1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenseslerim Neden yumurtalıları yutuyor

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Bademdereli51 tarafından 10 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. Bademdereli51

Bademdereli51

İsim:
    Serdal KARACA
    Selam arkadaşlar benim akvaryumda 1 erkek 5 dişi sarı prenses mevcut. Bir dişiden 2 ay önce 25 yavru aldım. Ancak ondan sonra aynı dişi ile diğer dişiler aldığı yumurtayı 3 gün sonra yutuyormu yiyormu bilemiyorum. yumurtalar yok oluyor. Sorum dişiler neden aldığı yumurtaları yutuyor veya bırakıyor. Erkekmi buna sebep diye düşünmeye bile başladım. yumurta alan dişiyi ayırmamam sebep olabilirmi ama daha önce ayırmadığım halde aynı balığım 25 tane yavru vermişti. Yardımlarınızı bekliyorum.

not: resimdeki yavrular üç günce akvaryuma konuldu.

Ekli Dosyalar:

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Akvaryumunuzda ayrıca yavru balıklarda var galiba,dişilerin saklanabilmeleri ve kuluçka döneminde erkek balık ve diğer balıklarının saldırılarından korunması için yuvarlak hatlı taşlardan mağaralar yapın ,akvaryum içinde fazla saklanacakları yer olmadığı için sterese girip yumurtaları yutarlar.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Yumurtaları yutma sebebi büyük ihtimal erkek yüzündendir erkek baskın olduğu için sürekli dişileri kovalar ve dişilerde korkar ve yumurtaları kusar veya yutar.. Akvaryumunuzda dişilerin rahat edebilcekleri mağara saklanma yerleri vs yaparsanız sorun olmiyacağını düşünüyorum..

Saygılar...

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İsmail abiye katılmakla birlikte; yaşadığım tecrübeden ve Deniz abi'nin yazdığı yorumdan çıkardığım sonucu sizinle de paylaşmak isterim.

Erkek balık, doğası gereği sürekli çiftleşmek ister. Tüpçük çıkarmamış (henüz karnında yumurtası gelişmemiş dişiler) dolayısı ile çiftleşmeye henüz hazır değildirler. Dolayısı ile, ağzına yumurta almış dişi, ağzı dolunca bütün yumurtalarını dölletip ağzına toplayamaz. Buda dişinin bünyesi ile ilgili olarak tüpçüğü inmemiş olabilir.

Yaptığım gözlemlerim sonucu, erkek balığımın, dişilerin ağzı tıka basa dolu olmasına rağmen (tüpçüklerinin şiş olduğunu gördükleri için) hala bu anne adayına kur yapma eğilimlerini gözlemledim. Diğer 5 adet tüpçüğü olmayan dişiye yanaşmıyor bile, illa ağzı dolu olana yöneliyor. Buda, akvaryumda dişi için saklanacak yer, mağara ihtiyacının başlıca nedenleri arasında ve neden erkeğim diğer dişilere gitmiyor, mağara olmasa bile diğer dişiler var, ağzı dolu olan dişiyi rahatsız edeceğini sanmıyorum tezini çürüten açıklamadır.

Gelelim yumurtaları neden yuttuğuna, yukarıda yazdıklarım başlıca sebep. İkinci bir sebep ise, yumurtalar döllenmemiş olabilir. Anne adayı yumurtaları dölletmemiş ise yumurtaları yutuyor olabilir. Bahçemizdeki tavuklardan bilirim, 10 yumurta koyuyoruz civ civ için, 8 i çatlıyor örneğin, anne tavuk çatlamayan yumurtanın üzerinde 24 saat daha bekliyor. Çıkmadığı zaman da, mümkün değil bir daha yatmıyor o yumurta üzerine. Biliyor ondan yavru çıkmayacağını. İç güdü bunlar, hayvanların düşünce yapısının temelini oluştururlar.

Ayrıca üçüncü bir neden ise, anne adayı balık, erkeğin güzelliğine dayanamayıp yeterli kondüsyonu olmadığı halde yumurtaları ağzına almış olabilir. Bu yumurtaları yavrular çıkana dek ağzında taşıyamayacağını anladığı anda da atar yumurtaları, veya yutar. Bunu da nerden çıkardın derseniz; 5 kez yumurta alıp atan Mpanga dişim; 6 cm boyunda.. 4 - 5 kez yumurtayı tutmayı denedi 2 ay içinde. En fazla tutabildiği süre, 11 gün oldu ve yuttu sanırım yumurtaları. Bu anne ile kıyasladığım Politim ise 4 cm büyüklüğünde ve ilk tecrübesinde yumurtayı bir aldı ağzına, bir daha da bırakmadı. Ayırdığım ayrı akvaryumda yavrularını kendisi saldı tanka. Hatta ilk 2 gün, benim geldiğimi görünce, yavrularını korumak ve annelik iç güdüsü ile yavruları tekrar ağzına geri topladı. Bunlar bire bir gözlemlerim. Yani anne adayının psikolojik durumu ile ilgili tamamen diye düşünüyorum.

Edindiğim tecrübeler bu şekilde.

hasanaytekin bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Harika bir bilgilendirme Erman hocam.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. Bademdereli51

Bademdereli51

İsim:
    Serdal KARACA

Açıklama için teşekkür ederim Erman hocam. Zaten Benim erkek sadece bu dişi ile çifleşiyor. Dişilerin en küçüğü olmasına rağmen hep bununla çifleşiyor. Oda ağzına yumurta alıp en fazla 5.gün yutuyor. Bir daha ayırmayı deneyeceğim. Diğer 5 dişi 1 yaşına geldi boy olarak erkek ve bu dişiyi solladı. Bu ikisi çalışmaktan onların gerisinde kaldı. Galiba en mantıklısı ilk yumurta almasında ayrı akvaryuma almak. Bu forumu çok sevdim herkes çok yardımsever herkese sonsuz teşekkür ediyorum.

Mesela çikletlerin salatalık ve balık eti yediğini buradan öğrendim 2 gündür uyguluyorum bayıldılar resmen

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş