1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prensesim neden böyle yapıyor

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Bademdereli51 tarafından 21 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Bademdereli51

Bademdereli51

İsim:
    Serdal KARACA
    arkadaşlar benim erkek sarı prenses 2 gündür deli gibi kuyruk sallayıp yerinde duramıyor. yuvada ve kayada sadece ha bire kendini parçalayıp duruyor. Kafayı kuyruğu sallayıp azgın boğa gibi kendini parçalıyor. Kayalara ve yuvaya sürtünüyor. yani çiftleşme titremesi yapmıyor.
    akvaryumda yanında 3 adet dişi var 5 adet 6 aylık yavru var. bakınca balıklarım çok sağlıklı görünüyorlar hiç bir problem yok. Bu sizce bir hastalıkmı yoksa çiftleşme isteğimi. Bu bahsettiğim erkek akvaryumda 6 adet dişi varkende sadece 1 dişi ile çiftleşiyor başka hiçbir dişimle çiftleşmedi bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum saygılarımla

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun. Bu bir hastalık belirtisi, çiftleşme isteği ile alakası olduğunu sanmıyorum. Tam olarak davranış nasıl yani kayalarda parçalama demekle sürtünme vs mi yoksa ani atılmalar ile bir sağa bir sola mı vuruyor ?

3. Bademdereli51

Bademdereli51

İsim:
    Serdal KARACA
    Temel abicim kafası devamlı yere bakar vaziyette, arka kuyruğu sallayıp duruyor. Kafada bir o yana bir buyana gidip geliyor. dişilerle hiç alakası kalmamış eskiden 4 döndüren balık yüzlerine bakmıyor. Kayaya kuma sürtünüp duruyor teninde mantar belirtisi felan göremiyorum anlamadım gitti. Yılanın sürünme fonksiyonnuda kuyrukla kafası nasıl birbirine ters gidip geliyorsa buda aynısı kuyruk sağdayken kafa sola gidiyor bilmem anlatabildim

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anladım bence balığa acil banyo yaptırman çok iyi olur. Parazit belirtisi diye düşünüyorum. Tipik kurtulma hareketi. Diğer balıkların bağışıklık sistemi dayanma noktasında olup onunki çökmüş olabilir. Önlem olarak akvaryumu da %30 su değişimi yaparak ısıyı 2 derece 4-5 gün yükseltirsen iyi olur. Günlük 20 dakika bir kova içerisinde balığı günlük banyo yaptırman iyi olur. Bu sırada akvaryum suyundan değişim yapman da önemli çünkü olumsuzluk varsa suda banyolar fayda etmez.

Flubendazol kullanabilirsin banyolarda. 1 litreye 2 çay kaşığı ekleyebilirsin. Balığı bu suda 15 -20 dakika banyo sonrası akvaryuma salabilirsin. İnşallah düzelir, bence ihmal etme banyo uygulamasını çünkü sonrası için tecrübe olacaktır.

5. Bademdereli51

Bademdereli51

İsim:
    Serdal KARACA
    Teşekkür ederim hemen uygulamaya geçiyorum...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM
    Sonuç nedir bizleride bilgilendirirmisiniz.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de yavaş yavaş merak etmedim dersem yalan olur. Zor hastalık yani balık tamamen dengesiz durumda. İyileşir inşallah da üzülmeyiz.

8. Bademdereli51

Bademdereli51

İsim:
    Serdal KARACA
    Arkadaşlar Temel abinin dediklerini aynen uyguladım.

Ancak ilaç olarak suya o an elimde olan sera aquatan BİOCONDIZIONATORE ve Mikofish Mantarv e bakteri önleyiciyi ayrı bir kapta karışım yapıp balığı içine koyarak, elimle de balığımı yumuşakça ovalayarak banyo ettirdim. Yaklaşık olarak 1 saate yakın bu suyun içinde banyo yaptı. Daha sonra yarında banyo yaptırmak amacıyla tanka attım. Errtesi gün baktığımda balığım normale dönmüş ve eski sağlığına kavuşmuştu.

Ve size bugün bir müjde vereyim aynı erkeğim bugün bir dişiyle çiftleşti saydım yaklaşık olarak 40-50 arası yumurta aldı. 1-2 gün dursun kuluçka makinasına alacağım inşallah.

Bu kadar cins (20 günde bir yumurta alan) sarı prenses dişisinin yumurtalarının helak olamsını istemiyorum. Çünkü kendisine bırakınca yutuyor. Çok mutluyum şu an arkadaşlar Temel abi bir kez daha teşekkür ederim. :ay:

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Sevindim balığınızın düzelmesine.. :) Dr. YIKIK abime de teşekkürler. saygılar:gif

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş