1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prenses Agresiflik Sorunu Nedir?

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde leonidass tarafından 8 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. leonidass

leonidass

İsim:
    yasin kazan
    merhaba arkadaşlar 290 lt akvaryumda karma yetiştiriyorum sarı prenses 5ad yunus 5ad zebra 2 portakal 2 teksax 1 beyaz prenses 1 daha önceki günlerde zebralar yumurtladı ve hayli zorladı diğer balıkları resmen bi köşeye haps etti yavrular çıktı büyüdü sadece 20 tanesinin yaşamasına izin verdim video daki üst kısımda kendimce yavruluk yaptım orada büyüyolar şimdide sarı prensesin ağzı dolu olduğunu gördüm ve sayın mesut yıllar ebimde onayladı yaklaşık 10 gün oldu bu durumu fark edeli nasıl bir yol izlemem gerekir yavru almam ve büyütmem için şimdiden teşşekü ediyorum

buda akvaryumum :http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-karma-akvaryumm/2449443

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    sarı prensesi kusturman lazım dostum ufak bi kova içerisinde yapabilrisin bu işlemi yanlız ağzı dişiyi korkutmadan yakalaman lazım mümkünse gece ışıklar kapalı iken bi ara yap bu işi, bu arada çok uyumsuz cinsler bi arada ileride bu sıkıntı açar başına zebralar zırt pırt usandırcak şekilde yavrularlar yavrularını korurlar, diğer balıklara yavruları ya yem olur. mümkünse ya amerikan yada malawi türünden birinden kurtul tavsiyem amerikan cichledlerini akvaryumdan uzaklaştır. sadece malawi besle portakalda sert bi balıktır büyüdükçe (Ki hızla büyür) buda ileride yunuslarla sıkıntı çıkarabilir. Portakallar splerle çiftleşebilir.

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Yasin bey tür seçiminde ,fatih beyin dediği gibi bazı türleri elerseniz daha sağlıklı olacaktır.Birde portakal çiklet harici akvaryumunuzda Melanochromis auratus var aşırı agresif bir türdür büyüdüğünde diğer balıklara sert davranışlar gösterebilir.

4. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Egg thumber varsa , spyi kusturup egg thumbera aktarabilirsiniz. Zaten 10 gün olduysa kafa ve kuyruk çıkmıştır. Yumurtalıkta , kafası ve kuyruğu çıkan yavruya hiçbir şey olmuyor. Sadece yumurta halindeyken mantarlaşma olabiliyor.

Akvaryumunuzda aşırı agresif türler mevcut... Texas ve zebra...

Ayrıca 1 adet olan türleri de elerseniz güzel olur. Yunus ve sp'den oluşan koloniler gayet güzel olur ;)

5. leonidass

leonidass

İsim:
    yasin kazan
    sizce tam olarak ne zaman kusturayım bide video daki yawruluk için de yaklaşık 20 ad zebra var onların yanına kustursam sorun lurmu

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zebra yavruları kaç günlük ? Eğer 1 aylık cıvarı ise yanlarına koyabilirsiniz. Ancak eğer çok keseli olur 10 günlük yumurtalar bu sıkıntı yaratabilir. Yavruluğu bölün olmazsa keseleri kaybolana kadar.

7. leonidass

leonidass

İsim:
    yasin kazan
    Yavrular daha 2 haftalık. Daha yeni yeni oluşmaya başladı iskeletkleri.
    Peki sarı prensesi ne zaman kusturayım ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kusturma konusunda yorum yapamam çünkü bu işlemi sevmiyorum ama zorunlu bir hal ise bence 7-8 gün sonra.

9. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Bence, gerek zebra anaçları gerekse yavruları bir an önce elinizden çıkartın. Video ilk mesajımda açılmamıştı daha yeni açıldı.

Bp dediğiniz balık redfin , texas dediğiniz sanırım papağan cichlid... Redfin,papağan,auratus elinizden çıkarmanız tankta huzur açısından da güzel olur.

Yunuslarınız daha 5-6cm civarı yani damızlık altı... Sp & yunus güzel olur.

10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Dostum hayvanları eğer doğru şekilde besler ve onlara güven ortamı sağlayacak kayalarla oyuklar kurarsan akvaryumda bolca inan kusturmana gerek kalmaz. Elindeki türleri doğru şekilde kur inan bu şekilde beslenmesi hayvanlara eziyet. Tür seçimi konusunda inan Malawi tercihimdir. Yıllarca bende zebra besledim albino falan güzel hayvanlar birbirlerine sağdıklar yavrularıyla ilgilenirler sahiplerinirler ama lepistes gibi çok çabuk çoğalırlar çoğalınca ve büyünce kendi kanı ile gene çiftleşir eğer takas etmessen buda bikaç göbek sonra sıkıntı olur. Öncelikle amerikanları alabiliyorsan ayrı bi tanka al. Akvaryum hacmin gayet güzel 290 litrede çok güzel bi ortam kurabilirsin malawi türlerine. İnan bi süre sonra zebra yavrularının çoğalmasından sıkılırsın verecek kimsede olmaz çevrende. Hayvanları kusturma onlara kayalarla sığınak sağla yeter.

11. leonidass

leonidass

İsim:
    yasin kazan
    Eziyet ettiğimi düşünmüyorum onlara gözüm gibi bakıyorum. Daha başlayalı birbuçuk ay oldu sağolasın mesut yıllar abinin payı çok büyük. Hep kusturmayı gördüğüm için öle diyorum ben bilmiyorum ki kendi kendine kusarmı o çeşitlerin içinde yavrular büyür mü bunları öğrenmek istiyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaman aslında hobiciyi sürüklüyor gerçekten bu konuda. İlk yıllarda yavru almak hevestir ama zaman geçtikçe bu istek yavaşlar ve bitme noktasına gelir veya veya zor türlerden yavru alma hevesi başlar. Yahut yavruları değerlendiremediği gerçeğini görünce hepten bırakır.

Dişi balıklar 20-21 gün yumurtaları genelde ağzında tutar ve kuluçka dönemini atlatır. Daha sonra yavruları ağzından dışarı çıkarır fakat tamamen terk etmez. Tehlike anında tekrar toplama eğilimi gösterir bir süre daha. Bu görüntülerde güzel görüntülerdir. Dişiyi uygun hacimli bir akvaryuma tek olarak koymak en güzel ve sağlıklı kuluçka dönemini geçirmesi demektir. Bu sayede yorulan dişiye orada güç kazandırmakta mümkündür.

13. leonidass

leonidass

İsim:
    yasin kazan
    Temel abi zebra yumurtladığı zaman huzursuzlluk vardı ben de anne baba ve yumurtaları ayırım yani akvaryumu böldüm camla 4/1 ini gene aynısını yapayım mı acaba sarı prensesi ayırayım mı ? Ama daha tam ağzında yavru var mı yok mu bilmiyorum abi. Video yu izlediysen sence var mıdır ağzında yavru ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Video ters çekilmiş ama balığın ağzı dolu. Öncelikle maşallah. :nazar: Akvaryumu bölmek bu üreme döneminde bir yöntem elbette ve tekrar yapabilirsin. Zebraların agresifliği zaten ünlüdür üreme döneminde. Gayet normal bir durum.

[IZLESENE]2449443[/IZLESENE]

Sayfayı Paylaş