1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prenseslerimde büyüme gözlemleyemedim! (135 Litre + Tepe sump)

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde MaxuciuH tarafından 20 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. MaxuciuH

MaxuciuH Guest

Merhaba Arkadaşlar.

Benim 75x40x45h akvaryumum ve 75x15x15h tepe sumpım var.
    Akvaryumu kuralı 2 ay olmuştur fakat sarı prenseslerimde hiç büyüme gözlemleyemedim.

Akvaryumda şu anda 3 tane sarı prenses, 1 adet leopar vatoz olmasına rağmen balıklar büyümüyor.
    Acaba bunun sebebi popülasyonun azlığı olabilir mi? Çok mantıksız ama başka bir şey düşünemiyorum. Su değişimi ve yemlemeleri düzenli yapıyorum.

Bir sarı prenses 9 cm falan var diğer ikisi 5-6 cm ve hepsinin de dişi olduğunu düşünüyorum.

Belki bunla alakası vardır diye şunu da eklemek istiyorum.
    Benim akvaryumumdaki 9 cmlik balık 2 adet balığımı hırpalayarak ve yiyerek (hiç yemlememi aksatmama ve yeterli vermeme rağmen :smiley33:) öldürdü.
    Şu an da bazen kovalıyor fakat iki adım kovalayıp duruyor, eskisi kadar düşmanca değil.

Isıtıcı: Rs-300 (300 watt)
    Hava motoru: Sobo SB-848 (Kullanmıyorum, sump yeterince hava ve dalga yapıyor)

Sizce küçük balıkları 25 litrelik plastik saklama kabına alsam orada boy atarlar mı?

Not: Balıkların en küçük ikisi akvaryumun kurulumundan itibaren akvaryumda, diğer büyük olan 2-3 hafta sonra eklendi. Yeni balık da almak istemiyorum sürekli birşey oluyor öldürüyorlar birbirlerini size sorayım dedim, eğer al derseniz falan almayı düşünürüm fakat aklımda Japon Balığı akvaryumuna dönmek var.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Sarı prenseslerimde büyüme gözlemleyemedim! (135 Litre + Tepe sump)

Oğuz merhaba,

Öncelikle balıkların büyümemesinin birkaç nedeni olabilir. Kavruk yani hep küçük hacimlerde kalmış yaşını almış ama gelişmemiş balıklar olmaları, Nitrat büyüme konusunda engel olduğundan akvaryumunda Nitrat olma ihtimali (Daha fazla su değişimi gerek), akvaryum hacmin fazla sayılmaz, bu yüzden adet fazla olmaz ise normal şartlarda balıklar daha çok gelişirler. Benim önerim, daha sık su değişimleri yapman, elinde kalan balıkları çıkarıp 2-3 uyumlu türden yavru Cichlid türleri ekleyerek büyütmen yönünde.

Akvaryum taban kumun ve dekorun ile fikir sahibi olmak için fotoğraf eklemen iyi olur.

3. MaxuciuH

MaxuciuH Guest

Cevabınız için teşekkür ederim.

Taban: 6 Litre sahil kumu (Elimde 5 litre daha mevcut)
    Kayalar: Beyaz-krem renk ağırlıklı 30 adet ufak kayalar.

NOT: Akvaryum dekoruna bir şey demeyin, önceki dekoru bozmuştum, yeni planlar yapıyorum, o yüzden hepsi arka cama yığılı :) Arka fon konusunda da düz mavi fon alacağım da ondan, o konuda da birşey demeyin :cekingen:

Resim: [​IMG]

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet güzel bence. Akvaryuma aldığın balıkları yavru bireylerden seçip ve sık su değişimi yaparsan balıkların kavruk kalmayacaktır.

Sayfayı Paylaş