1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prensesim Hamile mi???

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde mengi_man tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Arkadaşlar merhaba;
    Bugün balıklarımı incelerken gözüme takıldı çok şaşırdım.
    Tam teşhis koyamadım önce size danışayım dedim.
    Acaba sarı prensesin ağzında yumurtalar mı var ne dersiniz?
    Yoksa ben kuruntu mu yaptım?

2. uozgul

uozgul

Yer:
    Afyon
    İsim:
    ÜMİT ÖZGÜL
    Cevap: Sarı Prensesim Hamile mi???

Hayırlı olsun yavrularınız balığınızın ağzı dolu görünüyor ama yeni sanırım yumurralar daha tam şişmemiş ağzı

3. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Teşekkürler. :)
    Herhalde 14-15 günü bulur sanırım ne dersiniz?
    Saygılar...

4. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Şimdiden birşey yapmama gerek var mı arkadaşlar?
    Okuduğum yazılardan aklımda kalan balıkların ilk yumurta aldıklarında tecrübesizlikten yumurtaları fazla tutamadığı.
    Bende böyle birşey yaşayabilirim sanıyorum. Çünkü ilk oldu balığımın yumurta alması.
    Benim şu anda ne yapmam gerekiyor. 42 LT lik bir tankım var. Onu hazırlayayım mı?
    Anneyi ayırmama gerek var mı?
    Tecrüben yok kuluçka dönemi ve üreme dönemi ile ilgili. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
    Saygılar.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zafer hayırlı olsun diyelim. Sarı prenses balıklarında yumurta tutmamak birçok türe göre çok çok azdır. Ancak döllenmeyen ve mantarlaşan yumurtaları atabilirler. Bunu zaman gösterecek. Anneyi şidi hemen ayırmana gerek ama eğer erkek balık veya balıklar fazlaca taciz ediyorsa ayırabilirisn. Taciz yoksa 10-12 gün sonra ayırman daha doğru olur.

6. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Temel abi teşekkürler.
    Herşey istediğimiz gibi giderse, yani öyle varsayıyorum kaç gün sonra yumurtaları salar anne acaba?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ortalama 22 gün cıvarı mutlu son gelir.

8. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Ben bugünden itibaren şafak saymaya başlayayım o zaman.
    Teşekkürler Temel abi.
    Saygılar.

9. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Merhabalar;
    Hamile olan sarı prensesi mi 40 Lt lik akvaryumuna ayırdım biraz önce.
    20 gün geçti konuyu açalı. Yani doğum zamanı geldi diye düşünmekteyim.
    Yapmam gerekenler nelerdir acaba?

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Öncelikle tebrik ederim Zafer bey. Sarı Prenses benim de vazgeçemediğim balıklardandır o yüzden uzun yıllardır severek beslemekteyim.
    Tam olarak ne yapmaya karar verdiğinizi bilmediğimden kendi uyguladığım yöntemi anlatmak istedim size. Artık Temel Bey de onaylarsa uygularsınız :)
    Ben anneyi ayırdıktan sonra yakın takibe alırım. Ağzının içindeki yavruların siyah noktalar halinde gözlerini gördükten iki gün sonra anneyi tanktan alıp sağarım ve yavruları mümkünse ayni tankta bırakıp anneyi başka bir tanka alırım. Anneyi ana tanka bir haftadan önce asla atmam. Çünkü anne yumurtaları ağzında tuttuğu sürece yemek yiyemez ve güçsüz düşer. Ancak damızlık hale geldiği için ana tanka atılır atılmaz tekrar yumurtlayacaktır. Bu nedenle ana tanka atılmadan mümkünse canlı yem ağırlıklı yüksek proteine sahip yemlerle bir hafta besledikten sonra ana tanka atar ve tekrar yavru tutmasını beklerim.
    Yavruları mevcut tankta tutmak ve öellikle yumurtalar açıldıktan sonra anneyi sağmak yavruların yaşama şanslarını artıracaktır. Şimdiden iyi şanslar dilerim.

11. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Merhaba arkadaşlar;
    Şimdi eve geldim bir de baktım ki bir yavru balık yüzüyor ayırdığım annenin akvaryumunda. Diğerleri var mı bilmiyorum şimdilik 1 tane görüyorum.
    Anneyi ayırmam mı gerekiyor yer mi kendi yavrusunuz?
    Ayrıca yem hazırlığım yok ne yem vermem gerekiyor yavrulara.
    Acil bilgi veren arkadaş olursa çok sevinirim.
    Saygılar.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Zafer bey,anne ilk bir iki gün karışmaz yavrusuna ama sonraki günlerde yavrusunu yiyebilir.Özelliklede en ufak bir tehlike yada tehdit algıladığında hiç tereddüt etmeden yutar yavrusunu.Bu yüzden anneyi ayırmak daha doğru olur.Balığı yakalayıp,incitmeden ağzını aralayarak bakın ve ağzında yavru yoksa ayırın.

13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yavrunun yumurta kesesi duruyorsa tamamen bitene değin yem vermenize gerek yok. Kese bitince artemia güzel olurdu birkaç gün. Ardından yavrular için hazırlanmış ince granül yemi tavsiye ederim, hızlı büyümesi adına iyi bir yemdir. Ama en önemlisi yavrunun bulunduğu akvaryumun sıcaklığının 26 derecenin altına düşürmemeniz.

14. beko123

beko123

İsim:
    ali dağ

meraba arkadaşlar konuyu böldüm ama bişey sormak istiyorum 8 tane sarı prensesim akvaryum 50 cm lik alalı bir hafta oldu ilk aldığım günlerde akvaryumun içinde rahatlıkla dolaşıyolardı fakat son 2 gündür sürekli akvaryumun köşesinde duruyolar ve çok nadir hareket ediyorlar bunun sebebini sorabilirmiyim ?

15. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Akvaryumun diğer ebatlarını söylerseniz daha iyi bir cevap alırsınız..Eğer akvaryumunuz 120 lt nin altında ise büyük ihtimalle stresten öleceklerdir.Birde sarı prensesler saklanmayı seven balıklar bu yüzden bol kayalıklı bir ortamda yaşaması gerekir.Birde akvaryum yenilemeniz gerekir aksi taktirde yavaş yavaş balıklarınız ölmeye başlayacaktır.Birde yem yiyorlarsa ve dikkatinizi çeken hareketlerde bulunmuyorsa,bir yerinde bir şey yoksa hasta olduğunu sanmıyorum.Tabii daha bilgili arkadaşlar bilirler.Fakat bide Sarı prensesler dip-orta bölgelerde geziyorlar sanırım.Gün geçtikçe ortama alıştıklarından saklanmayı bıraklar ve gezmeye başlarlar.Fakat akvaryum lt düşük olduğu için gezecek alan bulamazlar yani buda onları strese sokar.Canlı doğuran türlerinden besleyebilirsiniz..Canlı doğuranlar hakkında bilgili olan arkadaşlar ne tür besleyebileceğinizi söylerler.Canlı doğuranların içinden.

Sayfayı Paylaş