1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses Üreme Şekli

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde İSMAİL_14 tarafından 6 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. İSMAİL_14

İSMAİL_14

İsim:
    ismail özgüney
    Arkadaşlar kolay gelsin. Benim adım İsmail Bolu'dan katılıyorum. Yeni üye oldum benim bir sorunum var yardımcı olursanızı sevinirim. Elimde 5 dişi 2 erkek sarı prenses var hepside damızlık boyunda alalı 3 ayı gecti lakin tek bir yavru dahi alamadım akvaryumum 196 litre lakin her nedense üremede sırun yaşıyorum erkek çiftleşmek istediğinde dişiler ohiç ilgilenmiyor bile çiftleşmeyle alakalrı yokmuş gibi davranışları var bü yüzden ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında akvaryumun şartlarını daha iyi yazmanız gerek. Filtrasyon bilgileri ve bakım. Balıklarınızın birkaç fotoğrafını eklerseniz iyi olur. Birçok sebeb olabilir üreme sıkıntısında. Yaşları, erkek balıkların yetersiz oluşu, dişilerin dişi olmaması, taban kumu vb.

3. İSMAİL_14

İSMAİL_14

İsim:
    ismail özgüney
    Fotorafları sizlere yarın gönderceğim akvaryum bilgilerinide ileteceğim ilginiz için teşekkür ederim

4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Akvaryumculardaki büyük balıklar genelde üretimhanelerden üreme yaşı geçtiği için getirilen balıklar oluyor. Yaşlı damızlık diyebiliriz buna. Sizinkiler bunlardan olabilir. Üretim düşünüyorsanız genç damızlık alın.

5. mertx07

mertx07

İsim:
    Mert Muslu
    Gerçekten çok ilginç bir durum.Akvaryum ısınızdan sanıyorum.Belki çok sıcak ya da soğuk.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sarı prensesler herkoşulda kolaylıkla üreyebilen ve üretilmesi en kolay canlılardır.Ortama alıştıklarında yavru almaktan bıkarsınız. Akvaryumunuzda bol mağara tarzı alanlar oluşturun.Dişi erkek sayısından eminmisiniz ?

7. İSMAİL_14

İSMAİL_14

İsim:
    ismail özgüney
    Ilk önce iyi akşamlar dilerim dişi erkek sayımdan eminim ve ıslarım suan 26 derece bir tane şelale motorum ve hva motorum var mağaralar mevcut ama yinede ben üreme konusunda sıkıntı cekmekteyim acaba neden olabilir

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Katılıyorum tamamen. Her dişi erkek balık üreyecek diye bir kaide yok elbette. Balıkların satın alındıkları boyutları ve yaşı çok önemli. Bunun dışında dişilerin ve erkek balıkların süre gelen beslenme şekli, baskınlık durumlarını bilmek gerekir.

9. İSMAİL_14

İSMAİL_14

İsim:
    ismail özgüney
    Anladğım kadarıyla dişilerde sorun olabilir diosunuz dişileri değiştirsem acaba bu sorun aşma olanağım ne olur ? Seranın yemini veriyorum ve soğulcan takviyesi yapıyorum boyutları en büyğü 9 cm erkek 10 cm boyunda .

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sadece dişilerden kaynaklı olmayabilir. Bir bütün olarak bakmak gerekir. Balıkları siz mi büyüttünüz yoksa büyük boylarda mı aldınız ? Beslenmeleri daha sonra irdelenmesi gereken şık bence.

11. İSMAİL_14

İSMAİL_14

İsim:
    ismail özgüney
    Balıkların 2 sini ben büyüttüm dierleri 8 cm di aldığımda ve biri başka yerde yavru almıştı peki stres yaptıkları zaman yavru almak zorlaşır mı ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence sizin koloni biraz karmaşık yapı ve bilinmezlik içeriyor. Satın alınan büyük boydakilerin geçmişini bilemeyiz ve ürememe sebebleri geçen yaşları ve bir anlamda üremeyi kesmeleri olabilir. Erkek balıkların üreme azmini en iyi siz bilirsiniz. Bölge edinmesi dişileri çağırması ve olması gereken kadar agresifliği yoksa ondan cacık olmaz demektir. Erkek balığın bu azmine dişiler cevap vermiyorsa dişileri sorgulamak daha mantıklı, kısaca gözlem en iyi cevabı verir. Buradan biz bir yere kadar yazabiliriz.

Stres ürememe sebebi elbette olabilir ama stres yapıcı faktör önem kazanır. Eğer sürekli stres yapıcı bir faktör varsa balıkların bağışıklık sistemi tamamen bu noktadaki açığı kapatmaya odaklanır ve bu durumlarda üreme bir hayaldir. Geçici stres yine kendisini kesintili üreme isteği ile, iştah kaybıyla, renk solmasıyla kendini belli eder.

13. İSMAİL_14

İSMAİL_14

İsim:
    ismail özgüney
    Birde yerlerini Değiştirip öle deneyeceğim arkadaşalr sağolun tesekkür ederim yardımlarınız için bu arada greski cikletim var elimde dişi lasım acaba nereden bulabilirim ?

Herkese İyİ geceler arkadaşlar

14. doğununkaplanı44

doğununkaplanı44

İsim:
    Furkan TURAN
    banada bir yardım

değerli, bilgili abilerim .... Benimde tankımda 5 tane cikletim var(sarı prenses) bir tane balığımın ağzı çok karardı ... int. araştırdım çiftleşme döneminde öyle oluyormuş 1 hafta sonra balığımın ağzının altının şişkin olduğunu gördüm ama şimdi şu sıralar bakıyorum dümdüz olmuş... yavru yumurta vardıda yutmuşmudur yani bi cvp larsanız sevinirim

15. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Genelde erkek sarı prenseslerin ağzı ve kafası kararır. Bu durum çiftleşme isteğinden kaynaklanır. Fakat önemli bir nokta, akvaryum küçük ve saklanacak yer azsa, diğer sarı prensesler dişiyi sıkıştırıyorsa, dişi erkek taklidi yapıp ağzı ve kafasını karartabilir :)

16. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Çok çakal bu balıkler he :D

17. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Evet. Ama mükemmel bir doğa olayı :)

18. sinek

sinek

İsim:
    levent gezgen
    Arkadaşlar benim balıklarım sarı prenses akvaryumum 160 lt. 14 tane 2 3 cm aralarında baıklarım var bunların cinsiyetlerini nasıl öğrenebilirim?

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Levent bey 2,3 cm arası cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur,5 cm ve üzeri cinsiyetleri belirmeye başlar.

Sayfayı Paylaş