1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prensesim yumurtayı attı acaba erkektemi problem var yoksa akvaryum ortamındamı?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde nahre25 tarafından 24 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. nahre25

  nahre25

  Mesajlar:
  89
  İsim:
  Erhan Balıkçı
  Akvaryumum 120 Lt.lik içerisinde 8 adet dişi bir adet erkek sarı prenses ve 6 adet yavru ıcemen var.

  Bir adette küçük yunus var. Dişi sarı prensesin biri ağzına yumurta aldı ama 5'inci gün yumurtalar ortadan kayboldu. Oysa ağzında yumurta varken kayaların arkasından çıkmıyordu. Sorun ne acaba ? Fotoğraftada gördüğünüz gibi kayalar yeterli zannediyorum. Haftada bir dip çekimi yaparım tuzuda atarım. Ayrıca hem otçul hem etçil yem karışımıyla günde iki defa besliyorum. İri olan erkeki arkadaşımdan aldım yaşlı mıdır yoksa görevini yerine getiremiyorda dölleyemiyor mu bilemiyorum ? Çiftleştiklerini canlı olarak hiç görmedim. ayrıca erkek hiç yer tutmuyor sürekli dolanıyor. Bi yeri kazdığınıda hiç görmedim. Dişi olduğunu düşündüğüm bir başka balık bir kaya altını sahiplenmiş görünüyor ama ada kazı falan yapmıyor. Bana yardımcı olarsanız sevinirim. Akvaryum sıcaklığı sabit 26 derecedir. İkinci fotodaki iri olan erkek diğerleri dişi.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Uploaded with ImageShack.us

  [​IMG]
  Uploaded with ImageShack.us
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yumurtaların atılması genelde ağız dolu iken aşırı kovalanmak ve erkek tarafından tacize maruz kalmak, acemi bir anne adayı olması, yumurtaların döllenmemiş olması sayılabilir. Bir bölgeyi sahiplenen dişi olarak söz ettiğiniz balık erkek olabilir çünkü genelde baskın erkeklerin içerisinde dişiler bölge sahiplenmez, sahiplenemez.

  İri olan erkek balık elbette yaşlı da olabilir ancak bunu anlayacak bariz bir görüntü farkı yok ama balık iri boya ulaşmış. Dişi erkek oranından eminseniz ve üremeye istekli erkek sorunu varsa bu yönde bu olumsuzlukları giderecek değişiklik yaparsanız iyi olur.
   
 3. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Yavru alması kolay balık ama denge tutmadımı tutmuyor.Dişi acemiyse atıyo yumutaları.
   
 4. nahre25

  nahre25

  Mesajlar:
  89
  İsim:
  Erhan Balıkçı
  Cevaplarınız için teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarında yardımlarını bekliyorum. Akvaryum iç dizaynı içinde yorumlarınızı alırsam faydalı olacağı kanaatindeyim. Kayalıklar yeterlimi? Birde sarıların boyu üreme için daha küçükmü . Ve erkekte dişilerin peşine düştüğü söylenemez titrediğini de görmüyorum. Acama sorun erkektemi değiştireyimmi ne dersiniz.
   
 5. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  İlk denemesimi? eğer ilk denemesi değilse dişi rahat değil yani diğer balıklar tarafından strese sokuluyor olabilir.Dekor için bir kaç ekleme yapmak istiyorum,ilk önce yapay bitkileri çıkarmanızı tavsiye ederim onun yerine bir kaç kök anubias bitki daha güzel durur dekor olarak olmamış taşlar tek parça ve bu durum baskın erkeğin tüm bölgesi sahiplenmesi demek.Dekoru iki ayrı bölge yaparsanız baskın erkek belli bir bölgeyi sahiplenir ve diğer tarafta dişiler rahat eder özellikle ağzı yumurta dolu dişi olduğunda stressiz bir kuluçka geçirir.
   
 6. nahre25

  nahre25

  Mesajlar:
  89
  İsim:
  Erhan Balıkçı
  Yumurtaları atan dişiyi arkadaşımdan aldım. Bu balıktan daha önce yavru aldığını söylemişti yani ilk denemesi olmadığını sanıyorum. Ayrıca şuan için ondan başka hiç bir dişinin ağzında yumurta yok. Belkide üreme yaşına girmedi diğerleri. Ama dediğinizi yapıp kayaları iki ayrı bölüm yapacağım.
   
 7. dr_glicocalix

  dr_glicocalix

  Mesajlar:
  121
  İsim:
  Gökhan Emre ÇAÇAMER
  Diğerlerinin üreme yaşına girmediğini sanmıyorum. Çünkü sarı prensesler eğer ortam uygunsa 4-5 aylık olduklarında bile yumurta alıyorlar ağızlarına. Erkekte de sorun olduğunu sanmıyorum. Ancak arkadaşlardan da birinin belirttiği gibi taşları iki ayrı küme haline getirirseniz daha uygun olur. Bir de birşey dikkatimi çekti icemanler yavruluktan çıkmışlar yetişkin boya yaklaşmışlar sanki; bu durumda icemanler de sp dişilerini rahat bırakmıyor olabilir. Bir tavsiye daha eğer başka bir akvaryumun varsa şöyle 30-40 lt lik falan ağzı dolan dişiyi ayırabilirsin. Hatta akvaryumu etrafını gaste kağıdıyla falan kaparsan daha ii bile olur. O diğer akvaryumda rahat rahat yavru alırsın, böylece balığı sağma derdinden bile kurtulabilirsin. Dişi olgunlaşan yavruları kendi bırakır ve sende dişiyi tekrar koloninin yanına atarsın. Aklıma bişey daha geldi; akvaryum eğer çok girilen çıkılan, balıkların srtres yapmasına yol açabilecek biryerdeyse bu da dişinin yumurta tutmamasıyla sonuçlanmış olabilir.
   
 8. orkandar

  orkandar

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  Muhammed Çınar
  Cevap: Sarı Prensesim yumurtayı attı acaba erkektemi problem var yoksa akvaryum ortam

  Arkadaşlar Erhan Bey`in dediği gibi benim de dişi balığımın ağızında yumurta vardı fakat bu yumurtaları 5.günde olmadığını gördüm endişelenmeye başladım.Ağızında saklama ihtimali varmı yoksa yuttumu?Bunlar için bir cevap verirseniz sevinirim

  3 Yunus 1 Erkek 2 Dişi
  3 İceman 1 Erkek 2 Dişi

  Akvaryum Boyutu:65x23x23
   
 9. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Cevap: Sarı Prensesim yumurtayı attı acaba erkektemi problem var yoksa akvaryum ortam

  Korktuysa genelde kaybederler birde acemi genç dişiyse olur ...
   

Sayfayı Paylaş