1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saz bitkisini anlamıyorum.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Saz var akvaryumumda bana 3 saat açık 1 saat kapalı tut ışığı dediler.Aynen uyguluyorum.Lamba kapalı olduğunda açıınca bakıyorum.Bitkinin yaprakları kararıyor,açık olduncada kapalıyken bakıyorum yosun oluyor . ! :(

2. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Bir bitkinin ihtiyacı sadece ışıktan ibaret değildir. Işığın yanında besinde ister ve bu besini suya katılan sıvı gübrelerden alır.
    Sizde bildiğim kadarıyla tasarruf ampülü mevcut. Bu ampüllerin bir çoğu akvaryumda yosuna sebep oluyor.

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Evet tasarruflu ampul var yosunu geçtim.Kendim florasandan yapsam nasıl yapacağım maliyeti ne kadar olur .

4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yapacağınız armatürün özelliklerine göre değişir. Biraz araştırma yapmak lazım ;) Ama dediğim gibi sadece ışık da hiç bir zaman yeterli olmayacaktır. Gübre kulanmam ben dersenizde tabanınız çok sağlam olacak.

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Taban silis malesef ben o zaman araştırayım.Lamba işini gübrede sanırım sıvı gübre olacak yada bitkiyi bırakacağım. Silisin üstüne lav taşı var akvaryumcu öyle yetiştiriyor bitkilerde gayet sağlıklı ve boylular. Ondan almak istiyorum.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kerem dediğim gibi 3 ssaat açık 1 saat kapalı günde 9 saat açık aklıcak şekilde tut kararmazlar. Ben kendi bitkilerimede bu şekilde sistem uyguluyorum. Çokta iyi ve hızlı gelişiyorlar.

Sadece ışık ile olmadığınıda anlatmaya çalışıyorum sana ama olmuyor. Yanına sıvı gübrelerde alman gerekli...

Florasan al sabahtan akşama kadar full açık kalırsa yine yosun olacaktır............

7. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Fatih bitkilerdeki kararma acaba demir eksikliğinden olabilir mi?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu akvaryumda neden arayamayız, çünkü her şey eksik.

İlk olarak bitkileri getirdin akvaryuma diktin Kerem, iki gün sonra bitkin yeni filizler vermeye başladı, her şey yolunda olduğunu düşündün ama değilmiş.

Bitki, almış olduğu besinlerini bünyesinde tutar/rezerve eder, daha sonra besinleri sudan almaya devam ederek hayatını idame ettirir, alacağı besin kalmadığı takdirde, bünyesinde tuttuğu/rezerve ettiği besini kullanır, buda tükendiğinde çürür/erir/ölür.

fth-94 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kerem bence bitkili akvaryumlar ile ilgili makaleleri okumalısın.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Murat abi dinlemediki bizi. Siliste olmaz dedik ben deneyeceğim dedi. Sadece ışıklada olmazki. Bu bitkinin büyüyüp gelişmesi için çeşiğtli elementlere ihtiyacı var. Kararma sorunuda muhtemelen gübre eksikliğinden kaynaklanıyoru. Ama sadece gübrede eksik değil. Eksik çooook. Kerem hem gelişsin hemde para harcamıyım istiyor. Ama malesef öyle olmuyor Kerem :(

11. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Peki ben şimdi birşey soracağım...
    Bu tasarruf ampülleri tam bir yosun makinesi. Ben tecrübelerime dayanaraktan öyle olduğunu biliyorum. Ama akvaryumunda tasarruf ampülü kullanığ memlun olan insanlarda var...
    O zaman soru şu bu tasarruf ampüllerinin hangi serisileri akvaryum için uygun? Hangileri değil?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kelvin değerleri 6300-6500-6700 olanları bulabilirseniz, bunlar Philips 950-965 veya Slyvania 865 e eş değer oluyor.

Sıkıntı olarakta tasarruf ampullerinin üzerinde kelvin değerleri yerine kod kullanılıyor, servis manuelinden bakıp öyle almak gerekir Özgür...

ozgr bunu beğendi.
  13. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    :( Evet denedim ve gördüm.Çok pişmanım ama ailem para harcamama karşı çıkıyorlar .Kendi paramda olsa ama yapacağım.Bu sefer taktım .Hagen falan bakacağım.Uygun bitkiler falan İnşallah yapacağım.Kararlıyım.

14. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Sazı çıkarayımmı daha çok dağılmadan ve yosun artmadan ?

Sayfayı Paylaş