1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Scorpaenidae Familyası

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar;

  Bu familya içerisinde pek çok tür bulunur. Ejderha balıkları olarak isimlendirildikleri gibi dilimizde iskorpit denilen balıklar da bu gruba girerler. Diplerde yaşayan balıklardır ve deniz yaşama durumuna adapte olmuşlardır. Bu nedenle iyi bir şekilde ortama uyarlar ve kendilerini gizlerler. Özellikle öndeki göğüs yüzgeçleri iyice açıldığında bir bitki görünümünü alır ve diğer balıkları yanıltırlar. Hareketsiz sayılabilecek bir hayatları vardır. Fazla hareket etmezler ve yanılarak yanlarından geçen balıkları avlarlar. Bazılarının zehirli iğneleri vardır. Bu iğneler yüzgeç ışınlarının ucunda bulunur. Bu nedenle bazıları tehlikelidir. Protein esaslı zehir olduğundan kaynar su etkisini azaltır. Zehirli bölgeye kaynar su dökmek veya elle müdahale de sıcak suyla yıkamak acıyı azaltır.

  Bazı yaygın türlerden örnek vermek gerekirse;

  Akvaryum Koşulları:

  Genellikle balık akvaryumları, yutamayacakları boyutlardaki balıklarla birlikte, pH 8.3, ısı 26 derece, tuzluluk 1.022-1.026 olması genel olarak uygundur.

  Pterois volitans:

  [​IMG]

  Akvaryumda tutulması en kolay türlerden biri olarak tanımlanır. İlk günlerinde Artemia salina, karides gibi canlı yemler ile beslenmelidir. Daha sonra toprak solucanları, kalamar eti, karides parçaları ve kuru yem verilebilir.

  Plectorhinchus Chaetodonoides:

  [​IMG]

  Plechtohncidae familyasına (tatlı dudaklı balıklar) dahildir. Hint ve Pasifik okyanuslarında çok miktarda bulunurlar. Canlı yem ve geniş akvaryumlardan hoşlanırlar. Hint kıyılarında çok bulunur. 30-40 cm ye kadar büyüyebilir. Geniş bireyler kahverengi ve beyaz beneklere sahiptir. Kuyruk yüzgeci soluk sarı olup
  üzerinde yuvarlak iki kahverengi benek vardır.

  Siganus Virgatus:

  [​IMG]

  Sigonidae familyasına dahildir. Telson balığı olarak da tanımlanabilir. Hint ve Pasifik okyanusunun balıklarıdır. Yapışkan veya sümüksü değildirler. Ensenin ilk yüzgeç ışını oldukça serttir. Algler en birinci gıdalarıdır.

  www.akvaryumportali.com
   
  murer ve Deniz YILDIZ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş