1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prensesler sürtünme

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Mustunol tarafından 6 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL
    Selam arkadaşlar akşam eve geldiğimde sarı prenseslerin taşlara sürtündüğünü gördüm. :( hemen akvaryumun ışıklarını kapattım. suyun ısısını 29 dereceye ayarladım. akvaryumun içinde suni bitki vardı onu çıkarttım. yarım litre hazır suyun içinde 3 yemek kaşığı kaya tuzu erittim. suyu yarım saat beklettim ve akvaryumun içine dökdüm. dış filitreyi temizledim ve elyafını değiştirdim. yardım edermisiniz? başka yapmam gereken bişey varmı? :(

2. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık
    Cevap: Sarı prensesler sürtünme

Sevgili murat abim bendede aynı sorun var hala tedavi bitmiş değil mehmet abinin(Kulbinli) tavsiyesi ila bir kabın içine 4 kaşık kaya tuzu ekledim ve 10 sn içinde bıraktım ve bayıldılar ve tanka ekledim hepsine teker teker bu işlevi uyguladım ardından akvaryumdan aldığım suyu kabın içine bıraktım 4 kaşık kaya tuzu ilave ettim iyice erittikten sonra yavaş yavaş 15 dakika aralıklarla suyu tanka ilave ettim elimdeki iç filitre 2 aparatlı şelaleli şuan 2 aparatta takılı hava moturunuda taktım en üst seviyede ışıkları kapattım ısıtıcı 26 dayken 32 e çektim iç filitredeki süngeri çıkardım bu günden itibaren 2 gün boyunca yemleme yapmayacam asla ışığı açmıyacam ısıtıcıyada karışmıyacam her gün % 40 dip çekimi yapıp 4 kaşık kaya tuzu ilave edecem 4'üncü gün süngeri takacam

3. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

şuanda gayet neşeli gözüküyolar bu işlemi yapalı yaklaşık 4 saat oldu. hiç biri sürtünmüyor erken müdahale sorunu çözmüş gibime geliyo. 3-4 gün ışığı açmıyayım. sanırım suni bitki yüzünden sürtünüyolardı. bitkiyi koyalı 3 -4 gün olmuştu. çıkarttım ve yukarıda belirttiğim işlemleri yaptım balıklar neşelendiler :)

suskunkral_21 bunu beğendi.
  4. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Bu beni gerçektende sevindirdi murat abi ama malesef ben o neşeli olacağı günleri göremiyecem:yazik:

5. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

neden göremiyeceksin? senin balıklar düzelmediler mi?

6. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Malesef :( ama şuan tedaviye devam ediyorum yarın akşam su değişimi yapacam %40

7. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

üzüldüm ya kaç gün oldu hasta olalı? acil şifalar versin Allah balıklarına.

8. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Teşekkür ederim murat abi hemen hemen 2 haftadır :( şuana kadar 4 tane ölü sayım var 2 hafta içinde aralıklı

9. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

baya olmuş inş eski sağlıklarına kavuşurlar :(

10. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

İnşallah abi valla balıkları görüyorum o halde içim parçalanıyor.Bir an sinirim tavan yapıyo akvaryumu parçalayasım geliyor.Hele dün etçil piranamı görseydin nasıl çırpınıyordu :( 1 aydır balıklar tankta nasıl oldu birden böyle oldu şaşıyorum

11. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

ben yeni başladım bu akvaryum hobisine ama bildiğim kadarıyla prirana ile sarı prensesler bir arada beslenmiyor. keşke prirana koymasaydın akvaryuma. bir anlık sinirine yenilme iradene sahip çık boşver düzelirler inş. böyle böyle öğrenicez bu işi tecrube edinecez :)

12. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Haklısın murat abi benim bıraktığım piranalar misafirdi ve bir birleriyle alakaları bile olmuyordu ve ayrıca otçul olanlardı

13. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

bir önceki mesajında etçil dedin şimdide otçul dedin anlamadım etçilmi otçulmu?

14. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Otçul abi otçul yanlış yazmışım demek :)

15. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

ama otculda olsa pirana beslenmez SP lerin içinde galiba. akvaryumcuya sormuştum pirana koysam diye vermedi birbirlerine zarar verirler diye.

16. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Bizim akvaryumcu astronotu bile veriyor :=) ayrıca discusuda :F

17. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

demekki sizin akvaryumcu işin ticari kısmını daha çok düşünüyo :)

18. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Haklısın 2 ay önce 10 tl aldığım balığı 5 tl geri alıyormuş :D

19. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

yani bide 2 ay önce 10 liraya almışsın bakmış büyütmüşsün geriye 5 liraya alıyor. o akvaryumcu köşeyi çabuk döner :helalolsun:

20. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

OOO ne demessin abi millete fanusta japonu sata sata köşe olacak şaponun tanesi 3 tl den başlıyor canlı doğuranlar ise 4 liradan :D 1 tane tropheus 3 cm lik 35 lira

Sayfayı Paylaş