1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses Balığında Mantar hastalığı

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde umut özkan tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Mrb arkadaslar.Malesef bir hafta önce sarı prenses cinsi balığımda mantar hastalığı başladı ve bugün oldukca çoğalmış.Balıklar iç filtrenin arkasına fln saklanmaya başladılar.Elimde deep acrifix çözelti die bir ilaç var diğer akvaryumumda bu ilacı kullandım malesef 10 balıktan 7 si öldü o yüzden ilac kullanmak istemiyorum.Ama ne yapacağıma da bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler.

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yem yiyorlar mı?

3. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Evet yiyorlar

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Her öğün en sevdikleri yemlerine bir adet karanfili iyice ezerek karıştırın. Üzerine sarımsak suyu ve bir çay kaşığı su ilave ederek 10 dakika bekletip, yedirin.

5. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Tamam çok teşekkürler.Umarım faydası olur.Gecene kadar yapayım mı bu işlemi yoksa bi günü fln varmı?

6. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Birde akvaryumda ki diğer balıklarıma (yunus ve zebra) zararı olmaz değil mi ?

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Balıklarda hiçbir belirti kalmayana kadar devam.
    Karanfil antifungal etkisi bilimsel kanıtlanmış (hoş kanıtlanmasa ne yazar, tecrübe edip gözlerinle görünce, kim ne derse boş:) bir bitki. Hiçbir zararı olmaz, aksine koruyucu tedavi yapmış olursun.
    Bu arada kullandığın ilaç hala suyunda ise sıkı bir su değişimi yapmanı tavsiye ederim. Suyun sıcaklığını ayarlamayı ve damacana su kullanmayı unutma.

8. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Yok abi ben diğer akvaryumda kullanmıştım o ilacı.Senin dediğini i yaptım abi daha sağlıklı olsun die bir kaç paraca da sarımsak ekledm.Su sıcaklığı 30 derecede su değişimi yapmama gerek varmı.Umarım hiç kaybım olmaz abi yaa.Teşekkürler.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    En son suyu ne zaman değiştirdin, toplam suyun ne kadarı değişti?

10. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    3 hafta fln oldu abi akvaryumu tamamen değiştirdim temizledim akvaryumu tuz ile iyice ovdum mikrobu kırılsın diye.Sürekli şebeke suyu kullanıyorum zaten.Direk çesmeden doldurmustum yine.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yukarıdaki söyleminden, oturmuş herşey yolunda giden bir sistemde balıkların mantar oldu sandım.Suyu tamamen yenileyip(üstelik çeşme suyu ile) içine de balıkları attıysan mantar da doğal, ölmeleri de. Suda bakteri döngüsünün oluşması birkaç haftayı bulur, bu süreden önce canlı eklenmesi sakıncalıdır.
    Su değişimi şu durumda sana faydadan çok zarar getirir.
    Oturmuş bir akvaryumdan bir miktar su eklemek veya bakteri kültürü takviyesi daha faydalı olur.
    Sistemin ve ekipmanların doğru olduğunu varsayarsak suyun eskiyip döngü başladığı zaman tüm sorunların bitecektir.

Alparslan bunu beğendi.
  12. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Abi diğer akvaryumlardan su ekleyebilrim.Düzelirse eğer.
    akvaryum 200 litrelik.Ekipmanlar:jebo 835 dış filte kullanıyorum iç filtre olarakt eheim iç filtre kullnırom 200w ta ısıtıcım var.Nasıl abi ekipmanlar?

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eski akvaryumun iç filtresini yeni kurduğunuz akvaryuma yıkamadan öylece hemen takın derim...

Seçkin Türk bunu beğendi.
  14. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Diğer iki akvaryumun filtresinide 2 gün önce yıkadım kardeşim.:( Faydası olurmu.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tüh keşke yıkamasaydın,bakteri kültürü için iyiydi,genede tak biraz faydası olabilir...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Umut öncelikle. Cichlid balıklarında mantar hastalığı çok görülen bir hastalık değildir aslında. Su şartları bozuk muhtemelen ve taşıyıcı balık vb da akvaryuma bulaştırabilir.

Öncelikle Akvaryuma acil olarak %60 su değişimi yapman iyi olur. Suyu dinlendirmen gerekirse yani damacana su kullanmayıp çeşme suyu kullanırsan suya hava motoru ve ısıtıcı takarak 5-6 saat bekletebilir ve kullanabilirsin. Fakat bence birkaç damacana su bu durumda kullanmak hızlı işlem için iyi olur.

Akvaryuma su değişimi yapmadan önce tüm balıkları kovaya alman ve akvaryumun kumunu da hafif karıştırarak dip çekimi yaparak değişeceğin suyu dışarı alabilirsin. Ardından değişim yapacağın yeni suyu akvaryuma ilave ederek verebildiğin kadar oksijen katkısı vermen iyi olur, iç filtren varsa onu da yüzeye iyice çevir. Hava motoru kullanıyorsan ve yedek varsa ikisini de bağlayabilirsin.

Kovadaki balıkların tek tek mantarlı bölgelerini pamuğa sirke suyu döküp hafifçe temizleyebilirisin.

Akvaryum ısısı 29 derece

Oksijen verebildiğin kadar bol bu çok önemli.

Sonrasında bol bol yemlerine sarımsak suyu emdirerek verebilirsin.

Bir de fotoğraf ekler ve gelişimi yazarsan sevinirim.

Geçmiş olsun.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi iki tane daha eski akvaryum varmış,dinlenmiş suyu yoksa onlardan alsa olmaz mı?

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Su değişiminin yeni kurulan bir tankta hiçbir faydası olmaz. Diğer tankın durumu nedir. Oturmuş ve sorunsuz ise neden balıklar onda değil.?

19. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Çok teşekkür ederim hemen başlıyorum.Gelişmeleri sizinle paylaşacağım.Akvaryumda yeni doğmus yavrular var onları almam braz sıkıntı olacaktır mantar olan balıkları alıp sirke tedavisini uygulasam olurmu.

20. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Abi diğer tankta da balıklar var.

Sayfayı Paylaş