1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Seachem Purigen yardım ...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde botan tarafından 27 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. botan

botan

İsim:
    ilker
    Seachem purigeni 22.07.2012 tariğinde dış flitremin en alt kısmına yerleştirdim.(en temiz yerine) Yanlız nattari beslediğim için akvaryumumda 1 hafta da 1 %30 bazen bu yüzde oranı fazlaya cıkıyor suda ki yağlanmaya veya pislenmeye göre, su değişimi yapıyorum.Fazla su cektiğim için suyumda da biyolojik döngü çöküşe uğradı gibi görünüyor.Purigen anladığım kadarıyla biyolojik döngüyü yapılandırma konusunda nasıl bir yol izliyor anlamadım açıkcası?Purigeni alma sebebim suyumda ki berraklaşmayı ön plana çıkarması ve suyumun ustunde ve içinde yüzen küçük , beyaz kurtcuklardan arındırmaktı.Yanlız fazla bir etkisini göremedim şu aşama da .Acaba ben yanlış bişeyler mi yapıyorum ?Kafama takılan nokta purigen cok ufak tanacikli olduğundan 3 kat kadın corabının içine koydum ,çorabın içinden bile cıkıyor taneleri acaba diyorum fazla sıkıştırdığım için purigeni o yüzden mi verim alamadım hiç bir fikrim yok malesef:( Size dış filitrem ve içindeki malzemeleride sıralayim; marka: Atman at-3338 1200lt. altan üste doğru sıralanacak olursa;3.kasa purigen-seramik,2.kasa lav kırığı-biyolojik sünger, 1. kasa elyaf-sünger yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler... :agla::(

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben de sizin gibi seramiklerle beraber 3.gözde kullanıyorum purigen i. Hiçbir sorun yok.
    Tek fark ben kalın tip tek kat kadın çorabı kullandım ve biraz gevşek bırakarak tüm filtre haznesi yüzeyini kaplayacak şekilde yaydım malzemeyi.
    Bir süre su değişim oranını azaltmanızı tavsiye ederim.
    Yüzeyi hareketlindirerek yağlanmayı giderebilirsiniz.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

3. botan

botan

İsim:
    ilker
    Cevap: Seachem Purigen yardım ...

3 kat kadın çorabına sardım ben.çok ince taneli olduğu için corabın gozeneklerınde cıkınca tedirgin oldum . acaba bu yüzden sıkı olduğu için mi verim alamıyorum ?

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Etkisi vardır bence. Kalın çorapta herhangi bir dökülme olmadı bende. Tek kat kalın dene ve çok sıkı yapma torbayı. Tüm yüzeyine yayılsın filtre haznesinin.

5. botan

botan

İsim:
    ilker

Bir sorum olucak;Filitremin içindeki suyu bosaltmadan purigeni cıkarıp tek kat kalın corabın içine koyup ,tekrar koyabılırmıyım ? yoksa filitrenin içindeki suyu dökmem mı gerekir?

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dökmene gerek yok kullanabilirsin.
    Sadece filtreyi açtığında tüm medyayı çıkaracağın için toplanan atıklar suya dağılabilir. Dikkatlice yaparsan sorun olmaz.
    Bakteri popülasyonunda düşme tespit ettiğin için bence filtrendeki suyu değiştirme.

7. botan

botan

İsim:
    ilker

Bende o yüzden dökme taraftarı değilim yeni yeni oturuyor akvaryum ama motoru yakmayalım ?

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yok canım motora birşey olmaz.
    Purigen filesini değiştirdikten sonra su pompalarsın zaten dış filtre iyice dolar.

9. botan

botan

İsim:
    ilker

Purigeni 1 kat corabın içine koydum seramıgin altına yerlestırdım.1 kata elyaf elyafın altınada sıfır bulasık sungerlerını kesıp doldurdum iyi yapmısmıyım bülent abi? şuan sıralanack olursa altan yukarı dogru ; 3.sepet seramik-purigen 2.kat lav kırıgı-biyolojik sünger 1.kat elyaf bulasık sungerleri parçalanmış

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kulağa hoş geliyor :)
    İyice yaysaydın filtre sepetine, kenarlarda boşluk kalınca su yoğun olarak boşluklardan geçiyor, etkisi düşüyor medyanın.
    Bakalım ne kadar görev yapacak. Takip edelim bir süre. İlk birkaç günde purigen ciddi farkediyor su netliğinde.

11. botan

botan

İsim:
    ilker

Gözlemlerimi paylaşirim yorumlarınız için çok teşekkür ederim.em34:

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Bende kullanıyorum ve tek kat kadın çorabına sarıp orta kısımdan bağlayım üstüne bir kat terz çevirip tekrar bağlıyorum ve bugüne kadar sorun yaşamadım.:)

13. Cevap: Seachem Purigen yardım ...

Hocam malzemenin ömrü,filitredeki sıralaması ve özelliği hakkında bilgi verirmisiniz?Kullanmadım ama denemek isterim.Tşk

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ortalam 6 ay ömrü var ve suyu ciddi anlamda etkisi beraklaşması için.Bu ürün aslında çamaşır suyu ile tekrar temizleniyor ama ben o işlemi yapmakta teçrübeli olmadığımı düşündüğüm için 6 veya 7 ay sonrasında yenisi ile değiştiriyorum.

15. botan

botan

İsim:
    ilker

İsmail bey ; Ben tek kat çoraba sardım yaygın bir şekilde sıkıntı yaşamam heralde ?

Sayfayı Paylaş