1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Seachem, De Nitrate

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde taygun tarafından 13 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Herkese Merhaba,

Kurmakta olduğu Tanganika akvaryumunda nitrat konusuna önem veriyorum. Bu sorunu minimum değerlerde tutmak için dış filtrede Seachem, De Nitrate ürününü kullanmak istiyorum. Bu ürün hakkında tecrübesi olan var mı?

Nitratın düşürmek için zeolit daha ucuz bir malzeme olarak görülüyor ama okuduğum kadarıyla zeolit suyu yumuşatıyormuş. Bu durumda Tanganika akvaryumları için uygun olmadığını düşünüyorum.

Sağlıcakla,

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Cevap: Seachem, De Nitrate

Selamlar yıllar önce Tetranın Nitratminuts adlı ürününü kullanmıştım (pirinç tanesi gibi) denemekte fayda var

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam Tamer abi,

Konuyu geç gördüm Tanganyika akvaryumun hayırlı olsun. Benim fikrim almayı istediğin ürünle istediğin değerlerde Nitrat'ı tutamayacağın yönündedir ve maliyetlidir. Nitrat konusunda oldukça deneme ve araştırmalar olmasına rağmen tam bir başarı sağlanabilmiş değil. Kendi adıma yazmam gerekirse Nitrat'ı düşürebilecek veya tüketebilecek en iyi yolun biyoloji veya sık su değişimi olduğunu düşünmekteyim. Tuzlu su akvaryumunda mercan tarzı değişimi ile Nitrat değerinin önemi artmış durumda kendi akvaryumumda. Güçlü bir protein skimmer olmasına rağmen beslenme koşullarından dolayı istenen değerlerde tutmak kolay olmuyor. Bu yüzden bakterileri faliyete geçirme yoluna gidiyorum. Bu faliyeti gerçekleştiren düzenli Vodka kullanımıdır. Dekor olarak gözenekli kaya yapısını tercih etmeni, tabanda yine biyolojik yaşama imkan sağlayacak argonit veya ince mercan kırığı kullanmanı tavsiye ederim. Bakteriye yaşam alanı sağlandığında yani bakteri kolonilerimiz yeterli olduğunda çalıştırmak konusunda teşfik başarılabilir.

4. taygun

taygun Guest

Merhaba Temel,

Aslında ben nitrat konusunu biraz abartıyorum. Niye dersen. 300 litrelin akvaryuma 6 tane Ocellatus Golg koyacağım. Balıkların boyu 2-4 cm arası. Hem balık sayısı az ve hem de balıklar küçük olunca ve bir de dip çekimi aksatılmadığı takdirde nitratın sıkıntı yaratacak boyutlarda olacağını düşünmüyorum. Balıkları üretmek istedğimi için tüm koloniyi bu akvaryumda barındıracağım. Dolayısyla sayı artınca bakım süresi de artacak. Ben de şimdiden bu ürünle çağre aramayı düşündüm.

Sanırım ben bazı konulardan uzak kaldım ki biyolojik filtrelemede bir "vodka" kelimesi geçti. Şimdi bakteriler kafa çekmezlerse çalışmıyorlar mı? :)

Tabanda yaklaşık 40 kg 0,5 mercan kumu olacak. Kayalar ne yazık ki gözenekli değil. Bir kaç da dayanıklı bitki koyacağım. Hem dekor olsun ve hem de nitratı kullansın.

Sağlıcakla,

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

http://www.akvaryumportali.com/ekip...64-tuzlu-su-akvaryumunda-votka-kullanimi.html Burada Vodka kullanımı bilgileri var Tamer abi. Elbette senin akvaryuma çok iyi bakacağına şüphe yok ancak çare arandığın için ve kullanmak istediğin bu konuyla alakalı bir de kimyasal malzeme olunca düşüncelerimi yazmak istedim.

Nitrat tüketimi bakteri boyutunda bildiğin gibi oksijensiz alan ve su hareketi az alanlarda mümkündür. Bu sonuçla taban kumu kalınlığı kaya dekorundaki gözenek yapısı oranında amaca hizmet edebilir. Bunun dışında yukarıda da belirttiğim gibi en iyi yol su değişimi ve biyolojidir yani kimyasal arka plandadır.

Bakterilerin çalışması içinse bazen kafalarını bulmaları gerekebiliyor. :)

Sayfayı Paylaş