1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenseslerimdeki Lekeler Nedir?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde nahre25 tarafından 20 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Arkadaşlar son iki haftadır. Sarı Prenseslerimin vucudunda nokta nokta bazılarında noktadan büyük olarak siyah lekeler oluşuyor. Bu lekeler bazılarında yüzgeçlerindede oluştu. Aşağıda çekebildiğim kadarıyla fotoğrafını koyuyorum. Bu lekeler neden oluşur? Bu bir hastalık mıdır? Hastalık ise nasıl tedavi edebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Sağdaki sarı prensesimdeki lekelere dikkat edin!!
    [​IMG]Bu resimdede sağdaki sarının vucudunda siyah lekeler var.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Sarı Prenseslerimdeki Lekeler Nedir?

Erhan öncelikle geçmiş olsun diyelim.

Resimlerden net anlaşılmasada ben olayı anladım. Bu siyah benekle bir ara epey mücadele vermiştim.Öldürücü olmamakla beraber korkunç bir şekilde bulaşıcı bir parazittir.Hastalığa neden olan parazitik larva, balığın derisine yapışarak yaklaşık bir milimetre çapında olan bir kist oluşumunu sağlar.İllet bir hastalık ancak tedaviside oldukça kolaydır.Biyokteknik,Sera Costapur,yada mikofish ile bu hastalıkla mücadele edebilirsin.İlacı kullanırken filitreni kapat ve 4-5 saat çalıştırma. Daha sonrasında filitreni çalıştırabilirsin ve günlük %30 su değişimleri yap. Daha sonrasında filitre malzemelerini mümkünse komple değiştir,mümkün değilse güzelce dezenfekte et. Ben filitre malzemelerimi bir kova suya bir kutu mikofish dökerek dezenfekte edip güzelce duruluyordum.

3. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

cevabın için teşekkür ederim. Bu ilaçlar nedir ve nasıl bulurum hangi ölçüde kullanmalıyım. Bana link verirsen çok sevinirim.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hemen hemen tüm akvaryumcularda vardır bu ilaçlar. İlaçların isimlerini not edip akvaryumcuya gitmen yeterli.;)

Sayfayı Paylaş