1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarımsak

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Blue tang tarafından 21 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Bütün akvaryum dostlarına slm,
    Öncelikle sitedeki dostlara ve site yönetimine çok teşekkür ederim.Uzun süredir takip ettiğim mükemmel bir site.(Bu zaten bilinen bir durum teyit etmek istedim.)Paylaşımcılık saygi seviye mükemmel.Affınıza sığınarak bir tedavi yöntemi belkide bilinen bir yöntemden bahsetmek istiyorum.
    İki farklı akvaryumcudan aldığım naso tang ve blue tang de bir kaç gün sonra blue tang beyaz benek ve naso tang te ise kuyruk ve yüzgeç parçalanmaları başladı.Ve çok fazla sürmeden akvaryumdaki diğer balıklarada sıçradı bu durum.bir kaç canlımı kaybettim.Tuzu ve sıcaklığı artırdım.(Katkı mümkün olduğunca kullanmama taraftarıyım.) Ama gün geçtikçe hastalık hızla ilerliyordu.Umudumu kesmiştim.Son olarakda bir diş sarımsağı rendeleyip rendeden çıktığı haliyle akvaryuma attım.Ertesi gün hızla blue tangin benekleri döktüğünü ve bir kaç gün gözetimlede kuyruk parçalanmalarının durakladığını hatta iyileşmeye başladığını gözlemledim.şimdi durum iyi gibi.Bunu yazıp yazmama konusunda tereddüt ettim.Her tankta ve balıkta aynı etkiyi göstermeyebilir.Yani yanlış bilinçlendirmek istemem.Sarımsağı attıktan sonra bir kaç saat kokusu gitmiyor tabii.
    saygılarımla...

volkantr34, Çağatay ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  2. Çağatay

Çağatay

İsim:
    Çağatay Altın
    Konu başlığınız için teşekkür ederim iyi ve güzel bir konuya değinmişsiniz. Sorunuza gelince
    Bütün balıklara uygulanabilinir. En önemli nedeni ise içerisinde bulundurduğu(%80) Allicin ( protozoa, bacteri ve virüsler üzerinde etkili bir antimikrobiyaldir.) İçerisinde bulunan diğer bileşikleri araştırdığım kadarı ile aşağıda yazdım.

Antikoagulan ................................... Ajoen

Hipotansif ....................................... Selenyum – Germanyum - Allicin

Antiparazitik ................................... Allicin – Aliin - Ajoen

Antibakteriyel ................................. Alicin – Aliin

Antimikotik ..................................... Allicin – Aliin – Ajoen

Antiviral .......................................... Allicin – Ajoen

Hipolipemik .................................... Dialil –disülfür

Ağır metal zehr ............................... selenyum-alil merkaptan- germanyum

Antikanserojen .............................. Dialyl-disülfirler, allicin, ajoen, S-allylcysteine, selenyum, germanyum,

Antioksidan ...................................... organosulfür bileşikeri ( DAS, DADS,SAC, SEC, NAC ), selenyum, germanyum

Hücresel bağışıklık ......................... germanyum, selenyum, çinko, allicin

Bütünleyici etki .............................. Mg ve Ca....

grafikdelisi ve volkantr34 bunu beğendi.
  3. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    ilginize teşekkür ederim.saygılar

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ahmet Bey, yaşadığınız bu tecrübeyi bizlerle paylaştığınızdan dolayı teşekür ediyorum. Bende devamlı olarak haftada birsefer bazen duruma göre iki sefer sarımsk rendeleyip veriyorum. Herşeyin doğal olanı makbul ve zarasız, balıkların direnclerini yükseltmek hastalıklara karşı alıncak enbüyük tedbir diye düşünüyorum.
    Teşekürler...

5. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    sağlıklı akvaryumlar diliyorum..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sarımsak eski bir yöntem ve antitoksidan ve yine bağışıklık üstünde etkisi olduğu biliniyor. Ancak hasta balıklarda mucize yaratması beklenmemeli. Ben aslında bu konuyu daha ileri götürmüştüm yani soğan kullanmaya başlamış ve videoya çekimlerini yapmış ve paylaşmıştım. Konuya ekleyebilirim. Soğan sarımsak ile aynı familyadan ancak zararlı yan ürünleri sarımsaktan daha az çıkmıştı. Forumda bir doktor arkadaşımızın da bunu desteklemesiyle haftanın belli günleri çoğu arkadaş gibi uyguluyorum.

Benek paraziti konak buldukça ( bu genelde yeni eklenen balıklarda daha çok görünür) çoğalarak sisteme yayılır ve yavru parazitlerin kat ve kat fazla sayıda suya dağılmasına sebeb olur. Bu sonuçla bağışıklık güçlerine göre sırasıyla diğer akvaryum sakinleri etkilenmeye başlar. Güçlü bir sistem de daha çabuk etkisini yitirir ve hatta su yüzeyi sizin yağlanma oluyor demenize varacak kadar sizi yanıltır yani su yüzeyi ölü yavru parazitler ile kaplanabilir.Tabi nispeten durgun bir yüzeyde.

Sorunu atlatmış olmak akvaryumun oturmuşluğu ve kararlığı içinde süre ve derece olarak değişir. Tüm balıkların telef olmasına kadar gidebilecek bir yapısı olduğu kesindir. Bazı işlemler mesela ısıyı yükseltmek, ışığı karartmak tedavidir ancak bazı sistemlerde ters tepki verir. Bunun nedeni düşük oksijen yaratılmasıdır. Bilimsel olarak ısınan suda oksijen azalır hele tuzlu suda çok çok azalır. Böyle durumlarda derhal su yüzeyine bir artı güçlü akıntı motoru bağlayıp Ph değerini tamponlamak ve mümkünse sisteme artı oksijen vermek gerekir.

Blue ve naso tang balıklarında bu süreç göz puslanmasına kadar gitmiyorsa veya gitmemişse bertaraf etmesi kolaydır. Gözlerde puslanmalar başlamışsa balıklarda tüm akvaryum suyunu değişmek dahil bazı önemler hastalık derecesine kadar uygulanabilir.

Sarımsak bir yardımcıdır bu anlamda ve zayıf sistemlerde ve yakıcı toksit madde ortaya çıkan akvaryumlarda fayda etmesi mümkün değildir. Ancak altını çizmek gerekir ki bağışıklık sistemini güçlendiren her canlı bize tedavi ve olumsuzluğu atma noktasında zaman tanır.

Geçmiş olsun...

7. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Temel bey(bi sakıncası yoksa size abi demek isterim);
    Malesef yanılmışım tanglerin gözlerinde puslanmalar kuyruk ve yüzdeçlerinde kömürlükten çıkmış gibi kararmalar var.Sarımsak yetersiz kaldı yani.Kayaların arasından da çıkmıyorlar.Yemden kesildiler.Ne yapabilirim...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pusalanma iyiye işaret değil. Zaten bu oluşumu yazmamdaki sebeb de sorunun orta seviyeyi geçmiş bir noktaya yükselmiş olmasına dikkat çekmektir. Bu gibi durumlarda mantığımızı her zaman en doğru olacak yönteme çevirmemiz gerekir ' Bir canlı hastalandığı suda düzelemez ' Buradan yola çıkarsak kararlı bir su yapısına sahip olmayan bir akvaryumun olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Çözüme gelirsek benim önerim derhal % 80. lere varan bir su değişimi yapılması ve yüzeyin iyice hareketlendirilmesidir. Mercan durumunu bilemiyorum ancak onların çok daha az etkileneceğini söylebilirim yani sorun yaratmaz. Balıklara fiziki müdahale olarak durumu tam bilmesem de Fluoropos Göz Damlasıni bir parç pamuğa dökerek çok hafifce gözleri temizleyebilirsin. Tatlı su banyosu en son gözlem ardından duruma bakarak yapmak daha doğru olur. Yüklü su değişimi ve hareketli yüzey tamponlanmış ph anlamına geleceğinden çabuk atlatılabilir de, bu yüzden sonraki aşama olmalı tatlı su banyosu. Suya atılacak bir ilaç önerisinin bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Isıyla oynamayıp ışıkları kapatılı tutabilirsin.

Devridaim motoru gücü nedir ve akvaryum hacmi nedir ?

9. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    3000 lik bir motor markasını hatırlamıyorum.ölçüler 75*75*60. Ani değişen su değerleride hastalığa zemin hazırlamaz mı?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gözlerin puslanmasına kadar varan bir hastalık var zaten akvaryumda.

Böyle bir su değişimi hiç bir zarar vermez. Yeterki su değişimi dengeli yapılsın. Yani ısı normal akvaryumla aynı ayarlansın ve tabi en önemlisi akvaryumdan suyu bir anda alıp yeni hazırlanmış suyu eklemek şeklinde yapılmamasıdır.

Yapılması gereken ilk önce 100 litre su değişimi ve ardından birgün arayla 20 veya 30 litrelik seri değişimler yaparak süreci tamamlamak. Bu adaptasyon için fırsat tanır.

11. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    100 litre kadar su değişimi yaptım Temel abi. Akıntıyı güçlendirdim ışıkları daha az açık bıraktım blue tang düzelmeye başladı naso tangde bi harekat yok şimdilik.İlginize teşekkür ederim.saygılar

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değişimini %20 olarak 2 gün sonra tekrarlarsan iyi olur.

13. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Eyvallah abi.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alternatif çok ve balıkların iç dünyalarının sağlığı da önemli.
    İçi sağlam olmayan canlının dışı da sağlam olmaz (Sevdim Bunu da) :heyo:

4 aydır gözlem yapıyorum videomdaki şekilde ve çok fayda gördüğümü düşünüyorum. Deliyim meliyim ama akvaryumda işler yolunda.

Konu linki;

http://www.akvaryumportali.com/threads/8787-Mersin-Yağını-Yeme-Emdirmek

[IZLESENE]2952601[/IZLESENE]

15. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Abi ben videoları ve resimleri göremiyorum bi program falan eksik heralde.

16. can24

can24

İsim:
    can
    Cevap: Sarımsak

Temel abi senin akvaryumun zemininde ne var?
    sadece aragonit kum değil galiba mercan kırığı falan mı ?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  18. can24

can24

İsim:
    can

Abi çok güzel gözüküyor, Ph'ı yüksek tutmak için bir faydası var mı,benimde 1-2 kilo kadar sumpta varda.akvaryumcum ph'ı yüksek tutar diye vermişti.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şöyle dersem anlarsın umarım; Mercan kırığının çözünmesi için yani çözünüp salınıp yaparak destek olması için Ph değerinin 5 cıvarına inmesi gerekir. Bizim Ph ortalamamız 8 olunca mercan kırığı kumda top oynar Ph değerini yükseltmek için.

Sump içinde ancak ve ancak iki koşulda yardımı olur.

1) Biyolojik filtrasyon odaklı düşük debiye sahip bir sump içinde gözenek yapısıyla biyolojik çalışır.

2) Hızlı su akışı altında yani kule su karşılamasında suyun altında kimine göre kayda değer, kimine göre kayda değmez bir Ph tamponlaması yapar.

Eğer bu iki unsuru barındırmayan...Amaçlamayan bir yerde sende sump içinde duruyorsa Akvaryumcuna selam söyle...

20. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Hocam peki bu suyun üstünde parazitten yağ tabakaları gibi gözüken parazitleri tatlı su akvaryumunda da olur mu? olursa burda yazdığınız gibi soğan veya sarımsak kullanılırmı ?

Sayfayı Paylaş