1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses Üretim

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde esmerim_636 tarafından 9 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. esmerim_636

esmerim_636

Selam arkadaşlar,
    Sitenize yeni uye oldum ve paylasımlarınızı Çok beĞendim. hepinizin eline saglık. Benim 100 cm lik bi akvaryumum var ve içinde3.4.5 cm cıvarında7 tane sp im var. ve 8 cm lik4 tane imparatorum var bunlardan yavru almayı istyorum ama olmuyor ne yapmam gerekiyor ? Bir yardım ederseniz çok memnun olurum. Şimdiden sağolun.

Balıklarım ve akvaryumum bu arkadaslar boyutları 100 uzunluk 40 genişlik 50 yükseklik.degerli yorumlarınızı bekliyorum

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: sarı prenses üretim

Akvaryumdaki sarı prenses sayısından çok, öncelikle dişi erkek olduklarını öğrenmeniz gerekli. Kısaca bundan tam emin olmadan sizinde söylediğiniz gibi yavrulama beklemek yanlış olur. Yayınladığınız fotoğraflardan dişi erkek ayrımı yapmak çok zor. Fakat siz bir kaç gözlem ile bunu öğrenebilirsiniz. Öncelikle kimlerin bölge sahiplendiğine, kimlerin kumu taşıdığına, kazdığına bakın. Yine bir sarı prensesin erkeği kovalaması ile dişiyi kovalamasıda farklıdır.

Bu gözlemler ile çok daha sağlıklı bir ayrım yapabilirsiniz.

3. esmerim_636

esmerim_636

Bir de bu yeşil renkli balık ne cinstir ve sarı prensesim üremek için yeterli büyüklükte midir?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sanırım bu balığı soruyorsunuz. Tam anlaşılamasa da, fikir vermesi açısından size bir fotoğraf yollamak isterim.

Adını çıkaramadım.

Yok bu balığı sormuyorsanız, akvaryumunuzda yaşayan kaya gördüm. Sanırım onu kast ettiniz.

5. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Temel Hocamın da dediği gibi cinsiyetlerini bilmek önemli.

Önemli olan balıkların boyundan ziyade olgunlukları olsa da, 3-4-5 cm lik sarı prenseslerinizin yeteri olgunlukta olduğunu sanmıyorum. Ama bu demek değildir ki olgun olmasınlar...
    5 cm boyunda ağızında yavrusu olan dişi prensesim var. Fakat bu da ayrı bir sorun. Erken yaşta yavru çıkarması balığın gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

İmparatorlarda da olgunluk söz konusu yine. Dişileri renksiz ( gri-bej tonlarında ), erkekleri renkli olurlar. Cinsiyet ayrımı bu şekilde mümkündür. Fakat ne olursa olsun baskın erkeğin/erkeklerin bulunduğu ortamlarda kendilerini dişi görünümünde tutan erkeklerin olması mümkündür. Bu açıdan cinsiyet ayrımında en kesin sonucu anüs-vent kontrolü verir.

Saygılar...

6. esmerim_636

esmerim_636

Peki bu yaşayan kaya imparatorla eşleşir mi, yavru alma durumu nedir, bunların erkek dişi olduğunu nasıl anlarız?

7. esmerim_636

esmerim_636

Ynt: Sarı prenses üretim

Benim erkek imparatorum sürekli yaşayan kaya balığını kovalıyor ve bazen de titriyor.Bu üreme belirtisi olabilir mi?Bir de bir kaç gün önce imparatorlar birbirinin etrafında dönüyolardı eşleşiyolar dedim ama bir daha yan yana bile gelmediler?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tariflerinizden anladığım kadarı ile, İmparator balığınız üreme için kızışmış. Titremeleri kovalamaları bundan. İmparatorlar bir birinin etrafında dönüyorlarsa bu eşleşme belirtisi olabileceği kadar da, tam tersine ikisi aynı hareketi yani titremeyi yapmışlarsa, balıklar malesef erkek. Buna ilave olarak, bir daha yan yana gelmemeleride yine bunu destekliyor.

Size tavsiyem, sizin akvaryumunuzdan anladığım kadarı ile, tamamen bilinçsiz bir balık satın alma olmuş. Balıklar erkek ağırlıkta. Bence bu konuyu gözden geçirin.

9. esmerim_636

esmerim_636

Peki imaparator erkekle yaşayan kaya eşleşir mi?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çiftleşmezler, çaprazlama olsa bile sizi mutlu edecek sonuç çıkmaz.

Bence siz kafanızı böyle kısır olurlar ve olmazlar ile karıştırmayın ve sonu belirsiz kalmayın. Hobi adına eğer üretmek yavru almak istiyorsanız, bunun gerekliliklerini yerine getirerek, akvaryumunuzda beslemek isteyeceğiniz türler içinden, het türe birer erkek üçer dişi olmak üzere akvaryumunuza temin edin.

Şahsi görüşüm ve tavsiyem, akvaryumunuzadaki balıkları çıkarmanız forumu takip ederek bir tür ve türler seçiminde bulunmanızdır.

11. esmerim_636

esmerim_636

Peki akvaryumcular sahtekar ben nereden alcağım balıkları.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu platform içerisinde akvaryumcular sahtekar cümlesini kullanmak yerine;

Akvaristlerin bilinçsizce alış veriş yapmamasını ve esnafın karşısına ne istediğini bilen, istediğine önceden karar vermiş, bu türler için araştırmasını tamamlamış, esnaf karşısında dik durabilen akvaristler nasıl ortaya çıkarabileceğimizi konuşmayı tercih ederiz.

Her esnaf bir olmayacağı gibi, her akvaristte bir değildir.

13. esmerim_636

esmerim_636

Peki forum da balık satın alabileceğim kişi yada kişiler var mı?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arıyorum , satıyorum bölümüne bakmanız gerek.

15. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM

Ustalar gerekli açıklamaları yapmış tavsiyeler ve önerileri takib edersen mutlu sona ulaşırsın ama sabır en büyük erdemdir. Ben hobiye başladıktan ancak bir sene sonra yavru almaya başladım.

16. cihan

cihan

İsim:
    cihan yalın
    Cevap: Ynt: sarı prenses üretim

Arkadaşımın dediği gibi her akvaryumcu bir değildir. Oturduğum semtte bir akvaryum cu abim var 6 yıldır ondan alış veriş yaparım adama balık geldiği zaman almak istediğim zaman satmıyo. Balıklar yeni geldi hastalıklı ola bilir 1 hafta sonra gel der bana sadece bana da değil herkese öle diyor ikin cisi balıklarınız sarı prensesler daha tam ergenlık konumunda olmaya bilirler arkadaşımın dediği gibi erkek olabilirde hepsi dişi ola bilirde sarı prenseslerin yanı na koyduğun balıklar ise uygun değil bana göre ben ce onların yerine koloni olarak sadece sarı prenses yapa bilirsin yada 4 dişi 1 erkek sarı prenses 3 dişi 1 erkek yunus yapabilirsin.

Saygılarımla...

Sayfayı Paylaş