1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SarıPrenses Kum Değişimi...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 12 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Merhaba arkadaşlar...
    120 litre 1e. 4d. sarıprenses beslemekteyim.Tankı kurarken araştırmalarıma göre silis kumunun hem çok yakışacağı hem de balıkların kumla oynamalarının kolay olacağı nedeniyle bu kumu tercih etmiştim.Ancak aradan 4 ay geçmesine rağmen bu kumdan hiçbir şekilde memnun değilim.Kum 0.1mm kalınlığında olduğundan ne dip çekimlerini kolay yapabiliyorum ne de akvaryumun seyir zevkini tadabiliyorum zira suyun içinde kum tanecikleri uçuşuyor.Dış filitreye kum dolması da cabası...

Tüm bu nedenlerden ve phı tamponlamak açısından akvaryumumda 1 mm mercan kırığı kullanmak istiyorum.Minimum olarak 1mm kum kullanacağım çünkü daha önce başıma gelenlerin tekrar gelmesini istemiyorum.Sizce 1mm mercan kırığı ideal midir?Yani balıklar kumu kazıp oynayabilirler mi?Ayrıca ne şekilde kumu değiştirmemi önerirsiniz?(Balıkları alarak mı balıklar tankta iken mi?)Kum değişiminden sonra yaklaşık 25 litre kadar eski sudan ekleyip üzerine çeşme suyu ve SeraAquatan, bundan 24 saat sonra da Sera Bio Nitrivec kullanacağım.24 saat sonra da balıkları ekleyeceğim.Ayrıca 2. bir akvaryumum yok balıkları bu 3 günlük süre zarfından nasıl muhafaza etmemi öneririsiniz ?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: SarıPrenses Kum Değişimi...

Yunus bey ph'ı azda olsa tamponlar mercan kırığı. Fakat 1 mm yine uçuşur. 3-4 mm idealdir.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yunus Emre 1mm yerine 2-3 mm tercih edersen daha iyi olur. 0 numara zaten bizlerinde çok tavsiye ettiği bir incelik değil. Yanlış hatırlamıyorsam ilk kurulumunda da bu sorularına denk gelmiştim. Ph tamponlama olayı öyle sandığın gibi bir olay değil. Kumun Ph tamponlaması yapabilmesi için su değerlerinin çok çok düşmesi gerekir ki bu durumda zaten balık yaşamı kalmaz. 4 aylık kumun değişiminde çok sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Alacağın kumu iyice yıkadıktan sonra balıkları çıkarmadan bile kum değişimini yapabilirsin.

4. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
  5. The Wıld

The Wıld

İsim:
    Servet Nalbantoğlu

1 mm Kum çok fazla havalanır ve ayrıca sarı prenseslerde kuma napar çoğumuz biliriz,
    Linkteki fiyatlar biraz pahalı haberin olsun burda 2-4 mm mercen kırığı kilosu 2 tl
    Silis kumada yönelebilirsin Örnek:
    ZetAkvaryum

6. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Verdiğiniz adresteki fiyat oldukça iyi ancak o adreste ne yazıkki mercan kırığı mevcut değil.Ben mercan kırığı kullanmak istiyorum.Siliskumdan başım ağrıdı artık adını bile duymak istemiyorum:)

The Wıld bunu beğendi.
  7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yunus bey 3-4 mm kum iyidir iyi. Balık oynayabilirler bu kumla. Hem havalanmaz uçuşmaz...

8. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Çok teşekkür ederim 3-4 mm mercan kırığı kullanacağım.

Sağlıklı Balıklar...

9. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Hayırlı olsun diyelim fakat benim terciğim 1m silis kum kullanmanızdan yana ben 0 mm kullanıyorum hiç uçuşmuyor sadece dip çekimlerinde veya su değişimlerinde sıkıntı oluyor okadar.

Sayfayı Paylaş