1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Seachem purigen

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde cirol tarafından 4 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    SEACHEM PURİGEN

Organik artıkların uzaklaştırılması için benzersiz kapasite.

Purigen, diğer filtrasyon ürünlerine benzemeyen eşsiz sentetik emicidir.İyon değiştiriciler veya emicilerin bir karışımı değildir fakat çözülen ve çözülmeyen pislikleri sudan uzaklaştıran ve diğerlerinden %500 daha fazla çalışan eşsiz makro gözenekli sentetik polimerdir. Nitrojenli organik artıkları uzaklaştırarak amonyak, nitrit ve nitratı kontrol eder. Purigen'in iz elementleri üstüne etkisi minimumdur.Redoksu önemli derecede arttırır. Suyu mükemmel derecede temizler. Purigen hem deniz hem de tatlı su için uygundur.

KULLANIM

Kullanmadan önce temiz suda durulayınız. İyi ağlı filtre çantasında veya iki kat şeklinde bayan çorabına koyup dış filitrenin herhangi bir bölümüne koyup kullanınız. Her 250 mL,1000 L su için altı ay kadar kullanılır. Eğer azalmışsa en belirgin özelliği tanelerin renginin koyu kahverengi veya siyaha dönüşmesidir.

Dip not: Daha önce bir konu açmıştım akvaryum suyumda nedensiz yere puslanma vardı saolsun bir abim tavsiyede bulundu ve alıp bana verdi .Ürünü kullanmaya başlayınca aradaki farkı görmeye başladım ve sorun çok şükür çözüldü ayrıca su inanılmaz şekilde berraklaştı.

Örnek vermek açısın'dan resim yabancı bir site'den alınmıştır.

Purigen kullanmadan önceki hali.

Kullandıktan sonraki son durum

TencoMelih, reis, Erman Pehlivan ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Bunun fiyatı nedir belirtirseniz sevinirim İsmail Bey.
    Ayrıca bi tavsiye de benden olsun. Suyun nedensiz puslanmasına karşı benimde bir yöntemim var daha doğrusu birkaç akadaş beraber kullanıyoruz bu yöntemi. Sudaki puslanmayı eğer flitrasyonla çözemiyorsanız eğer ve benim gibi çeşme suyu kullanıyorsanız; muhtemelen amip ve benzeri tek hücreli organizmaların suda bulunmasından ve bir şeklde akvaryumda haddinden fazla üremesinen kaynaklanıyor. Hatta bu mikroorganizmalar birçok hazır suda bile mevcut. Bunun önüne geçmek için yapacağınız yegane şeyse METRANİDAZOL yani piyasa adıyla flagil 500 mg tablet. Bundan alıp suda eriterek ya da akvaryuma direk atarak 3 gün uyguluyoruz. 3 günün sonunda sudaki berraklığı kesinlikle farkedeceksiniz. Sonrasında da proflaktik(yani tekrarlamayı önlemek amacıyla) olarak her hafta bir adet bu haplardan akvaryuma ilave ederseniz hem balıklarınızda iç parazit derdiniz olmayacak hemde suda bulanma olmayacaktır.
    Ek olarak belirtmek istediğim bir şey daha var; Benim dış flitrelerimde doğal zeolit bulunmakta. Doğal diyorum çünkü işlenmemiş direk zeolit ocağından kendi ellerimle topladığım zeolitler. İşlenmiş zeolitin zaten su flitrasyonu ve dezenfeksiyonunda ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuzdur. Ben şans eseri Van Gölü gezimin dönüşünde Ağrı yakınlarında bir ocakta buldum bu zeoliti. Şimdi diyeceksiniz ki nereden biliyorsun zeolit olduğunu. Yanımda dayım vardı ve kendisi jeoloji mühendisi. Ona geri dönerken muhabbet esnasında Erzurum'da zeolit madeni var mı diye sordum ve ne tesaüftür ki Van'a gelirken yanından geçtiğimiz Ağrı çıkışında bir maden olduğunu söyledi ve dönüşte durup koca bir poşet topladım zeolitleri.:D Boyutları tam standart olmamakla beraber 1cm ile 3 mm arasında değişiyor. Ben flitrelerin son sepetine çok az bi miktar biosüngerin üstüne serdim ve çok faydasını gördüm su berraklığı açısından. Sizlere de tavsiye ederim. İşlenmiş olanlar biraz pahalı diye biliyorum ama ben ne güzel ki bedava olarak ve bana muhtemelen bi 10 yıl yetecek zeoliti edinmiş oldum. Zeolitin bir diğer özelliği de tükenme derdi yok yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz.

cirol bunu beğendi.
  3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Gökhan bey normal filitre sisteminde bende zeolit kullanıyorum,bu puslanma nedensiz şekilde başladı zeolit fazla yaralı olmadı pürigen sorunu çözdü çok şükür fiyat olarak ******* center'da 45 tl bende bu fiyata aldım ama başka yerlerde fiyat değişebilir.

4. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Sorunun çözüldüğünü okumak güzel,gemçiş olsun İsmail,
    dün akşam benim tank ta beyaz ve bulanık bir görüntü veriyordu,kulaklarını çınlattım ama maç vardı ilgilenemedim,kısmetse bu akşam bakacağım.
    Aklıma ister istemez İSKİ geliyor ama delilim de yok sadece şüphe.Denizden su zaman zaman çektiklerini duymuştum çünkü.
    Benim filtremde reçine vardı,doymuş ise o salınım yapıyor olabilir ilk aklıma gelen,bakalım olmazsa bende bu üründen edineceğim.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Serdar abi şiddetle tavsiye ediyorum bende şebeke sularından kaynaklandı diye düşünüyorum özellikle sık yağmur yağdığında kanallardan vs çok pislik toplanıyor iski çözüm olarak kimyasalı arttırıyor buda bazı tankların su dengesini bozacağı düşüncesindeyim.Sitelerde çok araştırdım hiç bilgi bulamadım desem yeridir yabancı sitelerde bu ürünü kullanıp memnun olan çok hobici var.

6. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    İsmail Bey zeolit değildi aslında dikkat çekmek istediğim. İnsanlarda paraziter enfeksiyonlarda oldukça yararlı olan METRANİDAZOL yani piyasa ismiyle FLAGİL 500 mg tablet ti. Benim akvaryumlarımdan birinde de aynı sorunu yaşıyordum hatta öyle ki 3 defa suyu değiştirdim akvaryumu tuzlu suyla falan yıkadım gene de her yeni doldurduğum su birkaç gün sonra puslanıyordu.İçinde balık bile yokken. Bunun sebebinin sudaki parazitler olabileceği aklıma geldi ve okuduğum okul itibariyle bu ilacın parazitlere karşı olan gücünü de hesaba katarak bunu denemeye karar verdim. Ve gerçekten sorun tamamen çözüldü. Bu dediğim ilacı herhangi bir eczaneden 3.5-5 lira arasına alabilirsiniz ve 45 lira gibi kocaman bi maliyetten de kurtulabilirsiniz. Balıklara herhangi bir zararı olmadığınada emin olabilirsiniz. Ben beyaz prenses kolonimin akvaryumunda kullandım ve sağlıkları gayet iyi. üremelerinde herhangi bir aksama söz konusu değil hatta dahada iyileşti diyebilirim.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Teşekkürler gökhan bey FLAGİL ilaçı çoktan kaydettim :) inşallah tekrar aynı sıkıntıyı yaşamayız .

8. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Cevap: Seachem purigen

İsmail abi ben uyguna buldum sana linkini attım istiyenler olursa bana dönüş yapsın yardımcı olayım...

Konu 2010'da açılmış aslında ama bilginize yine ihtiyacı olan olursa yardımcı olurum

erdnc83 ve cirol bunu beğendi.
  9. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok

Bende bu ürünü almayı planlıyorum uyguna buldum demişsiniz yardımcı olurmusunuz nedir son durum ?

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Piyasada 30 ile 45 tl arası satılmakta.Serdar'ın bana gönderdiği link'i ekledim burda fiyatı uygun.

http://www.petburada.com/catinfo.asp...isayfa=&stock=

11. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    cirol bunu beğendi.
  12. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU

Bu Purigen bir nimet ya :)) Suyu tertemiz yaptı. 40 TL verdim ama değdi :D

grafikdelisi bunu beğendi.
  13. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Pahallıya almışsın Mustafa birçok yerde fiyatları değişiyor diyicem burdan aldıgınızda alıp göndeririz kargo fiyatı ne kadar tutacak onu bilmiyorum araştırılabilir aslında...

14. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU

35 TL zaten 250 ml . Kargo ile beraber 40 TL ye aldım. Bence pahalı değil.

15. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Ben de geçen hafta 35 TL ye aldım biraz araştırdım Ankara piyasası daha pahalı satıyor.

16. yasinergut

yasinergut

İsim:
    yasin

Selamlar,

Ben de alacam benim süreklı malzeme aldığım sıtede biraz daha uygun. Buradan akvaryem com'dan ben de yarın sipariş vericem. Bende de suda sıkıntı var insallah düzeltir.

Dış motorun hangi bölümüne koysam daha iyi olur acaba?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Suda nasıl bir sıkıntı var ve düzeltmesini bekliyorsun Yasin?

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Purigen felaket bişey.. Kullanmayan bilemez kesinlikle.. Herkese tavsiye ederim.. :ay:

19. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

20. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Selamlar, Bende tetra 400 dış filtre var. 2 sepetli. Alalı 2 hafta oldu içinde aktif karbon var şu anda. Akvaryumum 100 litre civarı. Aktif karbonu ne kadar süre sonra çıkartmalıyım ve aktif karbon yerine substrat ve bu ürünü araya elyaf koyarak üstteki sepete koysam olur mu? ayrıca bir de vatozum var. umarım yiyecek bulmasında sıkıntı yaratmaz.

Sayfayı Paylaş