1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prensesimin Cinsiyeti?

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde -kubilay- tarafından 15 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik
    Arkadaşlar Bu Sarı Prensesim Dişi Midir ? Yoksa Erkek Mi?

2. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Cevap: Sarı Prensesimin Cinsiyeti?

Kubilay bey bu resimden kesin birşey söylemek bence doğru değil.Zaten sp.lerde kesin cinsiyet ayrımı anüs vent kontrolü ile saptanır.Ancak balığınız yüzgeçlerine ve kuyruğuna bakılırsa sanki biraz formsuz görünüyor.Saygılar

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Resim pek net değil ama ben dişiye benzettim. Tam teşhisi koyman için Metin inde dediği gibi anüs vent kontrolü yapmalısın.

4. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Peki Daha Güzel Fotoğraf Çekip Göndersem Yinede Ayırt Edilemez mi?
    Metin Abi Sarı Prensesim Formsuz Derken Yapmam Gereken Bişey Var mı? Yoksa Balıktan Kaynaklanan Bişey mi?

5. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Balığınıza iyi bakmanız gerekir.Benimde bir çelilmsiz balığım vardı aynı sizinki gibi formsuz,zamanla balığım düzeldi.Hatta en son yumurta benekleri çıkmaya başlamıştı.Yavaş yavaş düzeliyordu ki sonra ne olduysa birden balığım öldü ne olduğunu anlayamadım.Balığım birden öldü, fakat düzeliyordu yavaş yavaş kendine gelmeye başlamıştı ama neden öldüğünü hala anlamış değilim.

6. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Kubilay,balığın formsuz görünüyor,ama bence sorunun kaynağını bulman daha doğru olur.Yani kullandığın yem,balığın bulunduğu ortamdaki stres oluşturabilecek unsurlar, kötü su şartları vb.sebeplerden kaynaklı olabilir.Balığınızın kuyruk kısmındaki beyazlık kuyruk erimesi ise eğer genellikle kötü su şartlarından meydana gelir.

7. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Peki Suyun İyi veya Kötü Olduğunu Nereden ve Nasıl Öğrenebilirim?
    Birde erkek sarı presesim var bunun erkek olduğundan kesin olarak eminim erkek olan balık devamlı bu sarı prensesi kovalıyor birde bunlar arada sırada birbirlerinin etraflarında ilginç bir şekilde dönüyorlar anlamadım nedendir ?
    Yem olarakta balıkçıdan alıyorum ama markasını bilmiyorum!..
    Haftada bir vitamin yapıyorum suları eksilmişse ekliyorum iç filtreyi temizliyorum 1/3 olacak şekilde su değiştiriyorm ama yanlış yaptığım bir yer mi bunların arasında?

8. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Belkide fazla İlgiden ölmüştür :( :D Tolgahansaat:gif

9. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Kubilay filtrasyonun yetersiz olursa akvaryumunda ağır metaller oluşur, suyun rengi sararabilir, veya kötü kokabilir. Balıklarının birbirleri etrafında dönemeleri sp.lerde sık görülen baskınlık mücadelesi veya kurlaşma olarak değerlendirlir. Akvaryumun hacim olarak yetersiz olabilir. Vitamin yaptığını yazmışsın vitamin olarak ne yapıyorsun veya ne veriyorsun? Yemlerini sarmısak suyuna emdirip vermeni öneririm

10. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Vitamin olarak ismini tam bilmiyorum ama deel shel gibi bişey di .Birde dediğiniz gibi akvaryumum gerçekten biraz kötü kokuyor sararma yerine de kırmızılık var. Sarımsay suyuna hergün mü bandırayım birde yavrular var onlar kötü etkilenir mi sarımsak suyundan yavrulara da yapayım mı?? Birbirilerinin etrafında dönmesi çiftleşme belirtiside olarak denebilir mi?

Bir sorum daha olucak ben iki sarı prensesiminde anüs ve vent kısımlarına baktığımda bu üstte gönderdiğim fotoğraftakinin anüs mü vent mi bilmiyorum ama bi tarafı daha büyük diğer balık böle değil bu üstteki dişi midir sizce Şimdiden cevaplarınız için çok saolun .

11. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Kubilay kardeşim,
    Öncelikle merhaba akvaryumum kokuyo ve rengi kırmızılık var demişsiniz.Bu dip çekimi olmamasından veya fitrenin yetersizliliğnden olabilir,yem fazla atmandanda olabilir.sarımsak suyu olayıda 10 günde bir yapmalısın fazlası iyi değildir.Sarı prensesler etrafında dönmesi çiftleşme olabilir veya üstünlük taslama vb. bişey olabilir.Sarımsak suyu yavrularına bişey yapmaz ama sarımsak suyunu yem verirken Örn. 20 gr yem verceksin örnektir senin balıklarına 20 gr fazla gelebilir 20gr. 7-15 gr bandırırsan daha iyi olur.Anüs vent olayının bir fotoğraf örneğini ekliyorum alıntıdır.Bunu yapamayabilirim dersen kesin olmayan belirme yolları:CİNSİYET AYRIMI

sarı prenseste erkek dişi ayrımı bir kaç yolla yapılabilir.

ERKEK BALIKLAR RENKLERİ VE BOYUTLARI İLE DİĞERLERİNDEN DAHA CANLI VE BÜYÜKTÜR.

BALIĞIN ÜST VE ALT YÜZGEÇLERİNDEKİ SİYAH BANTLAR FAZLADIR.

DİŞİLERDE İSE DAHA GEÇ RENKLENME OLUR VE EBAT BİRAZ DAHA UFAKTIR.

YÜZGEÇLERDEKİ SİYAHLIKLAR YA DAHA AZ YADA YOKTUR.

ERKEKLERİN ALT ARKA YÜZGEÇLERİ AŞAGI DOĞRU EĞİMLİ VE SİVRİDİR.

--------------------------------------------------------------------------------

KAFA KISMI DAHA GENİŞTİR.GÖZLER ARASINDAKİ AÇIKLIK FAZLADIR.

--------------------------------------------------------------------------------

DİŞİLERDE ALT ARKA YÜZGEÇLERYUVARLAK VE KUYRUĞA DOĞRU

YAPIŞIKTIR.KAFA YAPISI DAHA SİVRİ VE GÖZLER BİRBİRİNE YAKINDIR.

HAREKETLERİ SERT OLAN DAİMA ERKEKTİR

12. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Sağolun gerçekten çok yardımcı oldunuz.Ben yazdıklarınıza göre baktım ve yukardaki dişi olarak çıkıyor.Bir de demiştim erkek olan devamlı yukarıda fotoğrafı olanı kovalıyor son 1 gündür bakıyorum daha da arttı rahatsız etmesi buna karşılık birşey yapmam gerekir mi?Balığıma birşey olucak diye korkuyorum zaten bir tane öldü çok üzüldüm.

13. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Akvaryumunuzda kayalar veya mağaralar varsa sorun değil fotoğrafını eklerseniz daha iyi yardımcı olabilirim.Yüksek ihtimal çiftleşmeye çalışıyordur erkek kızı kovalıyordur veya erkek erkekle kavga ediyordur.Kız yani dişi hazır değilse ölebilir ama mağaralar falan varsa kaçabilir küçük yaralar alır ama bişey olmaz akvaryumunun resmini eklersen sana napcanı daha iyi söyleyebilirim.

14. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

tabi akvayumum fotosunu yarın eklerim fakat benm akvaryumda kaya yok bir tane büyük bir suni bitki vardı onuda attım ama yarın atınca fotosunu görebilirsiniz nasıl olduğunu akvaryumun.

15. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Erkek balığın dişyi fazla hırpalamaması için dişi erkek sayısını 1e3d olarak ayarlamanız gerekir.

16. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Akvaryumum bu birde dişi olanın dışkısı bir kaç gündür ince şefaf bir şekilde olmaya başladı ve yemde fazla yemiyor üstelik sağ yüzgeçinin bi kısmı parçalanmış.Ne yapmam gerekiyor.

17. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Kubilay arkadaşım bence dekoratif bir kaya eklemelisin korkudan motorun arkasına girmiş ve kaptırmıştır galiba,sana aşağı link verdim orda arkadaşımız tambir sarı prenses akvaryumu kurmuştu,
    http://www.akvaryumportali.com/threads/9975-Malawi-Tankım-250lt-HD-Video Senin yapabileceğin ise internetten veya başka biyerden bak özellikle tamburlanmış kaya olması lazım sivri kaya olmaması lazım tamburlanmış demek yuvarlak sivri olmayan demek, Böyle 5-6 kayayı üst üste koyarak mağaralar yapabilirsin çünkü hiç bir dekorasyon yok! Balık çok korkmuştur yüksek ihtimal sen o linki güzelce incelemek.

18. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Soldaki erkek sağdaki dişi gibi duruyor...

19. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Gerçekten gönderdiğiniz link süper yani benm tek sorunum akvaryumum boş mu olması birde dişi sayısının mı az olması bunları mı yapmam gerekiyo.

20. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Aynen öyle biraz kaya dekoru şahsen ben yapmacık süs plastik şeyleri önermem kaya falan alın üst üste kurarsın çok kolay orda var zaten evet dişi sayısı azz erkek hırpalayabilir yavru almak istiyorsan veya kavga etmeleri istimiyosan 1 erkek 3 dişi yaparsın uygundur.Birde iç fitreyi kapattın mı? İç filteyi kapatmak çok sakıncalı bütün bakterileri üstünde tutuyo ve sen durdurduğunda bütün bakterileri salar diğerleri filtrede bırakır ama bu iç filtreler salar dikkatt!!!!

-kubilay- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş