1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prensesim ağzına yumurta aldı sanırım ?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde fth-94 tarafından 10 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merhaba abilerim, kardeşlerim

Sıradan bir gün gibi başladı herşey her sabah yaptığım gibi gözlerimi açar açmaz yine direk akvaryumuma baktım. İnceledim inceleddim birde ne göreyim 1 tnae dişi sarı prensesimiz ağzı şiş. Ama çok şiş değil. Dün gördüğüm demosoninin ağzı daha çok şişti. Acaba bunun nedeni demosoni 5 cm civarında benim sp ise 10-11 cm civarında olmasımı ? Kafası kocaman :) Balık ağzına yumurtamı almış ? Akvaryum zaten 1 aydır kazı çalışması var gibi bir halde. Bir köşe tamamen cam hiç kum yok. 2 karışlık biryeri temizlemiş.

Bu arada sarı prenseslerim bana alıştılar. Elimden yem alıyorlar. Çok mutluyum. Ama yunuslarda bu olay 1 tanesi hariç söz konusu değil. Sorun yaratırmı elden yem almaları ?

Eğer dişi balık yumurta aldıysa onu ayırayımmı ?
    Ayırmazsam yavrularını diğer yunuslar ve sarı prensesler yemezlermi ?
    Ayıracaksam kaçıncı günden itibaren ayırayım ?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Birde bu dişi tüpçük çıkarmış. Erkek halen bunu kovalıyor. Ne yapmam gerekli ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sar1 prensesim az1na yumurta ald1 san1r1m ?

Fatih hayirli olsun diyelim. Disi balik agzindaki yumurtalari cevirme hareketi yapiyor olmali eger agzi doluysa. Erkek balik disiyi kovalamaya kokusundan dolayi devam eder. Eger disi baligi cok fazla rahatsiz ediyorsa ayirabilirsin. Ancak bunu cok rahatsiz ediyorsa dusun simdilik cunku disiler bu durumlarda yumurtalari kusabiliyor. Siginacak alan olusturmaya calisirsan iyi olur.

Cep mesaj...

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi yanıt için teşekkür ederim. Dişiyi kovalıyor. Bol bol kayalık var 1 de küp var. Ayırmak istemiyorum pek. Peki 25 gün sonra yavruları kendi ağzından çıkarınca diğer balıklar bunları yemezlermi ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yavrulari gunu geldiginde disi akvaryuma birakirsa yavrulari yerler Fatif. Yapman gereken 15 gun sonra disiyi ayirmak veya 17- 18 gun arasinda hic tavsiye etmesem de ayri bir yavru akvaryumuna kusturma islemi yaparak ayirman gerek yavrulari.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kusturmayı bilmiyorum hiç. Bayağı bir video izledim :) Özellikle Olcay abinin videolarını izledim. Başka akvaryumum yok. 5 lt bir pet şişeyi delerek akvaryuma koysam onun içerisine kustursam ? Birde ben kusturabilirim diye düşünüyorum. Deneyip tecrübe edinmem gerek diye düşünüyorum. Yani herkez anasının karnında dirk öğrenmedi bu kusturmayı. Deneyerek öğrendi. Bende yapsammmı ? Yada 15 gün sonra akvaryuma koyucaüım şişeyemi koysam ? Koyarsam yavruları atarmı ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bazi dusuncelerinde cok haklisin, mesela ogrenmek icin yapman gerektigi ve herkesin bu sekilde ogrenmis oldugu dogru tespitler.

Ancak iyi bir hobici icin hedef yavru sayisi ve yavru aldimdan ibaret olmamalidir. Polyanacilik oynamaya da gerek yok ama gercek hedef ust duzey yavru olmalidir.

Muhtemel ilk yavrularini verecek olan baligi kusturmak nispeten yanlistir ve talihsiz ki kusturan ilk defa deneyecek.

Pet sise icine anne baligi almak sana yakismayacak ve delinmis pet sise icinde gelisecek olan yavrudan ise sana da hobiye de fayda gelmeyecektir. Bu yuzden bize dusen yavrularimiz olsun istiyorsak gerekeni yapmaktir. Bir yavru akvaryumu edinerek yola devam etmek sana yakisan hareket olacaktir.

Cep mesaj...

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abim çok haklısın bende kurmak isterim akvaryum. Fakat dediğim gibi halen büyük akvaryumum için bir filtre bulamadım. Elimdeki hava motoru ile denedim çok çok az su çıkıyor yok denecek kadar az. Önce filtrem olması gerek.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Peki akvaryumun bir kısmını bölsem ve anaç balığı oraya alsam ? Bende kurmak isterim yavru akvaryumu ama ısıtıcım ve filtrem yok.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hı ayrıca balık ilk kez yavrulamıyor. Aldığım kişi daha önceden yavru verdiğini söylemişti bencede vermiştir. Alalaı 2 ay oldu hemen yavru aldı ağzına. Bence önceden almış yavru. Çünkü kocaman balık. Ama almamışta olabilir.

11. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hayırlı olsun Fatih. :) Yahu bak gördün mü önce akvaryum,sonra balık...Bak şimdide yavru alıyorsun. :F Öncelikle balığının ilk yumurta alışı değilse kusturmanda bir sakınca yok.Ayrıca kusturma dediğin olay çokda zor değil; Balığı suyun içinde bir elinle tutup, diğer elinin parmağıyla balığın dudağını hafif araladığında yavruları atar zaten. :) Akvaryumunu ister böl,ister yeni akvaryum kur...Tercih sana kalmış.Maddiyatın nasıl el veriyorsa ona uygun bir şey yap.Hiç bir şey bulamadın büyük 10 lt'lik plastik saklama kabı alırsın.Onun içine bir ısıtıcı,pipo filtre tamamdır... burda:gif

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Seha abi aynen dediğin gibi oldu :) Bende dediğin gibi birşey yapıcağım büyük ihtimalle. Akvaryum kurmama izin vermezler. 10-20 lt bir kap alıcağım. Temel abinin yollıyacağı ısıtıcıyı ona koycacağım. Elimdeki hava motorunuda oraya atıcağım. Sanırım olay bitmiştir :)

Balık çok büyük. Aldığım adam daha önce yavru verdiğini söylemişti. Bencede yavru almışa benziyor daha önceden. Çünkü 1.5-2 ay oldu hemen yavru aldı. Ama kusturmayacağım büyük ihtimalle.

13. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Karar senin ama balığı fazla zayıflatma kusturmayacağım diye. burda:gif Bu arada hava motorunuda akvaryuma atma. :) Mazallah... :D :D

14. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Hayırlı olsun Fatih. Bol yavru alırsın inş. ben kulıçka süresinin 15. gününde kustur derim o zaman yavrularda yumurta olmicak.

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Fatih kardeşim hayırlı olsun. Sabırlı olmak her zaman iyidir. Ben 11. günde kusturdum balıkları. Epey bir keseliydiler. Eridi sonradan ama ben sana erken kusturmayı tavsiye etmem. En az 18 gün bekle derim. Tekrar hayırlı olsun.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Acaba dişi balık için diyorum 5. yada 6. günde kusturup kuluçkayamı alsam ?

17. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Kuluçkaya alacaksan zamanın önemi var mı ki?

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

4. günden sonra kuluçkaya alınabilir diye biliyorum. Yanlışmıyım ? Ama yavru akvaryumu yapıcağım büyük ihtimalle ona alıcağım ağzı dolu olanıda.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih hayırlı olsun yavruların şimdiden. Senin heyecanlı olduğunu ve aslında sabırsızlandığını da biliyorum. Ancak acele ederek kendini ve canlıları üzecek hareketler yapmaman iyi olur. Kusturma işlemine sıcak bakmasam da tercih meselesidir saygı duyarım. Tabi onunda gereklilikleri var ve yerine getirilmelidir. Öncelikle balığı öyle 4-5-6 gün gibi sürelerde kusturmak sana bir artı katmaz. Bunun süresi 15-16 gün arasıdır. Daha erken kusturup yumurtaları kuluçkalığa almanın hiçbir artısı olacağını sanmıyorum. Gereksiz bir hareket olmaktan öteye gitmez. Bir sonraki yumurtlama süresini kısaltır belki ama amaç sayı odaklı değil üstün ırk ve sağlık odaklı olması daha iyidir. Yoksa o yavruların anlamı olmayacaktır.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi bilgiler için teşekkür ederim...

Annem yarın Diyarbakır'a gidiyor. Ev babam ben ve abime kalıyor babam ve bana kalsa kesinlikle evin duvarları sadece akvaryum olur :) Ama annem izin vermiyor hiç bir şeye :) Yarın annem gidince büyük ihtimalle 20-30 lt arasında bir yavru tankı yapıcağım anaç'ı buraya alıcağım. Hem yavruları burada kendisi çıkarıcak hemde orada 1 hafta dinlenmiş olacak.

Sayfayı Paylaş