1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı prenseslerimde mantar :(

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 12 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Erkek sarı prensesimde ve şuanda ağzı dolu olan dişi sarı prensesimda mantar var. :( 2 adet kaya tuzu attım şimdilik. İlaç kullanmamı önerirmisiniz ? Önerirseniz ilacın adıyla birlikte markasınıda yazarmısınız... Dış filtremde kömür var sanırım bunu çıkarmam gerekli ? 3 tanede vatozum var.

2. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Fatih öncelikle geçmiş olsun ısıyı yükselt ışığıda mümkünse kapat ilacınıda koy bir gün dursun öyle sonra bir dip çekimi yap bir şey kalıcağını sanmam... saygılar:gif

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih iki adet kaya tuzunu anlayamadım nasıl birşey bu tuz? Bildiğimiz kaya tuzu değilmi ? .8.

Birde nasıl bir mantar bu? Resim ekleme şansın varmı ?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Olcay abi bu kaya tuzu tane tane. :) Konya mevlana şekeri gibi. Akvaryumcudan aldım. Burada hep böyle satılıyor tüm akvaryumcularda. Mantarın resmini ekleyebilirsem sabahleyin eklemeye çalışacağım.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih o bahsettiğin tuzu hiç kullanmadım ama duymuştum. Normal kaya tuzunu şekillendirip fahiş rakamlara satılıyorlar. O tuzlara boşa okadar para verme. En yakın bir marketten iyotsuz kaya tuzu al bundan sonra . 3 kg su 1,5 tl. ;)

Neyse konumuza dönelim. Fatih mantarın çeşidi ne olursa olsun Akvaryumun suyunu %50 değiştir ve 500 litreye yarım su bardağı ölçeğinde kaya tuzu ekle.Yarın tekrar %50 su değiştir ve bu sefer kaya tuzu ekleme. Filitreni güzelce yıka. Isıyı 30 derecye kadar yükselt.Işıkları kapat.Bu arada akvaryumunda vatoz varsa vatozu ayır çünkü vatoz tuzdan fena etkilenebilir.

Tekrar geçmiş olsun.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tamam hocam peki dış filtremdeki kömürü filan çıkartmama gerek varmı ?

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kömürü uzun süredir kullanıyorsan onuda çıkart. Zaten akvaryumda ilaç vs kullanmıyorsan kömürü hiçbirzaman kullanmana gerek yok.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

1 ay filan oldu hocam çıkartırım bu akşam.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mantar hastalığının balıkların üreyecek kadar memnun olduğu bir ortamda aniden ortaya çıkması sorgulanması gereken bir durumdur Fatih. Aşırı yemleme, akvaryuma yeni balık girişi ve buna benzer bir hareket yapmış olma olasılığın nedir ? Belli bir düzene oturtulmuş akvaryumlarda bir kararda istikrarlı gitmek gerek. Akvaryumuna ilk etapta % 30 iyi hazırlanmış su ile su değişimi yapmalısın. Tabi ısıya dikkat ederek ve mümkünse 30 derecede sabit tutarak ve yine çok iyi havanlandırma yaparak. Mantar hastalığı daha çok yaralı, bağışıklık sistemi çökmüş akvaryumlarda ortaya çıkar.

Bu yüzden sonuca odaklanırken nedenlerine de odaklanmayı unutmamalısın. Balık boyuna bağlı olarak akvaryumcundan ve ya eczaneden Pennicline ve Phenoxyethanol içeren ilaç temin ederek mantarlı bölgeye temizliyerek sürebilirsin. Balığın üzerine uygulayacağın ilaçlarda kömürü çıkarmana gerek yok ancak suya ilaç uygulanırsa çıkarılmalıdır.

Ancak temel olarak bir akvaryumda hastalık oluştuğunda filtre sistemindeki kömür artık kullanılmaz ve çöpe atılır. Ardından filtre temizliği yanında su değişim yapılarak havalandırma artırılır.

Geçmiş olsun...

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kömürümü çıkarttım.

Temel abi akvaryuma 2 ayı geçti yeni balık almıyorum. Yemlemeden olabilir 1 keresinde annem atmış yemi ben yoktum. Ne kadar attığını bilemiyorum. Bugun %50 su değişimi yapacaktım fakat sen % 30 dedin en iyisi %40 yapmak :) Pennicline ve Phenoxyethanol bu ilaçlardan 1 tanesini alıp balığın mantarlı yüzeyine süreceğim. Peki Olcay abinin önerdiği gibi yapsam ? İlk gün %50 su değişimi ve 6-7 tane tuz. 2. Gün %50 su değişimi bu sefer tuz atılmyacak. Bu şekilde de yararlı olmazmı ? Ama yok böyle daha iyi derseniz farketmez Temel abi.

Pennicline ve Phenoxyethanol bu ilaçlardan Pennicline' yi iğne olarak biliyorum ?

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aramızı bulmuşsun yani ? Tamam sen %40 yap :D

. Temel hocam ilaç kullanımı önermiş. Doğru çokta yerinde bir tespitte bulunmuş ama ben çok çok zorda kalmadıkça,yani baktınki balık artık ölecek duruma gelmemişse akvaryuma ilaç yada kimyasal sokulması taraftarı değilim. Bence balığın hali çok perişan değilse sadece su değimi yap,ısıyı yükselt,ışıkları karart,belirttiğim kadar tuz ekle ve filitreni temizle.

Ama biran evvel değiştir artık şu suyunu.Balıklar dahada beter olacak ne duruyorsun ? sopa:

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sar1 prenseslerimde mantar :(

Su degisimini yapta miktarinin biraz artmasi sorun degil. Kaya tuzu hic kullanmadim ama faydali olabilir. Ilac olarak onerdiklerim mantarli bolgeyi temizlemek icin zaten. Sivi olmasinda sorun yok. Tum bu islerin sonunda su degisimlerini yaparak ilac kalintilarini ve attigin tuzun fazlaligini sistemden alarak akvaryumun suyunu daha stabil ve dogal hale getirip yola devam etmelisin.

Bu konuda bir hedefin olmali ve dusunce olarak yoluna girmis bir akvaryumda bu tarz hastaliklarin cikmasinin normal olmadini bilmelisin.

Yukardakiler seni cozume odakli yapar ve cozumu buldurur ama sorunun kaynagina odaklanmaz isen her zaman benzer basliklar acabilecek konumda ilerlersin.

Mesela soyle dusun, bu konuyu okuyan bircok arkadasimiz ben dahil nasil baliklari mantar yapiyorlar hayret diye dusunuyorsa bir yerde yanlisin olmali...Kesinlikle bir yerde yanlis var. Baliklarin ureme moduna girdigi bir akvaryumda sistemde eksiklik, ani ve hatali mudahale olmadigi surece bu durumlar yasanmaz. Degisken isi, zayif biyoloji, dusuk oksijen, yenmeyen sistemde biriken yem ve bunu tolere edecek olan biyolojik yasamin eksikliginde sorunu aramak ise seni sorun kaynagina odakli yapar.

Olcay onerilen ilaclar suya dokulen ilaclar degil baligin mantarli bolgesinin bu ilacla silinmesidir. Kisaca ilaci sisteme degil baliktaki hasrli bolgeye uygulamaktir ve sistemi etkilemez.

Gecmis olsun...

Cep mesaj...

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hocam şu değişimini sabah yaptım kaza tuzu attım yavruları 30 lt bir akvaryuma ayırdım vat oyları buraya aldım. Bunların sonucunda okula geç kaldım. Cep mesaj

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abi bahsettiğin ilaçları ve nasıl kullanıldığını biliyorum.Sistemi etkiler yada etkilemez. Beni bilirsin balık kefene girecek pozisyona girmeden ilaç kullanmam.Hatta hepiniz hatırlarsınız geçen aylarda başıma geleni. Binlerce balık öldükten ve ölürken bile ilaç kullanmadım. Balıkları tamamen sadece su değişmi,ısı yükseltmesi,iyi filitrasyon,tuz vs sayesinde kurtardım.Bünyesi sağlam olanlar kurtuldu zayıf olanlar öldü.
    ( Bu arada aklıma gelmişken başıma gelen üzücü bu durumda başta Abdullah hoca olmak üzere yardımını esirgemeyen tüm dostlarıma tekrardan teşekkür ederim)

Bu arada başlıcam sizin cep mesajınıza. Temel abi sen fazla bile geliyordun şimdide Fatih çıktı yaa. :D Şu telefonlarınıza Türkçe karakter yükleyin artık.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hocam göreviniz ne düzeltin sizde olsun bitsin :F Okula gidiyorum. Telefonumda wireless(kablosuz internet ) özelliği var. Bizim okulun kantininde de wireless var. Şifresini sağolsun abi söyledi. Tenefüslerde camdan kantindeki wireless çekiyor :) Bende ordan giriyorum bakıyorum ben yokken neler olmuş diye :)

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih son durum nedir ? .8. Akvaryuma nasıl bir müdahele yaptın ve balıkların son durumları ?

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hocam %40 su değişimi yaptım.Kaya tuzu attım. Bugunde şimdi %40 yapıcağım kaya tuzu kullanmıyacağım. Erkekteki mantar küçülmüş. Işığı yakıp bakabiliyorum onun haricinde gözükmüyor. Dişideki bir gelişme farkedemedim. Yavrularda vatozlarla birlikte mutlu mesut 30 ltde yaşıyorlar :)

18. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz

arkadaşlar benim balıklarımda kuma sürtünüyolar.bir indede kırmızı benek gibi bişi var ne yapmalıyım.

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kuma sürtünme için ısıyı 30 dereceye sabitle ışıklarıda kapat.

20. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Korkulacak derecede olduğunu zannetmiyorum sürtünmenin. Her balık en güzel su şartlarında bile zaman zaman sürtünme ihtiyacı duyar. Bazen bu refleksiftir...

Sayfayı Paylaş