1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prenses hamilemi ?

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde CAYİT tarafından 19 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fotoğraflardan birşey anlaşılmıyor ama balıkların boyları küçük gibi geldi bana. Daha net ve yakından fotoğraf çekersen iyi olur. Bir de akvaryumu genel gösteren bir fotoğraf yayınlarsan iyi olur. Taban kumunu sevmedim, arka fon yok, plastik bitkiler var vs vs. Tam fotoğraf olarak yayınla da fikrimizi ve eleştirilerimizi tam yapalım akvaryum daha iyi bir akvaryum olsun. Malum eleştiri ileri götürür.

turqer bunu beğendi.
  3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Temel abiye aynen katılıyorum. Bir kaç genel görüntü daha rahat yorum yapmamızı sağlayacaktır.

4. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    İlk öncelikle taban kumunu değiştirmeyi düşünmüyorum silis kum bulamadım vede diğer taşlardan aldım,arka fonda bulamadım bundan sonrada akvaryumda sadece olursa arka
    fon koyarım akvaryumda 15 kilo kum var değiştirsem bilene geri kalan kumları ne yapabilirim.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Fotoğraflar çok net değil ama balığın bou küçük ve ağzı dolu gibi durmuyor.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Cayit Bey ;

1-Kumu değiştirmeniz yararınıza olacaktır.Bu tip kum balıkları rahatsız edebilir.Silis kum veya midye kırığı öneririm.Bulunduğunuz ilçeyi söylerseniz size belki bulma yolunda yardım edebiliriz.

2-Geri kalan diye bahsettiğiniz kum sanırım şu anda akvaryumunuzda mevcut olan kum.Yavru tankınız varsa kullanabilirsiniz.Diğer akvaryumlarda kullanabilirsiniz.Koyacak yeriniz mi yok,koyun bir poşete kullanılacağı zamanı bekleyin.Ne demiş Atalarımız:Sakla samanı gelir zamanı... ;)

3-Fotoğraflar net değil.Balıklarınızın boy net kaç cm? Ağzında şişlik var ve geviş getirir gibi yapıyorsa yumurta almış olabilir.Yem yiyor mu? Erkek-dişi oranından kesin emin misiniz?

YIKIKTEMO ve turqer bunu beğendi.
  7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Balığın boyu bize küçük gibi geliyor. Boy da her zaman her şey demek değildir elbette ki..Ama siz balığı canlı canlı görüyorsunuz, boyunu tahminen yaşını söyleseniz daha çabuk cevap alırsınız üreme çağında olup olmadığı hakkında. :ay:

8. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    Küçük sarı prensesler var 3 4 cntim.bir tane büyük erkek erkegin boyu dişiden büyük,bir tanede dişi sarı prenses var erkenlik cagına girmiş yani 8 ayi aşmış . Dişi balık tuhaflaştı agzı felen cok acıor agzını.Erkek balıkda 7 cntm felen var.Kısacası bir tane erkek ile bir dişi 8 ayı aşti,

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu konuda söylenecekleri üstadlarımız söylemiş ama sarı prensesin ağızını altında sarkma varsa ve yumurtaları sürekli yer değiştiriyorsa ( mantarlaşmasını engelliyor ise ) genellikle saklanma halinde kendi yuvasına çekilmiş ise balığınızın ağzında yumurta vardır peki erkekteki değişikliklere görede bulabilirsiniz. Ama balığınız kur yapıyor gibi gördüyseniz yani ikiside peşlerinden dönüyorsa bu çiftleştiklerini göstermez. Akvaryumunuz küçük olabilir kur yerine büyük bir kavganın başlangıcı olabilir.

10. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    100*40*50 akvaryum :)

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sanırsam ilk yumurta alacak yumurta alıp onları atmış olabilir ama inşallah güzel yavrular alırsınız bence siz onları kendi hallerine bırakın ne kusturun nede merak edin zaten yem yemiyorsa anlarsınız. Hastalık yoksa ve yem yemiyorsa yeme gelmiyorsa yumurtalardandır.

12. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Cevap alamadım...

13. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    Küçük sarı prensesler var 3 4 cntim.bir tane büyük erkek erkegin boyu dişiden büyük,bir tanede dişi sarı prenses var erkenlik cagına girmiş yani 8 ayi aşmış . Dişi balık tuhaflaştı agzı felen cok acıor agzını.Erkek balıkda 7 cntm felen var.Kısacası bir tane erkek ile bir dişi 8 ayı aşti,

14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kusura bakmayın Cahit Bey çok özür dilerim yukarıda yazmışsınız.Dalgınlığım için beni affedin..

Kum konusunda son kararınız nedir?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    Kum değiştirmeyi düşünmüyorum acıkcası sarı prenses döllenme olayı oldugu zaman kumu kazarlarmış.Balıklar hakkındaki son kararınız nedir?

16. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kumu değiştirmenizi düşünüyorum ancak son karar sizin...

Erkekler kur yapma zamanı kendine yuva yapmak amacı ile kumu kazıp dişiyi çiftleşmek için o alana çekebilir.

17. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    Şimdi balık hamilemi hamile değilmi :-s hamileyse ne yapmam lazım ??

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güven, Doğuş ve Türker kardeşime aynen katılıyorum ve teşekkür ediyorum.

Balıkların boyları üreme için küçük. Tabi boy yaşı göstermiyor ama normal şartlarda üreme durumunda değiller gibi. Bunlara ilave olarak balıkların boyutları birbirleri ile orantısız ve yanlış seçilmiş. İlave olarak sarı prensesler renk ve form olarak yetersiz durumda.

Kum hatalı alınmış olabilir ve değişmesi de güç olabilir ama unutulmamalı ki hatanın nerseinden dönülse kardır. 3 liraya lav kayası alsan ve bir çuvala koysan ezsen elinde bu kumdan 10 kat daha iyi bir kum olur.

19. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    Akvaryumda sadece 2 balık üreme için elverişli ufak balıkları demiyorum.

20. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Cayit Bey

-Ağzı şişmişse

-Geviş getirir gibi yapıyorsa

-Yem yemiyorsa

Ve siz balıkların cinsiyetlerinden eminsenin büyük ihtimal yavru almıştır.Umarım cevabınızı almışsınızdır.

Kum konusunda uyarılarımızı umarım dikkate alırsınız.

turqer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş