1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses İçin Kaya ve Florosan Seçimi...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 9 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    İyi akşamlar arkadaşlar...

Yakında kuracağım 120 litrelik 1 e 4d sarıprenses akvaryumu için kaya arayışına giriştim.Burada Ankara'da Eskişehir yolu 27. km de taş market varmış.Allah izin verirse yakında oraya gidip 10-15 kilo kaya alacağım.Ama 2 tür kaya arasında kaldım.Antalya Kayası ve Lav Kayası...

Akvaryumcuya danıştığımda bana Sarıprenses akvaryumuna lav kayası olmaz onun için Antalya kayası bulman gerekir dedi.Ben de ilk başlarda Antalya kayası düşünüyordum ama gerek lav kayasının görünümü gerekse olumlu katkılarını göz önünde bulundurunca açıkçası tereddütte kaldım.Acaba hangisi daha ideal ve hem görünüm açısından hem de balıkların doğal hayatı açısından daha iyidir?Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum.

Ayrıca akvaryumun ışıklandırması için bir adet Grolüx pembe ve bir adette mavi florosan takmayı düşünüyorum.Sadece pembe takıcaktım ama biraz loş bir ortam olacak ben pek hoşlanmadım.Ama ikisi nasıl bir etki yapar ya da ikisi birden de uygun mudur ? Teşekkürler...

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Dediğiniz gibi lav kayası biyolojik filtrasyon için çok güzel. Aslında her türlü kaya iyidir. Yüzeyinin sert oluşu balıklarınızı yaralar diye düşünmeyin. Öyle sorunların yaşanma oranı düşüktür. Sizin için önemli olan dekorunuza uygun kayalar seçmek. Kafanızdaki dekor derinlik katması isteniyorsa büyük kayalardan oluşabilir. Sivri kenarları olabilir. Ama yuvarlak hatlı kayalarıda tercih edebilirsiniz. Tabi fiyatıda katınca içlerine bencede en iyisi lav kayası oluyor. Bu aralar bende bunun araştırmasını yapmaktayım. Kayaları temin etmek konusundada biraz araştırmalarım var. Umarım bir şekilde hallederim.

Işık konusuna gelirsekte bence güzel seçim kombinasyon güzel duracak gibi. Özellikle Grolüx balıkların renklerinin tam gözükmesine yardımcı olacaktır.

lordnelsono6 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Sanırım Konya'da ikamet etmektesiniz.Eğer Ankara'ya gelebilirseniz (ben de ordan alacağım) Eskişehir yolu 27. km'de Taş Market var.Her türden kaya mevcut fiyatları da gayet ideal 60kr ve 90kr arasında değişiyor...Ben de lav kayası alayım hem biyolojik filitrasyon için son derece ideal.Zaten öyle çok kaya alamam çünkü akvaryum 120 litre zaten...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğuş'a katılıyorum. Lav kayası pek ala çok güzel olur. Tuzlu su akvaryumu kuruyoruz da Sarı prenses akvaryumu neden kurulmasın anlamadım. Biyolojik alanı çok daha etkilidir. Biraz sert yüzeydir ama yine Doğuş'un belirttiği gibi hiç endişeye gerek yok.

Işık düşünceniz ise yanlış olur bence. Pembe ve mavi veya sadece pembe kötü olur ve verilen para boşa gider. Gün ışığı olmalı ve akvaryum florasanı olmalı bana göre.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  5. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
  6. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Temel Bey ben de lav kayası taraftarıydım ama buradaki petshop kafamı karıştırdı herneyse ben lav kayası kullanayım hem görselliği çok hoş hem de biyolojik dengeye çok etkisi var.Işık olarak kararsız kaldım acaba sadece 18 watt gün ışığı(Daylight) mı yapsam?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mustafa ne gördüm ne de duydum açıkcası. Bir kere wat gücü çok düşük. Su altında yanar, su üstünde yanar, bakteri öldürür diye yazmışlar da yazmışlar. Ordaki esnafınız da dağ taş Sylvania gün ışığı rengi florasan dolu iken getirsin bir zahmet. Arz talep meselesi, yok diye diye işine geleni satmaya devam etmesin bence. Sylvania (Daylight) gün ışığı tavsiye ederim açıkcası uygun wat değerinde. Zaten çeşitleri de var.Nasıl getirteceğiz esnafa dersen, bence o florasanı alacağına bir yapı marketten Gralüx gün ışığı alırım ondan gene almam. Bak geliyor mu gelmiyor mu ?

--- Ekleme; ---

Sylvania (Daylight) derim evet. Çok daha güzel olur. İhtiyaç duyulursa sayı 2 adete çıkarılabilir.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  8. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Ama ben de elektrik tesisatı yokki akvaryumda :( florasan nasıl kuracam?

9. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Katkılarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim.Temel Beyin ve Doğuş Bey'in dediği gibi yeterince lav kayası ve bir adet 18 watt Sylvania Dylight florosan kullanacağım.Eğer gerekli olursa yanına bir adet daha ekleyebilirim...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mustafa elektirik tesisatım yok derken aç bakalım konuyu. Portal burası, tesisatında olur kolay yapım bir armatüründe. Fikir çok sen durumu yaz bakalım.

11. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Balast sistemim yok hocam kapakta hiçbirşey yok florosan için.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  13. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Ah hocam ah hiç yeteneğim yoktur böyle şeylere :D

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yetenek gerektirdiğini bile düşünmüyorum bu armatürü yapmanın ama tabi keyfin bilir. Sen aynen devam et o zaman bir adet Edison ampulü ile. :D

15. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Hocam benim akvaryumda kapak var ona nasıl monte edeceğim. Tam örtüyo kapak akvaryuma oturuyo. Üstünde yarısından açılcak şekilde kapak var. Komple kaldırabiliyorum o bütün kapağı.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir fotoğraf var mı hatırlayalım diyeceğim ama Yunus Bey'in konusunu dağıtmayalım. Düşünürsen konu açarsın bunun hakkında. :ay:

17. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Tamam hocam :)

Sayfayı Paylaş