1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. En düzeyli, özgün ve kaliteli içeriğe sahip deniz akvaryumu forumunda bulunmaktasınız. Keyifli paylaşımlar...

Sarı Prenses Yavru Bakımı

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde wuslat tarafından 23 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    Sarı prenses yavru bakımı nasıl olmalı? 8 tane 1 haftalık sarı prenses yavrum var. Şuan 50 Litre akvaryum içindeki gelişim hakkında hiç bir bilgim yok. Sarı prenses akvaryumu içinde midye kırığı var ve hepsi irice. Dip kumunu alayım mı? Yemleme olayı nasıl olmalı, su ısısı kaç olmalı acaba?

2. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Akvaryum ilerde ufak gelecek yavruların gelişmesi için sık su değişimi şart ısı 26 derece olsun,mercan kırığı iyi ciklet balığına uygun kumla karıştır ve kaya ekle sert su olsun ama dinlenmiş su kulan...:)

İSYAN bunu beğendi.
  3. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    :) teşekkürler...

4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Ad-Soyad:
    Hüseyin KAYA
    Yalçın kardeşim, yavruların 50 litrelik yavru akvaryumunda mı? yoksa, ailece aynı akvaryumda mı? Aynı akvaryumda iseler sarı prensesler için asgari 130 litrelik akvaryumlar önerilir. Biz ayrı akvaryum olarak düşünelim. Balıklarım bir haftalık dediğinize göre keseleri düşmüştür. Yavru büyütme yeminde Artemia olmazsa olmaz denmekte, Larviva da
    bulabilirseniz tavsiye edilmekte. Sera marka yavru yemleri, yada tetra baby'i kullananlar da bu yemleri tavsiye ediyorlar. Ben bu yemlerin hiç birini kullanmadım. Bir zamanlar sarı prenses beslerken yavrulara verdiğim yemler ise, kurutulmuş, havanda dövülerek toz haline getirilmiş, elenmiş karides unu, yada iyice haşlanmış yumurta sarısını ezip hazırladığım yumurta sarısı suyu, yada büyüklere verdiğim yemin havanda dövülerek toz haline getirilmiş halidir.
    İmkanların hangisine elverişli ise onu tercih edersin. Kuma gelince ince kum kullanmanı tavsiye ederim. Bol kayalıklı dekor ister. Su sıcaklığı 25-26 derece iyidir. Sert sulardan hoşlanırlar. pH= 7,7- 8,5 arası iyidir derler. Yavrularını büyüklerin yiyemeyeceği boya gelinceye kadar ayrı akvaryumda beslemeni öneririm. İnşallah kayıpsız büyütürsün.
    Kaynak : Çeşitli forumlardan öğrendiklerim ve kendi tecrübelerim.

5. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    hüseyin bey çok açık ve net bir açıklama olmuş zaman ayırıpta yazdığınız için teşekkr ederim size yavrular 50 ltlik tankta sadece anaları büyük tankta su sıcaklığı 26 derece yemler hakkında bilgim yoktu teşekkür ederim...

6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Ad-Soyad:
    Hüseyin KAYA
    Yardımcı olabildiysem, ne mutlu bana.

7. _N_T_O_58_

_N_T_O_58_

Ad-Soyad:
    N.Tevfik ÖZTÜRK
    Hüseyin abicim şu yumurta sarısı suyu nasıl oluyor merak ettim denemek isterim anlatırsanız :)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Ad-Soyad:
    Hüseyin KAYA
    Tevfik Bey, iyice haşlanmış yumurtanın sarısından, elinizdeki yavrulara yeteceğine kanaat getirdiğiniz miktarda ayırarak, bir bardak içerisinde iyice eziniz. Ezdiğiniz yumurta sarısının üzerine su ilave ederek karıştırınız. Yavrularınız yumurta keselerinden yeni kurtulmuş ise, 3-4 dakika kadar bekleyerek kalın malzemenin dibe çökmesini bekleyin. Dibe çöken tortuyu almadan, üstteki karışımı pipet yada şırınga yardımıyla yavrulara verebilirsiniz. Yavrular büyüdükçe, bekleme süresini azaltırsınız. Bu yemi aşırı miktarlarda kullanırsanız suyunuz bulanacaktır. Bu gibi durumlarda %10 civarı su değişimi yaparsınız.

_N_T_O_58_ bunu beğendi.
  9. _N_T_O_58_

_N_T_O_58_

Ad-Soyad:
    N.Tevfik ÖZTÜRK
    Teşekkürler abicim cevabınız için. Bir şey daha sormak istiyorum. Yavrularım 10 günlük 20 adet. Şu an tek akvaryumum var ve o akvaryumda 5 litrelik damacanadan yaptığım yavruluktalar. Buradan çıkacak suyun büyüklere zararı olmaz değil mi?

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  10. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Ad-Soyad:
    Hüseyin KAYA
    Olmaz. Yumurta sarısını büyük balıklarınız da afiyetle yiyecek ve yararını görecektir. Şunu da belirtmekte fayda var. Yemlemeyi daima doyurmaya yetecek kadar az fakat sık yapın. Böylece suyunuzun da temiz kalmasını sağlarsınız

_N_T_O_58_ ve Alparslan bunu beğendi.
  11. bnymn417

bnymn417

Ad-Soyad:
    bnymncnli
    hüseyin abi yeni doğmuş sarı prenses yunus balıkları nezaman yavru yapmaya başlar ?

12. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Ad-Soyad:
    Hüseyin KAYA
    Sarı prensesler 7-8 aylık olunca, Yunus balıkları ise 17-18 aylık olunca cinsel olgunluğa erişirler.
    Akvaryum şartları; akvaryumun boyu, hacmi, suyun sıcaklığı, Akvaryumun içinin doğal yaşam alanlarına uygun dizayn edilmesi gibi faktörler bu süreyi uzatıp, kısaltabilirler.

Alparslan ve bnymn417 bunu beğendi.
  13. bnymn417

bnymn417

Ad-Soyad:
    bnymncnli
    Hüseyin abi 150-200 lt akvaryum için ne balık onerırsın balık bıraz değerli olsun (ticaretini yapabıleyım)

14. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Ad-Soyad:
    Hüseyin KAYA
    Hobi zevk için ticari yönü düşünülmeden yapılan uğraştır. Dolayısıyla birilerinin çok beğendiği, bana itici gelebilir.
    Bu yüzden beğeni kriterlerine göre, seçimini kendin yapacaksın. Olaya ticari yönden yaklaşmıyorum. Bu nedenden dolayı, sorunun muhatabı da ben değilim.

_N_T_O_58_ bunu beğendi.
  15. emre balaban

emre balaban

Ad-Soyad:
    emre balaban
    abiler yeni keseleri düşmüş sp ye ayına göre hangi yemler verilmeli

Sayfayı Paylaş