1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prenses ve Yunus balığı kuluçka süresi hakkında

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Tugrul Akin tarafından 17 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Tugrul Akin

  Tugrul Akin

  Mesajlar:
  165
  İsim:
  Ali Tuğrul Akin
  Merhaba abilerim, kardeşlerim.

  Yaklaşık 7 aydır sarı prenses ve yunus besliyorum. İlk yavrularımı 2 ay önce aldım. Su an akvaryumda ağzında yumurta taşıyan bir sarı prenses ve bir yunus daha var. Fakat sarı prensesin kuluçka süresi bugün tamı tamına 24 gün oldu. Yunus balığı ise 21 gündür yumurta taşıyor. İkisini de 20. günlerinde yavruluğa aldım. Ama sarı prenses 24 gün olmasına ragmen yavruları hala bırakmadı, keza yunus da öyle. İlk defa yavruladıkları için kusturmak da istemiyorum. Ama yavrulukta çok stresli görünüyorlar ve diğer balıklar sürekli anneleri rahatsız ediyor. Hatta sarı prenses ile başka bir balık aralarında pleksi olmasına rağmen ağız ağıza kavga ediyorlar. Yavruların annenin ağzında yaşıyor olduğundan bile şüpheliyim açıkcası. Ne yapmalıyım sizce ?

  Not : 25x25x25 pleksi bir yavruluğa sahibim. Yavrulukta anne yunus ve anne sarı prensesten başka 24 tane 2 aylık sarı prenses yavrusu var.
   
 2. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Cevap: Sarı prenses ve Yunus balığı kuluçka süresi hakkında

  Merhaba Ali bey,

  Balıkları ayırmakla çok büyük hata yapmışsınız hele ki yunus ve sarı prensesi aynı yere koyduğunuz için bence kusturun derim yoksa stresten yutarlar yavruları.. Zaten süreleri dolmuş bence kusturun yoksa dediğim gibi stres'ten yutarlar...

  Saygılar...
   
 3. Tugrul Akin

  Tugrul Akin

  Mesajlar:
  165
  İsim:
  Ali Tuğrul Akin
  Cevap: Sarı prenses ve Yunus balığı kuluçka süresi hakkında

  Çok teşekkür ederim Yavuz Bey, anneleri yavruluğa koymamın sebebi, ilk yavru tutmalarında kusturmamam gerektiğini okumamdı :/ Ama anlaşılan böyle daha kötü oldu. Sürekli streslilerdi. Yavruları tam 25 gün boyunca bırakmadılar. Ben de dün kusturdum ikisini de. Yalnız kusturduğum için bir daha yavru tutmama riskleri varmış sanırım. Önceki iki sarı prensesimi kusturmuştum, 2-3 aydır yavru almadılar ki bunun sebebi başka birşey de olabilir. İnsallah sonsuza kadar yavru almayı kesmemişlerdir. Artık dua etmekten başka çarem yok :(
   
 4. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Cevap: Sarı prenses ve Yunus balığı kuluçka süresi hakkında

  Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, ama öyle bir durum yok maalesef bende hiç yumurta almamış sarı prenses'imi kusturdum 20 gün önce şuan ağzı dolu ve yaklaşık 12 günlük.. Kuluçka süresi dolduktan sonra kustura bilirsiniz bunda bir sorun yok ama ilk yumurta alışında 3. ve 4. günde kusturduğu muz zaman bu tip sorunlarla karşılaşa biliriz. Şuan kustura bilirsiniz Ali bey..

  Saygılar, Sağlıklı Balıklar...
   

Sayfayı Paylaş