1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı su-suyumun rengi resimdeki gibi

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde serkomone tarafından 20 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. serkomone

serkomone

İsim:
    umut zarif
    Arkadaşlar, akvaryumun resminden de anlaşılacağı gibi suyumun rengi sürekli sarı. 2 haftadır iki kere dip temizliği yaptım, suyu da yüzde 20 oranında iki kere değiştirdim fakat suyum yine sarardı. su değişiminin fazla etkisi olmadı.

acaba resimdeki filtre yetersiz geliyor olabilir mi, 50 kadar balığım var içerde, günde bir kere gemma marka yem veriyorum. neler yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. resimde görünmüyor bir adet de bitki kökü var.

ayrıca, kumdan da bahsetmek istiyorum, aslında kum yerine renkli taşlardan alaaktım, fakat akvaryumcunun yönlendirmesiyle bu kumlardan aldım, çok fazla kirleniyor, temizliği zor.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 24 Mayıs 2015
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Sarı su-suyumun rengi resimdeki gibi

Merhaba Umut,

Öncelikle sorun bence bariz belli. Biyolojik alan eksikliği, taban kumu yerine kullanılan hatalı malzemesi dekor ve dekor görevi yanında biyolojik alan sağlayacak kaya tarzı malzeme azlığı, yetersiz iç filtre. Eğer daha iyi bir kum, mesela dee kumu tercih edersen, iç filtrenin su çıkışının karşısına kadın çorabı içinde karbon kömür kullanırsan ve bir miktar da su değişimi yaparsan bu sorun kalmayacaktır.

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Ilave olarak kok parcalari suyun rengini sarartirlar, pek zarari yoktur ama boyle olmasin diyorsan cikarmalisin.

4. serkomone

serkomone

İsim:
    umut zarif

Teşekkür ederim, şimdi anladığımı bir özetliyeyim, yanlışım varsa düzeltin.

Kumu değiştiricem, yerine dee kumu alıcam, (ne olduğunu forumda bulurum sanırım)
    karbon kömürünü yerleştireceğim yeri tam olarak anlamadım, filtrenin içinde nereye koyucam onu
    Bir iki tane kaya alıcam.
    ve su değişimi yapıcam, peki su değişimini komple mi yapayım, kumu değiştireceğime göre sanırım öyle olacak.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kumu değiştirmen iyi olacak evet, su değişimini de kum değişimi ardından suyun tamamnını değişmek şeklinde değil de %40 civarında yapman yeterlidir. Balık var içinde çünkü.

Dere kumu tüm akvaryumcularda olan bir kum türüdür. Kolayca bulabilirsin. Kömür alırken iyi marka olmasına dikkat etmen iyi olur. Kömür aslında evet en iyi dış filtreler içinde kullanılır ama sende iç filtre var. Bu yüzden sadece suyunun rengi sararmaya başladığında kullanabilirsin. Pratik kullanma şekli olarak, Kadın külotlu çorabı vardır, bilirsin ince, kömürü bunun içine koyup fazlasını kesip kadın çorabı içindeki kömürü iç filtrenin su üflediği noktanın karşısına koyabilirsin. Yahut durum müsait ise şelale filtre alırsan çok daha iyi filtrasyon sağlar, oksijen sağlar ve kömürü kolayca içinde kullanabilirsin. Şelale filtre en güzeli.:)

6. serkomone

serkomone

İsim:
    umut zarif

Teşekkür ederim, faydalı oldu.

7. serkomone

serkomone

İsim:
    umut zarif

Sudaki sarılıktan dolayı, jebo 828 marka dış filtre aldım, bir iki gün kullandıktan sonra tam bir berraklaşma gerçekleşmedi, filtrenin içindeki malzemelerin az olduğunu gördüm ve, karbon ve boncukları değiştirdim.

Filtreyi çalıştırır çalıştırmaz su bulandı. nedenini anlayamadım, karbonu yıkamalımıydım acaba,

Yardımcı olursanız sevinirim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Karbonun hafifçe siyah kömür tozunu su tutarak atmak gerekiyordu, yoksa bulanma yapar ama sorun yok endişe etme düzelir sabaha kadar berrak olur.

9. serkomone

serkomone

İsim:
    umut zarif

Tebrik ederim, çok hızlısınız. Teşekkür ederim. Aslında bulanma olduktan sonra çıkarıp biraz suda kömürü yıkadım ama, tekrar koyduktan sonra bulanma devam etti. inşallah dediğiniz gibi olur sabaha kadar düzelir.

Teşekkür ederim.

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Konu 9 gündür sabit ama ben yine de biri okuyup da faydalanır düşüncesiyle bir düşüncemi aktarmak isterim.

Şelale filtreyi kesinlikle öneririm.Temel ağabey dedikten sonra istemeden de olsa aldıydım.Bu tarz filtrelere güvenmiyordum çünkü (hangi bilgi ve tecrübeme güvenerek bilmiyorum tabi !!!).Atman HF-400 alıp Temel ağabeyin dediği modifikasyonu yaptım.Sump sistemimden sonra tüm filtrelerimi havada karada ve suda sollayıp geçti.Asla üstüne tanımam derim.Hem suyu temizler hem de su yüzeyinde dalgalanma sağladığından oksijen sağlar.Tankın hacmine göre HF-400 veya HF-600 tercih edilir.Ama resimdeki tanka HF-400 fazlasıyla yeterli olur gibi.Sanırım 70-80 cmlik bir tank?

11. serkomone

serkomone

İsim:
    umut zarif
    Önerileriniz doğrultusunda, bir adet dış filtre, bir hava motoru aldım, kumunu değiştirdim ve 3 parça kaya koydum.

Sarı su problemi kalmadı gibi bişey, fakat balıklarım özellikle dişi lepisteslerim teker teker ölmeye başladı, tanktaki balıkların yarısı öldü. Tuzdur, ilaçtır fayda etmedi. Balıklarda bir anormallik görülmediği halde ertesi gün mutlaka bir ikisini ölü buluyordum.

Son çare olarak içindeki aşagıdaki bitkiyi çıkarttım. 2 gündür ölüm durdu gibi, acaba doğru mu yaptım, bu bitki balıkları zehirlemiş olabilirmi.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 24 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş