1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

sarı prenses akvaryumu

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde adnan tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. adnan

adnan

Ad-Soyad:
    Adnan ülkü
    100x40x50h. Ebatlardaki akvaryumda sarı prenses bakmak istiyorum.

1- Zemin için nasıl bir kum kullanmalıyım, kumun tane büyüklüğü ne olmalı ve kaç cm. olmalı ?

2-Hangi tür yem tavsiye edersiniz ?

3-Dış filitrem iki gözlü,bir gözünde seranik diğer gözünde ise seramik var yeterlimidir,seramik gözüne bir miktar zeolite eklemek istiyorum uygun mudur ?

4 Kaç adet balık bakabilirim,kaya olarak ne tür kaya tavsiye edersinz,mercan olur mu ?
    5- Akvaryum ikinçi el temizlemek için ne önerirsiniz
    6-Aydınlatma için bir adet florasan(uzun)yeterlimidir,kaç saat yanmalıdır?
    Teşekkürler... :basardim: :cicek: öp:
  2. taygun

taygun

Ad-Soyad:
    Tamer Aygün
    sarı prenses akvaryumu

Adnan Bey,

Merhaba. Akvaryumunuzun ölçüleri çiklitler için minimum seviyede. Onu hatırlatmak isterim. Bu nedenle balık sayınızı olabildiğince az tutun ki balıklarınız büyüdüğünde sorun olmasın. Üstelik bu sayede de yani balık sayısının az olması nedeniyle de balıklarınız rahatlıkla ve olabildiğince büyüsün. Kalabalık akvaryumlarda balıklar biraz daha az büyürler.

Bir de fitrenize takıldım. Niçin iki sepetli bir filtre aldınız. Tahminim o ki filtreniz iki sepetli olduğunda göre küçük bir filtre olmalı. Yetmeyebilir. Sepetlerden birine elyaf koymanızda fayda var. Seranik dediğiniz şey nedir onu anlamadım.

Akvaryum temizliği için öneriler kaya tuzu. Kaya tuzunu suda eritip akavaryumunuzun içini iyice ovalayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus camların çizilmemesi.

Bununlar birlikte akvaryumunuz ikinci el olduğu için dezenfekte etmenizde fayda var. Ezcaneden alacağınız bir kutu permasol bu işi çözecektir. 3-4 tl. lik bir ilaç. bu haptan akvaryumunuzun kapasitesine göre bir ya da iki tablet koyup bir gün bekletin. Daha sonra da iyice yıkayın. Bu dezenfektazsyonu muhakkak yapmanızı öneririm.

Saygılar
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    sarı prenses akvaryumu

Akvaryum boyutlarınız normal denecek düzeyde. Taban malzemesi olarak aslında seçeneğiniz oldukça fazla. Ben ince mercan kırığını öneririm. Dekor için kaya seçimi delikli Antalya kayası olarak tabir edilen kayalardan olabilir. Aydınlatma için bir adet florasan yeterli gelebilir ancak iki adet olması daha görsel güzellik katacaktır. Gün ışığı florasan seçmeniz yerinde olur. Filtrenize koyacağınız filtre malzemelerini tam anlayamadım mesajınızdan ancak benim önerim en altta seramikleriniz ve seramik üzerine ince bir elyaf serilmesi, Diğer göze ise tercihe göre zeolit olabilir ve onunda üzerine ince bir sünger ve yine elyaf eklenebilir. Yem tek çeşit olmamalı sarı prenses türü karotein içerikli beslendiğinde tutuncuya dönen bir yapıdadır. Bu yüzden bitkisel ve protein ağılıklı birkaç çeşit yemleme gerekir. Tetra bits, Sera floran, Spectrum gibi yemlere ilave olarak haşlanmış bezelye diyete dahil edilebilir.

Ölü mercan kayaları ile dekore edilebilir ancak kısa süre sonra ilk güzellikleri kalmıyor ve birçok ölü mercan kesici kenerlara ve keskin uçlara sahiptir. Tercih etmemenizi öneririm.

Kolay gelsin, başarılar...
  4. Shark

Shark

sarı prenses akvaryumu

Temel bey akvaryum ölçülerini "Normal denecek düzeyde" diye tanımlarken Taygun Bey "Minimum düzeyde" diye belirtmiş.Ben de bu boylarda bir akvaryum yapacağımdan referans olarak hangi yorumu almalıym?Çünkü ben de Cichlid besleyeceğimden dolayı bu konu kafama takıldı.Balıkları rahat ettirmek en öncelikli hedefimiz olmalı diye düşünüyorum.
  5. adnan

adnan

Ad-Soyad:
    Adnan ülkü
    sarı prenses akvaryumu

Temel bey tetra bits diye yem bulamadım başka bir adı varmı?
  6. adnan

adnan

Ad-Soyad:
    Adnan ülkü
    sarı prenses akvaryumu

belittiğiniz yemleri sıra ilemi,yoksa devamlı birini diğerlerini sıra ilemi vermeliyim?Kusura bakma ama bu hobiye yeni başlıyorum onun için canlıları en iyi şekilde bakmak istiyorum.Bunun için sizin başınızı biraz ağrıtacağım,şimdiden teşekkürler.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    sar1 prenses akvaryumu

Selam,

Akvaryum boyutlari normal duzeydenin anlami ne cok kucuk ne cok buyuk. Bu hacimde sari prenses beslenebilir. Tum akvaryumlarin balik sayisi kurulan akvaryumun ebat ve filtre sistemine gore degisir. Referans olarak iki mesajida alabilirsiniz sonuc olarak. Balik sayiniz bu dogrultuda netlesecektir. Tetra bits yeminin baska adi var mi bilemiyorum. Esnaf bu isimle taniyacak ve istediginizi verecektir. Arama motorundan yine bu isimle yardim alabilirsiniz.

Cep mesaj...
  8. james_34

james_34 Üstad Üye...

Ad-Soyad:
    can candaş
    sarı prenses akvaryumu

Tetra bits ya da tetra discus
  9. taygun

taygun

Ad-Soyad:
    Tamer Aygün
    sarı prenses akvaryumu

Eray Bey,

Merhaba. Bu balıklar hızlı büyüdüklerinden dolayı kısa zamanda akvaryumda kendilerini daha çok göstereceklerdir. Buna ilave olarak çiklitlerin bulunduğu ortamda bol kaya gereksinimi olduğu için, bu kayalar balıkları yüzeceği su miktarında önemli bir miktarı azaltalacaklardır. İşin içine kumu ve akvaryumun üstünden 2 cm. de boşluğu göz önüne alınca sizin akvaryum 130-140- litreye inecektir. Balıklar büyüdüğünüzde bu yetmez diye düşünüyorum.

Eğer imkanınız varsa akvaryumunuzu olabildiğince büyük alın. Faydasını görürsünüz. Şimdi 200 litre ile başlayıp da daha sonra dana büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyarsanız, filtre dahil herşeyi hatta ve hatta dolabı bile yenilemek gerekir.

Saygılar.
  10. Shark

Shark

sarı prenses akvaryumu

Açıklamalar için teşekkür ederim.Yani bu da düşündüğüm 100 cm lik akvaryumun bir süre sonra bana küçük geleceği anlamına geliyor .8. Daha büyüğünü alsam bu sefer de hanım beni boşar :D Bir orta yolunu bulacağız artık toka:gif
  11. taygun

taygun

Ad-Soyad:
    Tamer Aygün
    sarı prenses akvaryumu

Hanım boşarsa çok daha büyüğünü alırsın. :D
  12. cirol

cirol

Ad-Soyad:
    İsmail ATEŞ
    sarı prenses akvaryumu

koparttın beni hocam :D :D :D
  13. adnan

adnan

Ad-Soyad:
    Adnan ülkü
    sarı prenses akvaryumu

Kumun zemin kalınlığı kaç cm. olmalı?
  14. taygun

taygun

Ad-Soyad:
    Tamer Aygün
    sarı prenses akvaryumu

Kum zemini 5 cm.'den az olmamalı. Hatta daha da kalın. Çünkü çiklitler kumu ha bire taşıyorlar. Bir de sağlam bir bitki ekmek istersen 8-9 cm gerekebilir.
  15. Shark

Shark

sarı prenses akvaryumu

O zaman hemen boşiyayim ben hanımı :F
  16. taygun

taygun

Ad-Soyad:
    Tamer Aygün
    sarı prenses akvaryumu

Duyarsa keser seni. aha:gif
  17. sconat

sconat

Ad-Soyad:
    Ozan Sıdal
    sarı prenses akvaryumu

Ben derimki ortasını bulalım.Akvaryum huzur getirmesi ve zevk alınması için değil mi? Evdeki huzuru bozmasına izin vermemek lazım derim.kum kalınlığı katılıyorum 5-6 olmalı. bay bay:gif
  18. adnan

adnan

Ad-Soyad:
    Adnan ülkü
    sarı prenses akvaryumu

Tabana biraz iri tanali kum onun üzerine ince taneli kırmızı kum (2-3 cm.)koysam olurmu?
  19. adnan

adnan

Ad-Soyad:
    Adnan ülkü
    sarı prenses akvaryumu

ince midye kırığı zemine olurmu
  20. taygun

taygun

Ad-Soyad:
    Tamer Aygün
    sarı prenses akvaryumu

Olmaz Adnan Bey. Taban malzemelerinin taneleri aynı olmalı. Aksi takdirde küçük taneler iri tanelerin arasında kayarak dibe varacaktır. böylece küçük taneler aşağıda, büyük taneler hep yukarıda kalacaktır. Bu nedenle kumlarınız aynı yapıda olmalıdır.

Hele hele dediğiniz gibi 2-3 cm kum ancak çakıl olur, kum olmaz. Ama sanırım siz milimetre diyecektiniz değil mi?

Sayfayı Paylaş