1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saz ve Çınar Bitkilerinde Işıklandırma Nasıl Olmalıdır?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde jadeite tarafından 24 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. jadeite

jadeite

İsim:
    Yeşim ER
    Merhabalar, saz ve çınar bitkisini günde kaç saat ve nasıl bir ışık kullanarak ışıklandırmalıyım? Floresan lambamı kullanmam gerek mesela? Akkor lamba kullansam olur mu?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Saz ve Çınar Bitkilerinde Işıklandırma Nasıl Olmalıdır?

Öncelik ile hoş geldiniz Yeşim Hanım.

Akvaryumunuz hakkın da bizleri bilgilendirmeniz sonuca odaklı cevap vememizi sağlayacaktır.

Kısaca bilgi vermem gerekirse;

Genelde bitkili akvaryumlarda bitkelirin istediği kelvin değerlerini yansıtan floresanlar kullanmaktayız, gün ışığında kullanmış olduğumuz 5.300-6.500 kelvin değerinde floresanlar (Philips TLD 950, TLD 965 delüx pro veya Sylvania 865 lüx line star), gene 10.000 kelvin değerinde (Philip Aquarelle veya Sylvania Aquastar) birde bitki için özel üretilmiş olan Slyvania Grolüx tercih edilmektedir.

Akkor ampullerde ısı çok yüksek ve istediğimiz kelvini sağlayamadığından dolayı, tercih edilmemektedir. Tabi daha büyük hacimli tanklarda Metal Halide kullanımı da günümüzde mevcuttur.

Yalnız, akvaryumunuzun hacmi, tabanı, filtrasyonu, vs. bu konuda önemlidir.

Akvaryumunuzu tanıtan bir konu açarsanır oradan da devam edebiliriz...

The_ReligiouS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. jadeite

jadeite

İsim:
    Yeşim ER

Akvaryumum 25 lt sadece saz ve çınar bitkisi var 1'er adet. Bu bitkilerde akvaryumu yeterince kaplıyor zaten. Gübre kullanmıyorum. Kökleri akvaryum kumuna gömülü şekilde duruyor. Köklerin dibine de denizden topladığım içi boş salyangoz kabukları koydum. Isıtıcı ve filtre kullanıyorum. Işık olarak linkini verdiğim floresan ampulu kullansam yeterli olur mu? Sanırım üzerinde 6400 Kelvin yazıyor. Bir de bitkileri kaç saat ışıklandırmam gerek? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...
    ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Göstermiş olduğunuz tasarruflu ampul olur. Akvaryumunuzun şeklini, ebatlarını, kapak sistemini bilmediğimiz için takacağınız ampul suyu ısıtma yapabilir.

Çok ihtiyacı olan bitkiler değildir iki türde, akvaryumda fazla olmadığna göre 6 saat yeterli gelir.

Bitki beslemenin çok detayı var, bitkileriniz çürümeye başladığında ''Bitkilerime bakamadım'' deyip üzülmeyin...

Ne tür balık besliyorsunuz?

volkantr34 bunu beğendi.
  5. jadeite

jadeite

İsim:
    Yeşim ER

6400 kelvin yazıyordu. Birde suyu ısıtmıyor. Sadece ışık veriyor. Betta ve moly balığı besliyorum. İsterseniz akvaryumumun resmini koyabilirim. Ölçüleri tam olarak aklımda değil. Bir de gübre yerine yumurta kabuğunu parçalayıp köklerine koysam faydası olur mu?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yumurta kabuğunun yararı olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Gübre içinde acele etmenize gerek yok zaten, çünkü çok fazla bitki mevcut değil, keza şimdi gübre verdiğinizde size yosun olarak dönecektir.

Konunuzu görseller ile destekler ve akvaryumunuzda kullanmış olduğunuz taban kumu, filtre akvaryum ölçüleriniz vs. gibi malzeme ve ekipmanlarınızı yazarsanız, diğer arkadaşlarda konunuza hakim olup cevap vereceklerdir.

Resimlerinizi Photobucket adresine yükleyip resimin üzerine geldiğinizde açılan kodlar içinde IMG code yi kopyalayıp konunuza yapıştırısanız fotoğraflarınız konunuzda görünecektir...

Sayfayı Paylaş