1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saulosi Üreme?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde ozlemm tarafından 10 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Arkadaşlar benim 4d 1e saulosilerim var.Erkek dişilerin hepsini kovalıyo bazılarının yanında durup titreyerek kuyruğunu gösteriyo,bazen dişi kuyruğuna bakıp kaçıyo.Dişiler sürekli köşebucak kaçıyo. Bu üreme belirtisimidir? :smiley33: Dişilere vuracak zarar verecek diye korkuyorum :sopa:

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Muhtemelen...Genellikle bu tür davranışlar üremeden önceki dönemde sıklaşır. Erkek belirlediği bölgesine dişiyi çekmeye çalışır...Dişi buna yanıt vermeye başladığında yani erkeğin bölgesine girmeye başladığında çiftleşmede yakın demektir desek olur sanıyorum (=

3. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Akvaryumuma dün midye kırığı kum ekledim,balıklarımı maalesef biraz sitrese soktum :( kum eklerken leğende beklediler. Bi ara arkamı döndüm bi baktım Bir tane saulosi dişisi leğenden uçmuş yerde yatıyo. Şimdi mesleğim gereği suda boğulanlarda ne yapacağımı biliyorum da sudan çıkan bi canlı...hemen leğene attım tabii kendine geldi.Ödüm koptu :( Neyse asıl konu kumu ekledikten sonra saulosi erkeği özenle düzelttiğim kumun her yerini aynı tavuk gibi eşeledi. Bu harekette mi çiftleşme belirtisidir?

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Erkeğin kumu kazmasından doğal bir şey yoktur. Yuvasını yapmak zorunda olduğu için bu davranışı sergiliyor. Kendi akvaryumumda lions cove erkeği taşların altını kazarak bütün kumları belli bir yere yığdı. O bölgede şuan 20 cm kalınlığında kum tabakası mevcut ama dokunmuyorum canı ne isterse onu yapıyor. :)
    Aynı zamanda balıklarımızın ağızlarına kum alıp-atmalarını rahatlama-stresten uzaklaşma veya mini bir oyun olarak değerlendirebiliriz.

5. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Erkek deli gibi kovalıyo dişileri bazen çok hızlı titremeleri var önlerinde , kumu kazarkende titriyo. Dişiler sürekli kaçıyo. Dişilerde kendi aralarında bazen titriyolar ama erkeği görünce kaçıyolar. :smiley33:

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Dişiler hazır değildir Özlem Hanım. Yumurtlama zamanı yaklaştığında karınlarında belirgin bir şişlik oluşur. Balıklarınızı çok dikkatli gözlemliyorsunuz anladığımız kadarıyla, zamanla dişilerdeki bu değişimi de farkedeceksiniz. :)

ozlemm bunu beğendi.
  7. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Evet eve gidince önce bi yakından inceliyorum hepsini. temel2: Sonrada karşıdan seğrediyorum. :) :temel: :)

8. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    [​IMG]kleresim.com/images/04768874536405207[​IMG].com/][​IMG][/URL]772.jpg[/IMG][/URL] Arkadaşlar bu dişi balığımda tüpcük mü çıkmş?bana mı öğle geliyor? diğerlerinden farklı gördüm :smiley33:

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Sağlıklı balıklar dilerim özlem hanım :) Benimkiler de büyüsünler de o tür davranışlar sergilesinle diye gözlerinin içine bakıyorum resmen :)

Edit: Tüpçük hakkında bilgim yok. Ben yorumu resmi koymadan önce yazmıştım :) ama yetiştirememişim demekki :D

10. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Teşekkür ederim Erman Bey. Aynen bende gözlerinin içine bakıyorum. Onlar bizim aile bireylerimiz oldu. Sizede sağlıklı balıklar.

11. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    [​IMG][​IMG] Bunlar tüpcükmüdür?

12. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Erman Bey Zamanlamanız çok iyiydi.:)

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Tüpçükse eğer, geçmiş olsun diyeyim :(

14. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Neden*? Nine olacam diyemi? :)

15. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Evet Özlem Hanım, dişide tüpçük çıkmış. Ama karnında ki şişlik azalmış gibi geldi bana. Ağızında da yumurta yok gibi görünüyor. İnşallah yavru sevincini yaşarsınız ve bizlerle paylaşırsınız.

16. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    O fotografı çektikten 2saat sonra baktım tüpçük yok olmuştu.:( :bilmem: yumurtladıysada yedi galiba :D neyse zaten daha küçükler bidahaki sefere artık.

17. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Arkadaşlar bir dişinin daha tüpcüğü çıktı. Erkeğin yuvasına yavaş yavaş girip çıkıyo.Ama karnı gene aynı belirgin bir şişlik yok. Hadi hayırlısı :ay: Dua edin benim için bu sefer nine olayım :D

18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hadi hayırlısı özlem hanım ,yalnız karnında şişkinlik yok derken anlayamadım.

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    yumurtlama esnasında tüpçük belirgin şekilde olmayabilir. :) Ama inşallah nine olursunuz gerçi bunlar sizin ilk balıklarınız dolayısı ile önce anne, aldığınız yavrulardan da yavru alırsanız nine olucaksınız. :) Sağlıklı yavrular inşallah ;)

20. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    İsmail Bey,Türker Bey demişti karın kısımlarında şişlik olur diye. Oyüzden dikkat ediyorum.Erman Bey ben erkek saulosime oğluşum diye hitap ediyorum :F o yüzden nine olurum inşallah :)

Sayfayı Paylaş