1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses kendi etrafında dönme ve ölüm?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde nahre25 tarafından 6 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Canlı Türleri Sayısı :15 Sp yavrusu
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:1 July 2010
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Kırmızı toz yapru yemi ve yeşil bitki yemi
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Akvaryumum 80 Lt. dibinde kum yok iç filtre var bir adet kaya var. Akvaryumda hafif yosunlaşma oluyor. İki aylık Sarı Prenses yavrularımda günlük ölümler başladı. Kendi etrafında dönerek yüzmeye başlıyorlar ve bir süre sonra ölüyorlar. Su değiştiriyorum ne yapmam lazım.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Üçte bir su değişimi yapıyorum. Tuz atıyorum. İlaç kullanmadım.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 80 Lt.
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    İç filtre, Bir adet kaya dibinde kum dahil hiçbişey yok.

Fotoğraflar
    yok.

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Akvaryumum 80 Lt. dibinde kum yok iç filtre var bir adet kaya var. Akvaryumda hafif yosunlaşma oluyor. İki aylık Sarı Prenses yavrularımda günlük ölümler başladı. Kendi etrafında dönerek yüzmeye başlıyorlar ve bir süre sonra ölüyorlar. Su değiştiriyorum ne yapmam lazım.

Bu yazı nahre25 tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Sarı Prenses kendi etrafında dönme ve ölüm?

Erhan öncelikle geçmiş olsun.

Erhan 80 litre bu balıklar için çok az bir hacim.Bukadar küçük bir akvaryumda bu balıkları sağlıklı bir şekilde besleyemezsin zaten.Hastalıklar,akabinden de ölümlerin gelmesi olağan bir durum.Şuan için bol bol su değişimi yap,ısıyı 29 derecede sabit tut ve filitreyi güzelce temisledikten sonra akvaryuma bolca oksijen ver.Kaya tuzunu ise sürekli kullanma.Sürekli tuz eklemek sudaki tuz yoğunluğunu arttırır ve balıkların mukozasında tahribat oluşturur.

3. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Olcay abi balıklar daha iki aylık yani 1-2 cm. kadar oyüzden 80 lt.lik tanktalar. Bu kapasite yavrular içindemi yetersiz? Ayrıca hasta balıkların birinin karnında şişlik gözlemledim. İç parazit olasılığı sizce nedir nasıl bir tedavi veya ilaç uygulamalıyım.?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Erhan akvaryumunda toplamda kaç tane yavrun var? Ölen yavrular büyük olanlarmı ? Ölümler büyükten küçüğe doğrumu gidiyor?Yavrular büyüdükçe su ve oksijen ihtiyacı artar.Eğer akvaryum çok kalabalıksa yavrular birer ikişer ölmeye başlar.Bu her yavru akvaryumunda görülen tipik ölümlerdir.Balıklar büyüdükce su ve oksijen ihtiyaçları karşılanmazsa büyükler ölür,küçükler yaşar ve denge bu şekilde sağlanır.Eğer balık sayın çok fazlaysa acil olarak sayıyı azaltman lazım. Yok eğer balık sayın az ise yavru akvaryumunu topyekün boşaltıp güzelce dezenfekte et.Ve ana tanktan su alarak yeniden kur.Yavrularıda ana tankın suyuna öneceden güzelce adapte et.Sonrasında ise 2-3 günde bir su değişimi yap.Balıklarda sürtünme vs yok ise tuz kullanma. Bu arada sormayı unuttum.Bu bu ölümler başlamadan evvel su değişimlerini ne sıklıkla yapıyordun ? Malum akvaryumda kum yok su değişimi çok önemli.

5. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Abi dediklerini hemen yapıyorum. Su değişimini herzaman haftada bir üçte bir oranında yapardım. Ancak baharın gelmesi ve güneşin döngüsünün değişmeye başlayarak akvaryuma vuruş zamanının artması neticesinde yosunlaşma başladı. Daha öncede yavrularımı daha fazla sayıda aynı akvaryumda büyüttüm ölüm bu kadar olmadı. Bu bir hastalık ama çözemedim teşhis nedir bilemiyorum. Büyüklerde onlardan küçüklerde ölmeye başladı. Ölenlerin karın bölgesinde şişlik gözlemliyorum. Hastalığın ilk günlerinde ölümler ikişer üçer gün arayla birer adet olarak gerçekleşirken son bir haftadır hergün ve birer yada ikişer adet şeklinde oluyor. Yani hastalık hızlı yayılıyor. 80 Lt. tankta şuanda 11 adet sp yavru kaldı. Suyu büyük oranda zaten yenilemiştim. Bu gün dediğin gibi hepsini boşaltım dezenfekte edeceğim. Eğer teşhis koyabiliyorsanız buna uygun ilaç ve tedavi yöntemi tavsiyelerinizi bekliyorum.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Balıklar küçük olduğundan çok iyi bir gözlemleme yapmak lazım.Deri altı kanama varmı,mukozalarında herhangi bir belirti vs varmı,gözlerde puslanma,solungaçlarını hızlı hızlı açıp kapatıyorlarmı vs. Karında şişlik var diyorsun ve buda aklımıza bload olma ihtimalini getiriyor fakat yavrularda bload olduğunu pek sanmıyorum.Daha çok suda bir bakteri var diye düşünüyorum.Ve ben olsam akvaryumu komple boşaltır,güzelce dezenfekte eder yeniden kurardım.Tüm ölen balıklarda bu karın şişikliği varmı ? Yem yiyorlarmı ?

7. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Yem yiyorlar, ölenlerin hepsinde karın şişliği gözlemliyorum. Solungaçlarınıda hızlı hızlı açıp kapatıyorlar. Kızarma veya mukozalarında herhangi bir şey gözlemlemedim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tiamin B1 vitaminini yemlerine emdirip balıklarına vermeyi deneyebilirsin. Sonucu yazarsan sevinirim.

9. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Bu Tiamin B1 vitaminini dediğiniz Eczanelerde sıvı haldemi satılıyor yoksa ayrıca balık için üretilen bi türü varmı? Açıklarsanız sevinirim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Neuvitan 50 Mg 30 Draje adı altında eczanelerde hap şeklindedir. Çay tabağında veya bir benzer kap içerisinde bir miktar suya eklenerek eritilir, ezilir ve karıştırılır. Balıkları yemi suya ilave edilir, yem suyu çeker, balıklar yemi yer ve işlem işe yararsa mutlu oluruz. Gelişmeleri yaz Erhan...

11. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Tavsiyenize uyacağım. Sonucunu yazarım teşekkürler.

12. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Yavru akvaryumunu bugün dezenfekte ettim. Pazar günü olduğundan ve eczaneler kapalı bulunduğundan B1 vitamini bulamadım. Ancak durum acil olduğundan bir arkadaşımın tavsiyesine uyarak "Sere Omnipur" marka ilaç aldım. Suyun sıcaklığını iki derece artırdım. İç filtre zaten vardı birde buna dış hava motoru takviyesi yaptım. Sonunda 12 damla Omnipur'dan ekledim. Şimdi beklemeye geçtim bakalım neler olacak.
    Şunu merak ediyorum, ilacı bir hafta boyunca uygulayacağım prospektüste öyle yazıyor. Ben hergün suyu belli bir oranda değiştirecek miyim yoksa hergün ilacı su değiştirmeksizin tekrarlayacak mıyım?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlacı kullanmadan önce günlük %20-30 su değişmi yaparak ilacı kullanmak gerekir, zaten ilaçların genel kullanımı da bu şekildedir. İnşallah faydası olur.

14. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Arkadaşlar ilacı üç gün uyguladım. Isıyı 30 dereceye sabitledim Hergün yüzde 20 su değişimi yaptım. Oksijeni artırdım. Ve sonunda zafer benim oldu. Bu yöntemi tüm arkadaşlara tavsiye ederim. Şu anda akvaryumdan hastalık sökülüp atılmıştır. Balıklarım gayet mutlu. Hepinize yardımlarınızdan dolya teşekkür ediyorum.

15. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Peki bende iki tane sarı prenses yavrusu var onlarda çok hızlı solungaçlarını hareket ettiriyolar. Bir rahatsızlıkları var mıdır? Bu iki yavru başka akvaryumda duruyorlardı ben kendime aldığım için kendi akvaryumuma koydum ölme riski var mıdır?

Sayfayı Paylaş