1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses ve İmparator dişinin ağzı dolu

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 2 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlarım abilerim hepinize selamlar.

Kuzenimin balıklarından 4 gündür sarı prensesimizin ve imparatorumuzun ağzı dolu. Bugün tül yavruluk ve bi dondurma kabını kenarlarından yeterli sayıda delik açarak yavruluk olrak yaptığımız kabın içerisine ayırdık ikisini de. Biraz erkenci mi davrandık acaba sıkılmasınlar strese girmesin balıklar diye sizlere bi danışayım dedim. Kusturma yapmak istemiyorum yavrular sağlıklı olsun çünkü anneleri gayet iyi görünüyor şimdilik. :nazar: Sizce ne yapmalıyız?

2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Erman selamlar bu tarz bir değişiklik balıkarda stres yapabilir bunu sen gözlemleyerek muayene edeceksin duruma göre müdahele et bence ayrıca tam hatırlayamadım ama abdullah hocanın bir yazısı vardı belki okuyan arkadaşlar hatırlayacaktır bu tarz yavruluk kablarının beyaz renkli olması anne balık üzerindeki etkisi ile alakalı.
    Madem doğal doğum istiyorsun erman balığa ve yavrulara gizlenme alanları oluşturup ana tankta muhafaza edebilirsin

3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Mesut Hocamın yorumuna katılıyorum. Dişilerin bulunduğu ortam kendilerine çok küçük gelebilir. Buda strese sebep olur, sonuç malum.

Ek olarak Abdullah Hocamın makalesi canlıdoğuranlar ile ilgiliydi Mesut Hocam. Ama denemek, gözlemlemek lazım; bazı cichlidlerde de olumlu sonuç verip vermeyeceğini bilmiyoruz sonuçta. :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha geniş bir alan olması bence de daha iyi olur. Aslında bu hiçte zor değil. Yapılması gereken uygun bir plastik kaba ince delikler açmak ve akvaryumun boyutuna uygun kabı akvaryuma asmak.

0Q7C9L0O8Z6C8E5T.JPG

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    sarı prensesim yumurtaları ağzında ama diğeri yutmuş yumurtaları. İmparatoru tanka geri saldım ama işin ilginci imparator daha büyük bi yavruluktaydı, prenses daha küçükteydi. Şimdi imparatoru salınca sarı prensesi tül yavruluğa koyduk.. Belki büyük kap dedğin gibi mantıklı olabilir temel abi. 20 litrelik bi akvaryum vardı bende. Onu vereceğim kuzene yarın, onun içine atar olmazsa yavrular çıkana kadar.

İmparator neden yutmuş olabilir ki yumurtaları? Karnı içe göçük değil di ve daha 5.günüydü. Acaba yakalarken çok mu strese soktum hayvanı? ki sakin balık olduğu için çok nazik hareket ederek yakaladım. Yavruluğa nakil sırasında da çok dikkatliydim ama? varmı yorumu olan nedeni ile ilgili? Sonuçta doğanın işi bişey diyemeyiz ama hata varsa tekerrür etmesin diye sorayım dedim. :bt:

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Sarı prensesimizden (kuzenin balıkları) bugün itibari ile 5 adet yavru aldık. Balık çok zayıfladığı için kusturduk mecburen. Ama dikkatli bi şekilde ağzını kürdanla hafifçe açarak yavruları suya saldık. Saldık diyorum çünkü ağzını hafifçe açtığımızda balıklar kendileri suya saldılar kendilerini :) Annesini ana tanka aldık. Zaten anne olan da ilk yavruları olduğu için çok küçüktü. (yaklaşık 4.5 cm di annesi) dolayısı ile o yüzden az yavru oldu diye düşünüyoruz ama; az oldu öz oldu. Yavrularımız şimdilik keseli ve tül yavruluğumuzun içinde sağlıkla yüzüyorlar. :) Paylaşmak istedim. Yakında fotolarını eklerim ;) :bt:

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Damızlık balıkların bulunduğu tanktamı bu tül yavruluk ? Eğer öyle ise anaçlar tül yavruluktan yavrulara vurarak öldüreceklerdir... Dondurma kabını koyarsanız daha rahat edecektir yavrular... Tül yavruluktan öldüremeseler bile sürekli başında duracak yemeye çalışacaklar ve yavruları strese sokacaklardır... Şeffaf olmayan bir kaba koyabilirseniz yavrular rahat edeceklerdir...

Sağlıklı ve bol yavrular dilerim. En kısa zamanda fotoğraf bekliyoruz...

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim fatihçim. Bu dediklerinin önlemini tül yavruluğun dibine akvaryum kumu koyarak önüne geçtik. ;) Yanlarında da çeşitli dekorlar olduğu için yanlara da yaklaşamıyorlar. :)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kumu yazmak aklıma gelmemişti abi :) Bende kendi akvaryumumda yavruluğun altı kısmında kum var. Yavruluğum pleskiden olduğu için anaçlar yavruları rahat bırakımıyorlar.

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Ben bekleyin derim abi. Kusturmak da bir yöntem ama mecbur kalınmadıkça kusturma yapılmamalı bence.

11. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Selamlar Erman bey öncelikle hayırlı olsun.Eğer elinizde 5 litrelik damacana bidonları varsa onları sayısız delikler açarak akvaryuma vantuz yardımıyla sabitleyip ve içersine hava taşı atıp rahatlıkla bakabilirsiniz.Doldurma kabları balıkların rahatsızlanmasına neden olur

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    dondurma kabını çıkardık. Ayrıca o da plastik, gidip parayla satın aldığınız mika da plastik? neden rahatsız olsunlar ki? Ayrıca içine atacağınız öneri olarak verdiğiniz su bidonu önerisindeki de plastik? Bence bu konulara fazla takılmıyalım :D Sonuçta hepsi plastik. Bende kalkıp boya kabı koymuyorum ki yavrulup olarak? Oda gıda malzeme plastiği buda... Farketmeyeceği kanısındayım. ;)

Sayfayı Paylaş