1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarıprenses ışık tercihi...

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 12 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Slm arkadaşlar...

Şuanki tankımda 15 adet mavi,15 adet de beyaz su geçirmez led kullanıyorum.Ancak haftada bir yosun temizlemekten bıktım.Bu nedenle klasik sisteme yani florosan sistemine geçeceğim.Aklımda şöyle bir sistem var:

1 Adet Sylvania Grolux 15 watt
    1 Adet Sylvania Daylight 15 watt

120 litre için 30 watt yeterli bir rakam mıdır?Bu 2 florosana 30 watt elektronik balast uygun olur mu?Ayrıca ben internetten Grolüx'ü alacağım ancak alacağım sitede Daylight diye bir florosan yok.Daylight star Uv diye bir florosan var ama bunlar çok pahalı 30-40 lira civarı.Ben aynı florosanı elektrikçiden alsam herhangibir sorun teşkil eder mi?Piyasadaki tüm Sylvania Daylight'lar aynı mı?Yani akvaryum florosanını illa akvaryumcudan ya da akvaryum için olan internet sitelerinden mi almak gerekir?Kelvin değeri açısından falan soruyorum.

Tşk..

Sağlıklı Balıklar...

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Sarıprenses ışık tercihi...

Yunus Emre, Sylvania Daylight Uv bir miktarda olsa yosunlanma ve zararlı bakteri oluşumunu önlemek için üretilmiş bir floresan ama tecrübe etmedim. Standart daylight kullanabilirsin benim eski tankta o şekildeydi. Eğer ikisinide aynı anda yakacaksan 36 lık bir balast al ilerisi için yatırım olsun.

3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Peki Bekir Bey bu ultra Viole ışınları yararlı bakterileri de etkilemiyor mu?Ayrıca 30 watt güç gereken florosanlara 36 watt verince fazla ısınma ve patlama olayı olmaz mı?Ayrıca bu kombinasyondaki ışıklarda yosun oluşur mu?(Akvaryum direkt güneş ışığı almıyor ve aşırı yemleme yapmıyorum.Haftada da bir %20 dip çekimi yapıyorum.)

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Don't Panic Yunus hiç birşey olmaz ben 1,5 yıl kullandım işyerindeki armatürde :) banamısın demedi. Işık çok kuvvetli değerlere sahip değil diye biliyorum. Dediğim gibi tecrübe ettiğim bir ürün değil, uv filtrelerde yararlı bakterilerin yerleşik ortamda oldukları için etkilenmediği söyleniyor ama direk temasta sonuç nasıl olur bilmem. Bir diğer konu kullandığın filtrede yerleşecek alanları zaten mevcut çokta dert etmemek gerek. İşlemleri gerçekleştir de resimleri görelim ;)

lordnelsono6 bunu beğendi.
  5. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Yardımınız için çok teşekkürler en kısa zamanda foruma değişim resimlerini ekleyeceğim...

Sağlıklı Balıklar...

YIKIKTEMO ve The_ReligiouS bunu beğendi.
  6. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Bence akvaryumunuz için 15 watt yeterli olacaktır.Ben bile 500 litre için 30 watt kullanmama rağmen taşlarda gözle görülür yosunlama oluyor.Ve ışığın rengi bence beyaz olsun eyer 2 florasan kullanacaksanız beyaz ve mavi almanızı öneriyorum.

Sayfayı Paylaş