1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses Balık Yavruları Ne Yapılmalı?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde BEATLE tarafından 28 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. BEATLE

BEATLE

İsim:
    Sadettin Emre ARICI
    3 hafta önce 3 tane dişi sarı prensesimden yavru aldım toplam 40 küsür yavrum oldu. Bu yavrular 30 litrelik akvaryumda besleniyorlar fakat akvaryumun bunlar için daraldığı kanaatindeydim ve bende 250 litrelik bir akvaryum aldım anaç sarı prenseslerimde 140 litrelik akvaryumdaydı bunları yeni aldığım 250 litrelik akvaryuma aktardım. Yavru sarı prenseslerimide 30 litrelik akvaryumdan 140 litrelik akvaryuma aktarmayı düşünüyürum fakat balıklar daha küçük oldukları için farklı su koşullarından dolayı etkilenip ölürler mi? Bu arada 140 litre akvaryuma hiç kum ve dekarasyon eklemeden balıkları aktarmak istiyorum bir sorun yaşar mıyım?

Bilgilerinizi Paylaşırsanız Sevinirim...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Sarı Prenses Yavruları

Selam Sadettin,

Aktarmayı düşündüğün akvaryumda kum veya dekor malzemeleri olmaması ve akvaryumunda yeni kurulacak olmasıyla yemlemeler ardından sıkıntı yaşayabilirsin. Yavrular normalden daha sık ama az beslenir ve bu da daha çok yük getirir. Belli bir biyolojik alana ihtiyaç duyacaktır akvaryumun. Bu yüzden kum kullanmayı düşünebilirisin. Normalde iyi hazırlanmış bir akvaryumsa eğer ve yavruları yavaş yavaş suya alıştırarak salarsan sorun yaşamazsın.

3. BEATLE

BEATLE

İsim:
    Sadettin Emre ARICI

Şuan 30 litrelik akvaryumda da kum vs bişey yok. Böyle olmasını tavsiye etmişlerdi. Yeni aktaracağım 140 litrelik akvaryuma da çeşme suyu ile doldurdum bir miktar sera AQUATAN ilave ettim yani 140 litreye uygun olacak şekilde... Fakat kum vs yok bu akvaryumda da . Balıkları da aktarmaktan korkuyorum farklı su koşullarından dolayı etkilenirler mi diye...

NOT: 140 litrelik akvaryumun suyu 3 gün dinlenmiştir suyu doldurulduktan hemen sonra sera aQuatan ilaç ilave edilmiştir ısıtıcı pipo filtre takılmıştır suyun ısısı 30 litrelik yavru balıkların bulunduğu akvaryum ile aynıdır..
    Fakat farklı su koşulları olduğu için balıklarda daha yavru 3 haftalık oldukları için bir sorun olur mu acaba??

4. BEATLE

BEATLE

İsim:
    Sadettin Emre ARICI

Ayrıca 30 litrelik akvaryumun pipo filtresini 140 litrelik akvaryumun suyuna sıktım yeni kurulmuş akvaryumda da biyolojik kültür oluşsun diye sizce doğru yapmış mıyım?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üretim akvaryumlarını cama cam tutmak yagındır çünkü kolay dip çekimi ve su değişimi yapılabilir. Bir de gel geç balıklar olur içinde genelde. Eğer balıkları aktarmayı düşündüğün akvaryum suyunu yeterli süre döndürdüysen iyi bir alıştırma ile aktarma yapmanda sorun çıkacağını sanmıyorum. İlk günler yemlemeyi dikkatli yapmak iyidir. Bu akvaryum içinde kum veya dekor olmayacağından filtresi içinde bakteri tutabilecek az da olsa malzeme bulundurmak faydalı olur.

Kirli şekilde pipo filtreyi bir süre diğerinde çalıştırsan daha iyi olurmuş. Süngeri sıkmak işe yaramaz pek. Çünkü senin hedeflediğin bakteriler gözeneklerde yaşar, böyle bir alan olmayacak akvaryumda. Filtreye odaklan derim.

6. BEATLE

BEATLE

İsim:
    Sadettin Emre ARICI

Yani döndürdüysen dinlendirmek anlamında mı ben bilmiyorum kusura bakmayın. Alıştırma da her halde balıkları bir kovaya aldıktan sonra bir miktar kendi bulundukları akvaryum suyu ile bir miktar yeni aktaracağım akvaryum suyunun karıştırılmasıdır ve böylece balıklar yeni koyacağım akvaryumun suyuna alışmış olur...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen dediğin gibi Sadettin. Yeni akvaryum suyu oksijenle birkaç gün çalışmışsa dikatli şekilde bir kova içine alacağın yavruların suyuna yeni akvaryumdan yavaş yavaş su ekleyerek alıştırabilirsin. Yahut bir hava hortumu ucuna hava hortumu vanası takarak yeni akvaryumdan dip çekimi yapar gibi yaparak vanayı kısıp damla damla veya biraz üzerinde bir miktarda su vererek alıştırabilirsin.

8. BEATLE

BEATLE

İsim:
    Sadettin Emre ARICI

Temel abi çok teşekkürler anlattıklarınızı uygulayacağım saygılarımla...

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş