1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde kaan07 tarafından 21 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  636
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  [​IMG]

  Sarı Prenses (Labidochromis Caeruleus) Çiklit

  Latince Adı: Labidochromis caerulus

  Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün bol kayalık kesimleri.

  Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

  Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye

  Cinsiyet Ayrımı: Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir.

  Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

  Sıcaklık: 25 - 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 13cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 120 lt

  Su Sertliği: Sert

  pH: 7.7- 8.5

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: En tutulan balıklardan biridir. Renkli, hareketli üremesi kolay, kötü şartlara toleresi yüksek bir baliktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır.

  Cinsiyet ayrımı:
  [​IMG]
  Erkekte son (anal) yüzgeç siyah çizgili ve göğüs yüzgeci siyah renktedir.

  Beslenme: Canlı, bitkisel ve kuru yemler

  Üreme:

  [​IMG]
  Çiklitler ailesinin üyelerinden bu balığın ağzında yumurtaları kuluçkaya yatırma gibi ilginç bir özelliği vardır. Yaklaşık 18-30 gün boyunca dişi balık ağzında yumurtaları saklı tutarak onları başka balıklar tarafından yenilmekten korur. Balık bu kuluçka dönemi süresince aç kalarak oldukça fazla kütle kaybına uğrar ve hassas bir hal alır. Her ne kadar kuluçkadayken birşey yemez dense de, bazı sarı prenseslerin atılan yemlerden yedikleri görülmüştür. Bu yüzden doğumdan önce ve sonra anne balığı iyi beslemek sağlığı açısından iyi olacaktır.sonrada nur topu gibi 10-50 arası yavru olacaktır.Tabi bu balığın yavrularını akvaryumunuzda farklı bir bölgede güvence altına alın ve balığı akvaryuma salmayın çünkü yeni gelen balığı dışlayıp ölmesine sebep olabilirler balığın kuyruğu didiklenerek mantar olur bunun tek çözümü o balığı akvaryumdan alıp diğer balıklara hastalık geçmesin diye sonra da mantar ilacı kullanmaktır.Bu arda edindiğiniz balıkları vermemek istiyorsanız ya akvaryumunuzu ikiye böleceksiniz ya da . bu balıklar çok hassastırlar onlara cok ıyı bakmanız gerekır .Ayrıca sarı prensesler ağızlarını açıp damaklarını gıdıkladığınızda 60-70 tane canlı yavru doğururlar;ama ilk anne olan balığın ağzı ile oynamamamız gerekir yoksa korkar ve bir daha yavru almaz. Yavrular çıkar çıkmaz yüzüp normal bir sarı prenses olurlar.

  Yaşama ortamı/Beslenme:

  Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) ve Cyrtocara moorii ile beraber bakılabilirler.Ama snow prenses ile yaşarken agresif tavırlar sergileyebilir.

  Etçildirler fakat bitkisel ağırlıklı beslemek sağlıklarını olumlu etkileyecektir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler. Tropikal bir balıktır su sıcaklığı 20 derece üstünde ideal 28 derece civarında olmalıdır. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından üç dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir. Karma akvaryumlarda aynı gölden barışçıl cichlidler örneğin yunus cichlid bakılması uygundur.

  Sarı prenses ile ilgili makaleler burdan yayınlacaktır.

  Sarı Prensesler Malawi Gölü’nün bol kayalıklı kıyı kesimlerinde yaşamaktadır.Bu yüzden akvaryumumuzun içini bol kayalarla saklanabilecekleri yerler hazırlamamız sarı prenseslerin daha rahat etmesini sağlayacaktır.Erkek sarı prensesler dişilere oranla biraz daha büyük olurlar.Erkekler genelde 12-14cm ye ulaşırken dişiler 10-12 cm arasındadır.Bu boylar beslenmeye bağlı olarak artabilir yada azalabilir.Eğer dişi sarı prenses 5-6cm boyunda iken ağzına erken yavru alırsa gelişimini iyi tamamlayamayacağından boyu kısa kalabilir.

  Doğal ortamlarında kayanın üstündeki yosunlarla ve bazı böceklerle beslenmektedirler.Bu yüzden sarı prensesleri sadece protein ağırlıklı yemlerle değil otçul besinlerle de beslememiz gerekmektedir.Haşlanmış havuç ve ıspanak verirseniz renklerinin daha güzel ve canlı olduğunu görebilirsiniz.

  Sarı prenseslerde cinsiyet ayrımı oldukça zordur.Dış görünüşüne bakarak anlamaya çalışmak aldatıcı olabilmektedir. Bazı belirleyiciler olsa bile kesin bu dişidir yada erkektir diyemeyiz.Kesin cinsiyet ayrımını vent açıklığı sayesinde öğrenebiliriz.Bu vent açıklığı, dişilerde anüs açıklığından daha büyüktür.Erkeklerde ki vent açıklığı ise hemen hemen anüs açıklığı kadardır.

  Sarı prensesler ortalama 8 aydan sonra ergin hale gelirler ve yavru vermeye başlarlar.Bazı nedenlerden dolayı; iyi beslenememe,ortam şartları,stres vs gibi nedenlerden dolayı bu zaman değişebilmektedir.Erişkin hale gelmiş bir sarı prensesin boyu ister 5cm isterse de 10 cm olsun yavru verebilmektedir.Dişi sarı prensesler yumurtlama öncesi karnı şişer ve yumurtlamaya hazır olduğunda tüpçük çıkartır.Bu zamandan sonra da görev erkek sarı prensese düşmektedir. Erkek sarı prenses daha önceden hazırlamış olduğu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır.Bunun için dişiyi sürekli rahatsız ederek titremeler yaparak dişiyi yuvaya çeker.Dairesel hareketler ile dişi yumurtalarını bırakıp ağzına aldıktan sonra yumurtalar erkek tarafından dişi sarı prensesin ağzında döllenir. Çiftleşme süresi akvaryum şarlarına ve dişideki yumurta sayısına göre değişim gösterir.

  Dişi sarı prenses yavrularını ortalama 20-25 gün sonra ağzından bırakacaktır.Serbest yüzer şekilde annenin ağzından çıkan sarı prenseslerin sarı renkleri ilk dünyaya geldiğinde de hakimdir.İlk başlarda anne gözetiminde olan yavrular belli bir zamandan sonra artık kendi başlarının çaresine bakmak zorundadırlar.

  İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlarıma ilk önereceğim Malawi türüdür.Hem bakımı hemde üremesi diğer türlere göre daha kolaydır.Eğer dişi – erkek oranını (1e/3d,5d) şeklinde ayarlayabilirseniz yavru almanız çok daha kolay olacaktır.Bu sayede yavru büyütmenin zevkini de tatmış olursunuz.Eğer erkek sayınız akvaryumda fazla olursa erkekler arasında kavgalar yaşanabilir ve güçsüz olan erkek zarar görebilir.Erkek sayısının fazla olması dişileri de olumsuz yönde etkileyecektir.Çünkü sürekli erkekler tarafından rahatsız edilecektir ve bu yüzden yavru alımı da zorlaşacaktır.Mümkün olduğunca akvaryumunuzda erkek sayısını az tutmaya çalışınız.

  Konu hakkında videolar

  Bu video
  [​IMG]
  Akvaryum Uzmanı
  Uğur Ümit Tunç


  http://www.uzmantv.com/sari-prenses-nasil-bir-sus-baligidir

  Sarı prensesin varyentleri

  Labidochromis caeruleus Chadagha
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus Kajizingi
  [​IMG]
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus Kakusa
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus Lion's Cove
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus Mbowe Island
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus Nkhali
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus Nkhata Bay
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus Ruarwe
  [​IMG]
  [​IMG]

  Labidochromis caeruleus "orange" Ruarwe
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Konu tamamen benim eklemerim ve benim uğraşımdır.
  Faydalı olacağına inanıyorum.
  Sarı prensesler hakkında bulduğum bilgileri devamlı paylaşacağım. Çizimler İbrahim Ethem abiye aittir.

  www.akvaryumportali.com
   
  TencoMelih, kdrgltp, DaPhNe ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Konu hakkında videolar

  Bu video
  http://www.uzmantv.com/sari-prenses-nasil-bir-sus-baligidir


  Akvaryum Uzmanı
  Uğur Ümit Tunç


  Vay bee Uğur abim gene döktürmüş. Kendisine burdan tekrar saygılarımı sunuyorum.. saygılar:gif

  Paylaşım için teşekkürler Kaan.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 3. drdoom

  drdoom

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  İbrahim Ethem Kaygusuz
  Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Güzel bi başlık ciklit beslemeye baslayacak birisi için kesinlikle ilk önerim emeginize saglık.
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Sarı prenses varyeteleri.

  Kaan'ın açtığı bu güzel konuya bir kısa toparlama ve derleme eklemek isterim. Sarı prenseslerin bilinen 9 varyetesi vardır. Bunlar sırasıyla aşağıdadır. Bazı hobiciler değişik bir sarı prenses gördüklerinde balığın kırma olduğunu düşünmekte ve savunmaktadır. Halbuki kırma sanabileceğiniz balık, safkan bir sarı prenses olabilir. burda:gif


  Chadagha
  [​IMG]


  Kajizingi
  [​IMG]

  Kakusa
  [​IMG]

  Lion's Cove
  [​IMG]

  Mbowe Island
  [​IMG]

  Nkhali
  [​IMG]

  Nkhata Bay
  [​IMG]

  Ruarwe
  [​IMG]

  Ruarwe "orange"
  [​IMG]
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 5. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.008
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Sarı prenses varyeteleri.

  Eline sağlık Kaan ve Olcay hocam. Tabi çizimleri yapan İbrahim beyede teşekkürler. :cicek:
   
 6. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Sarı prenses varyeteleri.

  Ellerine sağlık Kaan Bey güzel bilgiler var. Olcay hocam senin eklemen de güzel olmuş.
   
 7. ozgr

  ozgr

  Mesajlar:
  710
  İsim:
  özgür durmaz
  Sarı prenses varyeteleri.

  Teşekkürler Olcay hocam. Acaba benim balık da Kakusa mı? :bilmem:
   
 8. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Sarı prenses varyeteleri.

  Olabilir Özgür balığı canlı olarak birtek sen görüyorsun karşılaştırman lazım. saat:gif
   
 9. İmparaToR

  İmparaToR

  Mesajlar:
  53
  İsim:
  SeRCaN KaRaCa
  Sarı prenses varyeteleri.

  Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Çok faydalı olacak inşallah.  SaĞLıKLı BaLıKLaR ;)
   
 10. ibocuk

  ibocuk

  Mesajlar:
  49
  Sarı prenses varyeteleri.

  Emeğine sağlık abi.
   
 11. By_KadircaN

  By_KadircaN

  Mesajlar:
  369
  İsim:
  Kadircan Kurt
  Sarı prenses varyeteleri.

  Ellerinize sağlık Kaan abi ve Olcay abi bu türlerden en çok hoşuma Mbowe Island gidiyor en çokta bu satılıyor zaten :)
   
 12. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.189
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Sarı prenses varyeteleri.

  Türleri yakından tanımak satın alma aşamasında ve tabi türler hakkında doğru bilgileri edinmek çok faydalıdır. Ellerinize sağlık. Teşekkürler. :heyo:
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Ellerine sağlık Kaan. :helalolsun: Paylaşımda emeği olan İbrahim Beye ve Ayrı bir konu olarak ayrı değerdeki faydalı bilgileri paylaşan Olcay kardeşimize teşekkürler. Olcay kardeşimizin paylaşımı bu başlık altına taşınmış ve daha derli toplu bir konu olması sağlanmıştır. İhtiyacı olana ulaşması adına paylaşım sabitlenmiştir. Konu üzerindeki mesajlar birleştirmeden dolayı düzenlenmiştir.

  Sarı prenses balıklarına bakış açım uzun yıllardır bellidir ve Olcay zaman zaman bana bu düşüncemden dolayı kızar. Hobiye yeni başlayan ve ya yavru almak isteyen her arkadaşın ilk tercihi olması ve talebin üzerinde üretilmesi bu türü zaman içinde daha kıymetsiz yapmaktadır. Elbette bu ifadeyi kullanmamın ana sebebi nispeten üretim şartları ve tabi yavruların her partisinin birbiri ile aynı yere koyulamaması yüzünden dar ve şartları uygunsuz olarak yavruluktan gençliğe ve tabi gençlikten ergenliğe geçmelerine sebeb oluyor. Renk ve form olarak geri kalmış bir ırk silsilesi esnaf elinde gezmektedir. Birçok hobici bu türü yem karşılığında esnaf ile değişip akvaristlerin akvaryumlarına yayılmalarına vesile olmaktadır.

  Bu yüzden satın alma aşaması çok çok önemlidir ve bilinmelidir ki sağlıklı bir balık ırkı doğumundan itibaren üst düzey bakılmış yavrulardan ortaya çıkabilir.

  Sevgiler...
   
 14. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  636
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Bütün yönetici abilerime konumu sabitledikleri için teşekkür ederim.
   
 15. drdoom

  drdoom

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  İbrahim Ethem Kaygusuz
  Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Çok başarılı bir derleme olmuş, ellerine sağlık. :cicek:..Bu arada en güzel varyetede Mbowe Island'mış bayıldım valla.. ;)

  M.D. 1
   
 16. yobo

  yobo

  Mesajlar:
  8
  Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için...


  .................................
  Mesaj Düzenleme 3
   
 17. Rador

  Rador

  Mesajlar:
  95
  İsim:
  Rador
  Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Benim sarı prensesim hiç siyah çizgi yok.Öyle türlere Kakusa mı deniyor ? kıvır:gif
   
 18. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  636
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Evet çizgisi olmayanlara kakusa deniyor.
   
 19. terelelli_34

  terelelli_34

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  emrullah ERSÖZ
  Cevap: Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Peki değişik varyetelerin çiftleşmesi oluyormu veya bi sorun teşkil edermi?
   
 20. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: Sarı Prenseslerle Ilgili Herşey

  Değişik varyetelerin çiftleşmesi oluyor evet. Bugün zaten piyasada gördüğün sarı prenseslerin birçoğu kırmadır. Varyeteler birbirlerine çok benzer olduklarından birçoğunun kırma olduğu bile belli olmuyor. Yada artık gözler bu kırmalara alıştığı için fark edilemiyor.
   

Sayfayı Paylaş