1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prensesin karnı içine göçtü

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde korkmazm52 tarafından 23 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Sarı prensesslerimden 2 tanesinin karnı içine göçtü 1-2 resimler aynı balık ve net bir şekilde belli, 3 resimde ise daha az var ama oda içine göçmüş. Sebebi hakkında bilgi verebilirmisiniz. Bu arada yem yemelerinde herhangi bir sıkıntı yok onu belirteyim. image.jpg image.jpg image.jpg

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Balığı yenimi aldın abi yedirilmemiş aç kalmış olabilir, yada hasta olabilir dışkısı beyaz mı? Takip et gözlemle "bloat" hastalığı olabilir...

4. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Yeni değil aralık ayından beri bende. Aç kalma konusunda sıkıntı olmaması lazım zira bu akşam farkettikten sonra yem verdiğimde yemesi normaldi.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Dışkısı nasıl acaba?

6. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Dışkısını farketmedim ama ana tanktan çıkardım ikisinide sabah belli olur dışkısı ozaman bildiririm.

7. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    İşin kötü yanı cuma akşamı 330 litrelik yeni tankı kurdum. Şuanki akvaryumda balıklarda hastalık yok diye eski tanktan yaklaşık 30 lt kadar su kattım yeni tanka ki balıkların alıştığı flora oluşsun diye. Güya hastalık yok diye hiçbir kimyasal kullanmayacaktım. :(

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O zaman sabah duruma bakalım abi...

9. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Bu arada şimdi aklıma geldi cuma akşamı ben çok büyük bir hata yaptım o sebep olabilirmi acaba. Her hafta sonu şuan kullandığım 90 lt lik tankın suyunu 1/3 oranında değiştiriyordum ve değiştirirken dinlenmiş su kullanıyordum. Ama bu hafta yeni tankalda uğraşırken hem dalgınlığıma geldi hemde erinerek aldığım suyu yeni tanka kattıktan sonra şu anki tanka direk ılık akan çeşme suyunu ilave ettim. Ilık derken derecesi akvarryum suyu ile hemen hemen aynı idi. Buzamana kadar hiç 15-24 saat dinlendirmeden su katmazdım ama bu hafta böyle bir hata yaptım ve büyük ihtimallede sonucu bu oldu.

10. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Alparslan bey bu gün balıkların dışkısı için gözlemleme yaptım ama hiç bir şey gözükmüyor. Bu arada su ürünleri fakültesinde asistan bir hocamız vardı resimleri ona gönderdim, resimlerden iç parazit olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi ve bactopur kullanmamı önerdi. Bakalım onu deneyeceğim ama bizim akvaryumculara maşaallah ilacı bulamıyorum.

11. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Arkadaşlar bu balıklara bişeyler oldu çözemiyorum. Yukarıda belirttiğim 2 adet balığı karantina tankına aldım iaç kullandım yemeleri ve hareketler düzeldi ama karın içe göçüklüğü devam ediyor ki forumlarda gördüğüm kadarıyla bu düzelmez öyle kalırmış. Bu arada diğer balıkların ağız kenarlarında kızarıklık mı desem siyahlık mı desem bişeyler oluştu. Onlarıda karantina tankına aldım ve bu sefer mikofish isili antibakteriyel ilaç kullanıyorum. Doğrumu yapıyorum bilmiyorum birileri yardım edebilirmi.

12. condor10ur

condor10ur

Ic parazit veya mantar. Balikta yara gibi seyler varsa hemen tedavi edilmeli. Baliginiz kurtarmaya deger ise yani cok zaman gecirmediyseniz. Akvaryumcunuzdan sari bi ilac var. Biyoteknik uretimi ilacin tamamini suya calkalayarak dokun.<br />Isiticinizi 30 ila 32 dereceye sabitleyin.<br />Elinizde varsa bir miktar antibiyotik ekleyin eriterek.<br />Ve yine en onemli ve unutulmamasi gereken C vitamini takviyesidir.<br />( c vitamini e vitamini olusumunu fazlasiyla tetikler. ) <br />E vitamini baliklarda mantar hastaligina karsi direnci artirir.<br />Basima gelen ve biyo kimya veterineri ile danisikli olarak tecrube edilmis bir yontemdir.<br />500 litrelik akvaryum da 26 Malawi turu yunus, Sp, imparator, mavi ve albino prenses bu teknik sayesinde bahsettiginiz gibi ani haraketler ve yaralar sonucu uygulanan ve kayipsiz kurtarilan baliklar.<br />Eger baliginizda karinda cokme varsa su adimlari uygulayin.<br />Flagy eczaneden temin edebilirsiniz. Hem sularina hemde yemlere biraz emdirilerek uygulayin. <br />Ayni zamanda sarimsak suyu ile yem uygulayin.<br />Eger baliginiz yem yemiyor ise! ayrica karninda bir cokme mevcut ise manuel yol olan agiza sarimsak suyu damlatmayi tercih edebilirsiniz. Riskli bir yoldur. Baliginizi kaybedebilir veya tamamen kazanabilirsiniz. <br />18 cm lik erkek yunusta denenmis ve ilk 2 dakika boyunca rengi beyazlamis fakat bol hava karisimli suda 3. Dakikada kendine gelmis tepkileri normallesmistir.<br />Manuel yolu denemeniz pek riskli ama yem yemeyen baligida kurtarma sansiniz mevcuttur.<br />Iyi hobiler resim koysaydiniz daha kolay anlayabilirdik.<br /><br />GT-N8010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi<br/>

GT-N8010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

korkmazm52 bunu beğendi.
  13. condor10ur

condor10ur

Bu arada iyi bakarsaniz karinlari duzeliyor oyle kalmiyorlar.

GT-N8010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş