1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarıkamış / Suculsuz sucul Seyehat

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar;

Perşembe sabahı Sarıkamış'a gittim ve bugün akşam üstü döndüm. Hani size suların aktığı derlerden fotoğraflar getirmek isterdim ama malesef getiremedim ve bulunduğum ortamdan birkaç kare ile önünden uçağa yetişmek için geçerken fotoğrafını çektiği şehitlikten kareler var.

Askerliğimi Süphan dağı eteğinde olan 57.ci dağ kış komando taburunda yaptım. Bölgeyi iyi bilirim aşağı yukarı. Çok harika bir dere vardı ve gitmeyi çok istedim ama o tarafa geçemedim.

Şehitlik ile başlayalım. Hepsinin mekanı cennet olsun.

Bankadan müdürüm aradı kaç sefer ve illaki car kebabı yemeden gelme diye tutturdu. Kars havalimanından gideceğim Sarıkamışa bağlı yer tam 140 lira taksi ücreti tuttu. Daha ne in geçti ne de cin. Ölmeyi bayılma zannediyor derler ya aynen öyle. Ertesi gördüğüm at üstündeki bu abiler oldu. :F

Etraftan birkaç manzara.

Kayak alanı.

Küçük su göletleri, suları dağdan geliyor.

Yolda bekleyecek polis olmadığından tepeye 1923 yılında kaza yapmış bir aracı koyup sürücüleri korkutmayı düşünmüşler. :F

Büyük baş hayvanların ucu bucağı yok. Trilyonlar ovalarda geziyor ve yollardan geçiyorlar.

İnekler değerli ve kollanıyor nispeten ama atlar tamamen sahipsiz ve terk edilmiş durumda. Akşam geri dönen dönüyor dönmeyeni arayan yok.

Eski bir yapı ve bilgi alamadım çünkü araçla seyir halindeydik. Kimler zamanından kaldığı hakkında fikrim ama yıkmak yasakmış.

Sevgiler...

reis, kerem11 ve murer bunu beğendi.
  2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Çok güzel yer Temel abi. :) Böyle yerleri gezmek, görmek lazım.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Temel, hayırdır İstanbul kesmedimi Kars'ın Sarıkamış'ına kadar uzanmışsın, kurulumamı gittin ne yaptın?:F

Resimler içinde ayrıyeten teşekkürler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kurulum evet Kışla kurulumu. :F

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Anlaşılan Temel abi Marmara suyunu yurt geneline yayacak:F:F:F:F

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Temel abi hoşgeldin tekrar evine. :) Resimler için teşekkürler. Yokmuydu o gölcüklerde canlı türleri ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arabayla havalimanına giderken çektim Erman fotoğrafları, zaman yoktu durup araştırmak için. Bu arada araba saatte 110 km ile giderken çektim, nasıl ama makina ? :) Diğer makinaya 3 katı para vermiştim ama bu şekilde net çekemiyordu üstelik bu hızda, zoom yapılı ve flaşsız. pardon:gif

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Heyt makineye kurban :F Güzelmiş hakikaten abi. :)

9. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Gayet net çekimler abi.Makinaya da sana da helal olsun... :ay:

Bu arada gerçekten çok güzel yerler.Toprak'ın dediği gibi gidip görmek lazım böyle yerleri

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Güzel fotoğraflar abi. Harbiden niye gittin İstanbul'dan kalkıp Kars'a 1 günlüğüne ? Özel değilse merak ettimde :) Güzel yerler buralar abi sessiz sakin. İstanbuldaki gibi koşuşturmaca yok...

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel abi hoşgeldin.
    Sarıkamışı gezme fırsatın olmamış belli. Sarıkamış ormanlarında güzel akarsular,göletler var.Karsın bence en güzel ilçesidir sarıkamış.Bende askerliğimi Allahuekber dağının şenkayaya bakan eteğinde kurulu bir dağ karakolunda yapmıştım.

BTC boru hattının devriyesi ve güvenliği bize bağlıydı.Hatta Karskapı c.evindede yatmıştım bir süre.:) (Askerde rahat durmayınca oraya istirahata yollamışlardı :) ) Bölgenin geçim kaynağı ağırlıklı olarak hayvancılıktır. Bu yüzden kafanı çevirdiğin heryerde büyük ve küçükbaş hayvanları sıklıkla görebilirsin. Dertlerim depreşti gene. Askerlik geldi aklıma yaa.:) Eksi 40 ları görmüştük yaa.:hasta:

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    AH be Olcay'ım bölgenin dağlık ve ormanlık alanlarını avcumun içi gibi olmasa da çok iyi bilirim. Önümüzdeki Süphan dağının karına ait soğuk yazın bile vururdu bize. Biz mercimek, nohut yemezdik, cevizli pestil, fındık cebimizden eksik olmazdı. Yanlış anlaşılmasın tabildot öyle çıkardı. :D Seryyar birlikteydim ben.

reis bunu beğendi.
  13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Heeyyyt bee analar ne yiğitler doğururmuş.:nazar:

Abi iyi bilirim bende.Hayatımda karın kurtlandığını ilk defa orda gördüm öğrendim.Ağustos ayında bile dağda kar olurdu.Kar erimezse birzaman sonra kurtlanırmış.Ben yerdeki kurtları hayvan ölüsünden felan olmuş sanmıştım ilk gördüğümde ama meğersem kar kurtlanıyormuş. Kışın -40 ları gördük. Karakolda sıcak çayı camdan dışarı bir serperdik daha yere düşmeden havada pul pul olur donardı.Ama okadar soğuğa rağmen hiç hasta olmazdık.Burnumuz bile akmazdı.Havasından işte gözünü seveyim.Burda olsa rüzgar iki esse hemen başlarız grip,nezle vs. Yazında rakımın yüksekliğinden olsa gerek hepimiz arap kadri gibi olmuştuk. Resimler yanımda olsa bende eklerdim birkaç kare ama sonra artık.Temel abi ben bu askerlik pskolojisini hala üstümden atamamışken gene deştin yaralarımı yaa.:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Öncelikle resimlere maşallah diyorum. Temel abi Olcay hocamın yarasını daha fazla deşme istersen :D Belli ki o günler benliğine yerleşmiş hocamın.

Paylaşım için teşekkürler üstad.

Sayfayı Paylaş