1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses Erkeği_?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde umitdulger tarafından 24 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Vücudunda koyu renk çizgiler olan sarı prenses kesinlikle erkek midir yoksa dişi olma ihtimali var mı_? Bugün bi arkadaştan 5 adet sarı prenses aldım, hepsini vent kontrolü yaparak dişi diye verdi ama birisi erkek gibi duruyor. Yüzgeçlerindeki siyahlıklar, vücuttaki koyu çizgiler ve benim vent kontrolüm erkek olduğunu söylüyor. Şimdiden teşekkürler.

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    balıklarınızın sırt yüzgecinin kuyruğa yakın kısımlarına bakın, erkeğinki sivri şekilde olması gerekir. Dişilerin ki, yuvarlak hatla biter. Örnek;

Anüs - Dent kontrolü de basit aslında. Balığın anüsü ve venti eşit büyüklükte ise, Erkek, biri diğerinden daha büyük ise dişi anlamına geliyor. Ayrıca balık hareketlerini de gözlemleyebilirsiniz. Zamanla tüpçük şişmesi olanlar dişi, anüs bölgesi hiç şişme göstermeyenler erkek olur.

Ayrıca aşağıdaki linki ve resmi de inceleyiniz;

Sarı Prenses İle İlgili Herşey

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 29 Mayıs 2016
    reis bunu beğendi.
  3. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Balık aşağıdaki resimde öndeki büyük erkeğin arkasında taşların altındaki, çizgileri belli zaten. Ben 90% erkek olduğunu düşünüyorum ama satan arkadaş vent kontrolü yaparak dişi diye verdi.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 29 Mayıs 2016
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bu öndeki erkek mi peki? Eminmisiniz? Sırt yüzgecinin arkası bariz yuvarlak şekilde acaba resimden mi öyle görünüyor? Taşların altındaki de malesef çok uzak kalmış. Pek anlaşılmıyor.

5. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Valla öndekini de güvendiğim bir akvaryumcu abim erkek diye verdi bide ondan biraz daha ufak bi dişi verdi, bugün resimdeki balık diğerine titreme ve etrafında dönme aksiyonları yapıyordu. Sanırım erkek :)

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ümit bey balığınızı yakalayıp anüs vent kontrolü yaparak cinsiyetini %100 bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa balığın anüs vent bölgesinin net bir resmini çekip burdan eklerseniz net bir şekilde yardımcı olabiliriz.:ay:

Sadece yüzgeç ve renklere bakarak %100 cinsiteti şudur demek pek doğru değil.:ay:

7. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Her ne kadar yakalamayı başaramasam da bugün akavryumun camından vent kontrolü yaptım, önümde aşağı yukarı yüzüyordu ve erkek olduğuna eminim.
    Bu erkek balık yaklaşık 8-9 cm boyunda ama kendi boyutlarındaki 3 dişiyle hiç ilgilenmiyor. Genelde kayaların arasında takılıyor. Şimdi bir kaç sorum olacak.

1.) Akvaryuma koyalı 3-4 gün oldu dişilere ilgisizliği alışamamasıyla ilgili olabilir mi_?

2.) Aynı akvaryumda onda 2-3 kat büyük bir erkek var ondan kaynaklanıyor olabilir mi_?

3.) Diğer erkek 12-13 cm boylarında fakat o da kendi ebatlarındaki dişiyle hiç ilgilenmiyor, yan camların önünde hızlı bir şekilde sürekli aşağı yukarı yüzüyor, bunun nedeni ne olabilir_? O da yaklaşık 1 haftadır akvaryumda.

4.) 3. maddedeki dişi sarı prensesim bir kayanın altını ve etrafını tamamen boşalttı ve kendine yuva yaptı, ordan yem yemek dışında hiç çıkmıyor ve kimseyi yaklaştırmıyor, neden olabilir_? Ağzında yumurta yok.

5.) Erkek balıklarım gay mı yoksa :) Gay o yana gay bu yana...

Sabrınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

8. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Ümit kardeşim benzer sorunlar benim sarı prenseslerimdede var. Benimde 8-9 cm.lik erkek olan s.p. dişilerle hiç ilgilenmiyor kayalıkta yerde tutmuyor. Varsa yoksa camın önünde bir aşağı bir yukarı sağa ve sola sürekli yüzüyor. O yüzden tecrübeli arkadaşların cevaplarını bende senin gibi büyük merakla bekliyorum. Acaba erkeğimi değiştirsek anlayamadım. Umarım bu davranışları gelen cevaplara göre çözebiliriz.

Sayfayı Paylaş