1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Su Problemi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 19 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Beyler bayağıdır suyumda olan problemden yakınıyorum. Akvaryumun suyu aşırı derecede sararmış bulunuyor. Özellikle su değişimi yaptığımda suyun rengi çok belli ediyor. Resim çektim fakat çok belli etmiyor rengi (ışıktan dolayı).

Akvaryumun Özellikleri :

Litre : 35L (50*20*35H)

Canlı : Lepistes | Cabomba, Eledoa, Cüce Saz.

Filtre - Isıtıcı - Aydınlatma : Atman HF-600 (650L/H) Şelale Filtre, 100W Isıtıcı, 18W T8 Philips Florasan

Bakım: 2 günde bir 5 litre su değişimi.

Kullanılan Yemler: Piyasada bulunan açık yemlerden yapılmış karışım.

İlaç ve Katkı : -

Belli etmese de ufak bir Fotoğraf:

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kullandığın yemler ile ve balık sayısıyla genel olarak alakalıdır.
    Daha kuvvetli dış filtre yardımcı olur,yemleri de değiştir gözlemle derim...;)

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Filtrede karbon kullanımı da faydalı olur.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

4. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Hacı filtre satte 21 defa suyu çeviriyor daha nasıl yetsin. :D
    Balık sayısını azalttığım da da bir fark olmadı düzenli su değişimi de yaptım. Yem de değiştim filtrenin içine karbon da koydum hala aynı.

Karbon var içerisinde.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yapacak bir şey yok o zaman.
    Yavaş yavaş sarı rengi sev derim...:D
    Ağaç kökü vb var mı?

murat parin bunu beğendi.
  6. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Yok dayı ya listede yazandan başka bişi yok. :( Bende cam gibi berrak bir su istiyorum. :(

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  8. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Tam olarak ne işe yaradığını pek anlamadım. Birde kimyasal işin içine girdimi insan tedirgin oluyor.

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Taban malzemesini ve yemi sorgulayın derim .Karbonun markası nedir? En son ne zaman değişti?

10. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Resun marka karbon kömür. 1 ay olmadı daha değişeli. Dipte hagen kum var salınım yapması imkansız. Çünkü koymadan önce denemiştim ki hagen koymadan öncede bu problem vardı.

11. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    O zaman tankın biyolojisi tam oturmadı,bakteri popilasyonu zayıf olabilir, zaten litrede düşük bu nedenle sararma yapıyor olabilir .Alpaslanın önerdiği ilacı deneyin kimyasal sayılmaz ,vitamin katkısı balıklara olamasada bakterilerin çoğalmasına fayda sağlayacaktır. Rowa marka karbon edinebilirseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz.Filtre temizliğini nasıl yapıyorsunuz?

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Karbon uzun süreli kullanılmaz tankta. Belirli dönemlerde kullanmak , sonra çıkartıp boşluk vermek, ihtiyaç olduğunda bir iki hafta süresince tekrar kullanmak mantıklı.
    Kullanılan karbon markası önemli, rowa çok başarılı.

13. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Bence bitkili tankta karbona gerek yok. Çünkü eledoa gibi nitrit ve nitrat emici bitkiler olduğu sürece her hangi bir sorun yaşanmaz. Hemde suda ki besinleri temizlediği için bitkilerin besin ihtiyacı artar.

Murat Bey, bu arada akvaryum yaklaşık 1 yıllık. Dengenin çoktan oturmuş olması gerekmez mi?

14. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Tabiki gerekiyor oğuzhan bey ama su neden sararıyor onu konuşmuyormuyuz.

15. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Evet. Aslında o kadar çok takmıyorum suyun rengini. Sağlıklı bir tank olsun bana yeter. Fakat bazen bende istiyorum berrak cam gibi bir tankım olsun.

Bknz:

16. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Berrak akvaryum icin zeolit ve aktif karbon kullanilabilir fakat bitkili akvaryumlarda bitkilerin ihtiyaci bakterileride tutarlar. Sarimsi suyun kaynagi genelde kokler olur.ben bitkili tanklarimda özellikle isterim sari su.hatta cay koyarim :) tabi zevk meselesi.
    Dis filtrede elyaf degisikligini düzenli yapip haftalik iki kez su degisimi ile ve az ve sık yemleme ile istediğiniz görüntüyü elde edeceksiniz.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

17. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Zaten 2 günde bir 5 litre su değişimi yapıyorum. Ve günde 8 defa otomatik yemleme makinası aynı miktarda azar azar yem veriyor. Hatta yem suya düşmeden tüketiliyor. Yani suyu kirletmeye fırsatı bile kalmıyor.

18. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Selale filtrede zeolit kullanin bir sure o halde.

19. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Zeolit tam olarak ne işe yarıyor? Faydaları / zararları nelerdir? Bitkili tankta ki besin maddelerini de temizlemiş olmaz mı? Ben filtrasyon konusunda araştırma yaparken bir kaç bilgi edinmiştim ama hiç biri tam olarak bir şey ifade etmiyordu.

20. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Zeolit bitkilerin ihtiyaci olan bakterileride tutar evet.ama gozle görülür bir yaratir.zamaninda gecici olarak denemistim bitkili tankta.

Sayfayı Paylaş