir türlere yönelin. Polit yavrularım var ancak istanbula gönderemem malesef hava şartları zaten soğuk biliyorsunuz. Bence istanbul gibi bir yerde kesinlikle bulursunuz aradığınızı ;)

7. ErsinGO

ErsinGO

İsim:
    Ersin Koray GONCE
    Arkadaşım ben araştırmamı yaptım. Araştırmamı yaptığımı yazdığım yazıdan da anlayabilirsiniz. Ancak ne kadarda araştırma yapsam amatör olarak gözden kaçırdığım bir çok nokta oluyor malesef. Sağolsun akvaryumcu dostlarımızın çoğu doğru bilgi vermiyorlar.

Mesela bugün Erman beyin yazısı ile Beslenme ile ilgili sıkıntıyı öğrenmiş oldum. Önüne gelen balık beslemek istiyor ancak doğrusunu bilmiyor. Bende herkes gibi balık beslememek için düşüyorum üstüne bu kadar. 4 gün öncesine kadar 60 cm lik bir akvaryuma 15-20 tane cichlid bende atabilirdim.

--- Ekleme; ---

Açıkçası çok dolaşamıyorum ama ilgileneceğim bununla. Sarı ve Mavi prensesleri geri veririm. Sizin akvaryumunuzdaki gibi polit bulursam veya Lions Cove bulursam alacağım.

Mpangalar 2,5-3 cm kadar şu anda. erkek dişi ayrımı yapamayız değil mi.?

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Herkesin herşeyden öğreneceği birşeyler vardır.

Word programında tamamı büyük yada tamamı küçük yazıları; shift + F3 tuşları ile;

tamamı büyük
    tamamı küçük yada
    sadece baş harfleri büyük

şekilde değiştirebileceğimi; tam 140 küsür sayfa üniverste tezimi baştan elle yazmak zorunda kaldıktan çok seneler sonra 14 yaşında bir delikanlıdan öğrenmiştim. :F

Sorunuza cevap olarak;
    Dişi erkek ayrımı Mpangalarda çok zordur. Anüs vent kontrolü ile anlayabilirsiniz ama biraz daha büyümelerini gerekebilir.

Ayrıca bende bir hayvan otçul beslenmesi gerekirken karma beslenirse ne sorunlar oluşuyor, onu araştırıyorum.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ersin bey öncelikle kusurumuza bakmayın.Dün gece forum yöneticilerinden olan İsmal arkadaşımız nöbetçiydi fakat uyuya kalmış ve sorularınıza zamanında yanıt verememiş. Arkadaşımız adına sizden özür dileriz.:cekingen:

Beslediğiniz türler için 300 litre yeterli bir hacimdir tabi balık sayısını abartmadıkça.Bahsettiğiniz iki yada üç türdende 3 dişi 1 erkek şeklinde koloniler oluşturup sağlıkla besleyebilirsiniz. Cıchlıdlar kumu sevmez diye kim söylemişse yanlış söylemiş.Cıchlıdlar kumla oynamayı severler ve vücutlarında yada solungaçlarında dış bakteri olduğunda kuma sürtünerek yada ağzına kum alıp solungaçlarından atarak bu bakterilerden kurtulmaya çalışırlar.Yani birnevi onlar için ihtiyaç diyebiliriz kuma. Tabana koymayı düşündüğünüz büyük mercan kırıkları balıklarınızın sürtünmeleri halinde zarar vereceğinden pek uygun değil. Beslediğiniz türler genelde gizlenip saklanarak kendilerini dahada güvende hisseden türler olduğundan Erman kardeşminde belirrttiği gibi akvaryumunuza bol mağara şeklinde kayalardan dekor oluşturmalısınız. Bu dekor balıklarınıza güven hissi vereceği gibi aynı zamandada görsel olarak sizede hitap etmelidir. Bu dekor konusu artık birazda size kalmış birşey.

zgrkaralar ve cirol bunu beğendi.
  10. ErsinGO

ErsinGO

İsim:
    Ersin Koray GONCE
    Teşekkür ederim.

Ben avcılarda oturuyorum. İstanbul/Avcılar. Malawi türlerine ve Amerikan Türlerini inceleyebileceğim bir yer varmı bana tavsiye edebileceğiniz. Şu anda hala tam kararımı verebilmiş değilim türler ile ilgili olarak. Amerikan cüceleride çok hoşuma gitti ancak gittiğim hiç bir yerde bu klasik türler dışında balık göremiyorum.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Avcılar civarında birçok arkadaşımız var.Konuyu okuduklarında size o civarda tavsiye edebilecekleri yerleri yazacaklardır Ersin bey.

Amerikan cıchlıdlarında oldukça tecrübeli olan Cenk Sinor kardeşimiz var. Eminim size yardımcı olacaktır seçmeniz gereken uyumlu türler hakkında.toka:gif

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Ersin bey avcılar'ın neresinde oturuyorsunuz?.Avcılar'da ağırlıkla malawi türleri mevcut istediğin tür'ün ismini paylaşırsan çevremde olan yerlere sorarım varsa veya getirebilirlerse sizinle haberleşiriz.

13. ErsinGO

ErsinGO

İsim:
    Ersin Koray GONCE
    İsmail bey merhaba;

internette gezerken bu ikisini beğendim. ancak diğer farklı türleride olabilir.

apistogramma borelli (borelli)

apistogramma viejita

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Ersin bey yarın sorarım eğer bu türler'den getirebilir'lerse bilgi veririm size.

15. ErsinGO

ErsinGO

İsim:
    Ersin Koray GONCE
    Teşekkür ederim. Sağolun. Bende gelebilirim. Farketmez.

--- Ekleme; ---

İsmail bey tekrar rahatsız edeceğim. Kusuruma bakmayın. Hala Balıkları inceliyorum.

Malawi den bir kaç tür daha yazsam size bunlarada bakabilirmiyiz.?

Cynotilapia afra (Cobue)
    Labidochromis zebroides (Mavi Zebra)

16. kayhan45

kayhan45

İsim:
    kayhan sertkaya
    Cevap: Sarı/Mavi Prenses - Mpanga

bnm arkadaşımda 9tane mpanga 1 tane sarı 2tanede (adını unuttum) balık var hepside 2-3cm ve çokda iyi anlaşıyorlar :):)

Sayfayı Paylaş