1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prensesım hamıle yardım lütfen...

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde musty-1907 tarafından 28 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    3-4 Aydır besliyorum ufakken almıştım. Büyüdüler ve hamile oldu :) mutluyum fakat ne yapabilcemi bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Haziran 2015
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Balığı kusturacaksanız, 13 ile 14. günde kusturmalısınız. Bana soracak olursanız, akvaryumunuzda erkeklerden rahatsızlık duyduğu anda kaçabileceği sığınabileceği mağaralar veya yuvalar var ise, 13 gün bekleyin, yapabiliyorsanız 13. günden sonra ayrı bir tanka alın ve yavruları salmasını bekleyin. Akvaryumunuzdaki dişi erkek oranı nasıl? Akvaryumunuz kaç litre?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Agzi dolu disileri pipo filtre ile kurulmus ayri bir kucuk akvaryuma ayirmaniz iyi olur. Suyu ana akvaryumdan alin. Sure yazmamissiniz veya tutmamissiniz bu yuzden tahmini olarak 15 ila 17 gunlerde ayirabilirsiniz disileri. Insallah saglikli yavrular buyutursunuz.

Not: ureme ve yetistirme bolumune tasinacaktir konunuz.

4. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    tesekkür ederm

Yardım için teşekkür ederim. kusturmayı düşünmüyorum. haftaya ufak bir akvaryuma almayı düsünüyorum ufak birde motoru olan. fakat nasıl alcam alırken bi sorun olmaz mı? balıgı yakalarken veya tutarken agzındakileri atma gibi ihtimal varmı ? yeni resimler ekledm kesin agzı dolu demi :)

Ekli Dosyalar:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yakalamaya çalışırken yavruları atma ihtimali var ancak ihtimal üzerine çekinmeye gerek yok. Zaten ilk kez yumurta tutan dişiyi kusturmak hatalı bir harekettir. Yakalama işini bir gece geç saatte ışıklar söndükten 2 saat sonra yaparsanız kovalamaca yaşanmadan alırsınız.

6. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    Balık agzına yumurtaları alalı 2 ya da 3 gün oldu ama tam emin degilim. Haftaya koysam ve akvaryum ufak olsa sorun olur mu ?_ 20 cm galiba ama balıkta kücük ve motoruda olucak? bir de kesin agzında yumurta var demi resimlerden anlayabildiniz mi? ben biraz acemiyim de.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet balığın ağzı dolu. Haftaya yapabilirsiniz sorun yok. Akvaryum 20 cm küçük aslında. Sonuç olarak dişiyi strese sokabilir. Biraz daha geniş olması iyi olur. Motor koymayın içine pipo filtre kullanın daha iyi olur. İç filtre kullanırsanız su emiş kısımlarına ince gözenekli sünger sarın yavruları çekmesin. Güç olarak yavru akvaryumuna uygun olsun aşırı güçlü olmasın. Dişinin arkasına sığınacağı ir kaya eklerseniz iyi olur.

8. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    tesekkürler

cevabınız ve yardımınız icin tesekkür ederim. pipo filtrem yok fakat kullancagım motor cok ufak ve cok üstte yavrular o kadar üste cıkarlarmı :S cıkar diyosanız yinede almaya calısabilirim. cok masraflı bu balık işi ya :) ayrıca pek tedirgin bi ortam yok akvaryumda ilk olmasına ragmen agzında hala ve 3-4 gün oldu bi köşede duruyor digerlerini sokmuyor :) sorun olmaz gibi haftaya diger akvaryuma almaya calıscam . alırken yavruyu agzından düsürse bile yasama ihtimali yüksek olur haftaya alırsam diye düsünüyorum..

9. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    akvaryumum 80-85 litre galiba 65x35x25 boyutunda oval resimde görüldügü gibi... 3 ice man 2 dişi 1 erkek. 9 sarı 6dişi 3 erkek . 9 yunus 7 dişi 2 erkek. Tam bilmiyorum tahminimce böyle.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    21 Adet balık besliyorsunuz...

Canlı yükünüz, tank hacminize göre oldukça düşük. Normalde SP bile beslememelisiniz o boydaki bir akvaryumda. Yaşarlar yaşamazlar demiyorum ancak; alan konusu düşündürücü. :smiley33: :der: saat:gif

Benim akvaryumum 250 Litre 20 tane yavru balığım var, ergenliğe ulaşmalarına az kaldığı için hakimiyet savaşları başladı bile. Yakın zamanda balıklarımı 10 adede düşürmeliyim. Diğer türlü ölümler yaşanacaktır balıklarım arasında.

Mustafa sanırım isminiz; Mustafa bey
    pipo filtre koymanız tavsiye edilmişse bence pipo filtre koyun. Gidin bir akvaryumcuya, bana pipo filtre lazım diyin, size verirler zaten ucuz birşey. 5 - 10 TL arasında değişir fiyatları. Hava motoru gerekecek pipo filtre için, yoksa onu da temin ediniz.

Bu Masrafları yapmadan önce; biraz bekleyin. SP ilk kez yavru almışsa ağzına, 3 - 5 gün sonra yumurtaları atabilir veya yutabilir. Bilginiz olsun. Acele etmeyin demek istedim. saygılar:gif

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    Ama burda daha ufak akvaryumlarda daha cok balık besleyenler bile var :S Burdaki balıkcımızda bile bir akvaryumda daha cok var. hafta sonuna kadar beklicem düşürmezse eğer ufak akvaryum alıp ona koyacagım uygun olur galiba.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Akvaryumcuda balıklar daimi olarak yaşamazlar. Onlar vitrin tankıdır. Siz gider balığı beğenir alırsınız.. O balık o tankta maximum 1 hafta bilemediniz iki hafta yaşar. Siz akvaryumcuda **** tankının 85 - 100 litre olduğunu gördünüz mü hiç? **** tankları akvaryumcularda vardır hep. Kocaman büyük olurlar.. İçerisinde de en güzel balıkları vardır.. Satmazlar onları, satarlarsa da güzel rakamlar isterler.

Tekrar söylüyorum, yaşar, yaşamaz diye birşey yok. F tipi ceza evlerinde 3.5 Metrekare hapis odalarında da insanlarımız yaşıyorlar.. Köprü altlarında da yaşayan insanlarımız var.. Ne kadar yaşamak denirse öyle değil mi? Bence akvaryumunuzu büyütün. Sarı prenses için bile minimum 100 - 120 litre su hacmi sağlamalısınız. ona da maksimum 7 bilemediniz 8 tane SP koyabilirsiniz.

Akvaryumlarda; hacim demek, balık için yüzme alanı, saklanma alanı, kur yapma alanı demektir. Bu alan, akvaryuma koyduğunuz her balık için geçerlidir. Dikkate almalısınız bunları. Balıkların doğasını bilmekte fayda var. Bunlar doğalarında; kayalık yerlerde yaşayan, dolayısı ile saklanacak, yuva yapabilecek bir sürü mağara ve oyuklara sahip olan canlılar. Eğer siz balıklarınıza yeterli miktarda saklanma, yüzme ve çiftleşme alanı yaratamazsanız, baskın olan balık bu sınırlı alanları sahiplenecek, diğerleri bu yerlerden mahrum kalacak, dolayısı ile stresli bir ortamda beslemiş olacaksınız.

sahibinden.com dan araştırı n ikinci el tankları.. Ben ikinci el aldım kendi tankımı. Hemde 40 liraya. 250 litre ve çok güzel denk geldi. Zaten ekipmanınız mevcut sizin, bence tankınızı büyütün. Büyütmem diyorsanızda balıklarınızı azaltmanızı öneririm.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    Tesekkürler yardımınız için. ŞöyLede bir düşüncem var söylemek istedim . bu kadar ufakken balıgın agzına yavru alması ortamında iyi oldugunu göstermez mi? ayrıca 19 balık var toplam:) ama azaltmayı düsünüyorum dediginiz gibi fazla :S

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Katılıyorum ama iyinin daha iyisini kovalamaya devam.

Düzenleme: 19 Haziran 2015
    Erman Pehlivan bunu beğendi.
  15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Balığınızın ağzına yumurta alması, tamamen onların doğası ile ilgili. Her canlı üremek ister bu doğal. Üreme isteği baskın çıkmış olabilir. 5 gün sonra erkek yine çiftleşmek isteyecek. Stresli olan balıklar yüz vermeyince erkek yine ağzında yumurta olan balığa yönelecek. Balığınız yumurtaları yüksek ihtimalle tutamayabilir çünkü strese çok fazla tabi tutulacak erkek tarafından. Önemli olan ağıza yumurta alması değil ki; önemli olan o yumurtaları sağlıklı bir şekilde ağzında tutabileceği ortamı hazırlayabilmek.

Demişsiniz ;

9 Yunus, 9 Sarı, 3 ıceman toplamda 21 etmiyor mu? Ben mi yanlış hesapmıyorum?

Yine de tabi ki karar sizin azaltıp azaltmamakla ilgili olarak. Ancak şimdilik balığınız yumurtayı haftaya kadar ağzında tutabilirse, bir pipo filtre alıp onu ayrı tanka alırsanız işinizi görecektir. Yavru aldıktan sonra yavrularla birlikte anneyi de besleyiniz birkaç gün toparlansın, daha sonra büyük tanka geri alabilirsiniz anneyi.

Sağlıklı balıklar. saygılar:gif

musty-1907 bunu beğendi.
  16. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    Zaten Buna evdekiler zor izin veriyorlar daha büyüğünü koyacak yerim yok :) büyüsünler biraz daha baktım mutlu degiller azaltırım :( 8 sarı prenses 7 yunus 3 ice man var... 2 kırmızı cöpcü var adını bilmiyorum kuyrukları kırmızı olan. :) 20 balık var toplam...

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Makrakanta sanırım çöpçüleriniz. Lebeo da olabilir. Labeo ise eğer; akvaryumunuzdan çıkarın onları. Makrakanta ise sorun yok.

Labeo;

Labeo canlı doğuran türleri ile bakılan bir balık türüdür. Makrakanta ise chichlid türleri ile bakılabilir.

musty-1907 bunu beğendi.
  18. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    Budamı yanlış :( Labeo benimkiler. 2 tane...

19. musty-1907

musty-1907

İsim:
    Musty Tm
    ama aylardır birlikteler bi sıkıntı göremedim :S 2 tane vatoz almıştım onlar öldüler nedenini bilmiyorum beyazladı alt kısmı falan :S biriside dün öldü daha. benim akvaryumda sanki vatoza karşı bişey var :(

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Benim de iki adet bir albino bir normal labeom var. Canlı doğuranlarla birlikte besliyorum. Labeolar biraz sert hayvanlar aslında chichled lerle de beslenebilir ama alıştırmak lazım birbirlerine. Beslenebilir sanırım? Tam emin değilim biraz araştırmak gerekli. Sorun yoksa dursun tabi ki.

Sayfayı Paylaş