1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sebae/Leather Anemone -Heteractis crispa

Başlığı 'Anemonlar ve Omurgasızlar Portalı' kategorisinde U.Uçar tarafından 28 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Sebae/Leather Anemone -Heteractis crispa, zor, çok zor ve en zor olarak anemonları üç sınıfa ayırırsak sebae anemon, çok zor anemonlar sınıfında yer alır.Ana vatanı Hawai ve Fiji dir.Anemonu beslemek için su kalitesi iyi durumda olmalıdır.Resif akvaryumları için, diğer bazı anemonlar gibi dolaşma eğiliminde olmadığından uygun olarak nitelenebilir.Bu yüzden akıntı ve dalga motorlarına kapılma ihtimali daha azdır.Diğer Heteractis sınıfındaki anemonlar gibi kum anemonu sınıfında yer almasına rağmen, gerektiğinde kayalara yerleşmekten de geri durmaz.Akvaryumda ihtiyaçlarını karşıladığımız sürece, kumda arkasını canlı kayaya dayamış şekilde akvaryuma koyduğumuz yerde durur.Renkleri beyaza yakın krem, taba, sarı, kahverengi vs. renklerde olabilir.Uçları mavi, mor ve eflatun olabilir.Her anemon gibi nitratı, fosfatı, silikatı sevmez.Katkı olarak eser elementler ile iodine (iyot) sever.Beslenmesi esas itibari ile ışık ile olmakta ama ara sıra da küçük kril, karides vs. parçaları da verilebilir.Fotosentezle bünyesinde (zooxanthellae'ler) algler barındırdığından bir nevi simbiyotik yaşam sürdürdüğünden beslenmesi için yüksek ışığa T5 floresan ve/veya metal halideye ihtiyacı vardır.Işıklandırma da 10 000-15 000 Kelvin beyaz ile 20 000-22 000 Kelvin arası mavi ışık ile Actinic desteği de olmalıdır.Akıntı orta şiddete olmalı ve direk üzerine verilmemelidir.Ben akıntı miktarında orta seviye ayarını, anemonun tüm tentaküllerinin hafif oynadığı ama rahatsız olmadığı duruma göre ayarlıyorum.Akvaryum ısısı da anemon için önemli olduğundan sıcaklık 24-27 santigrat derece arasında olmalı ve mümkünde ısıtıcı ve titanyum soğutucu da kullanılmalıdır.Anemonun sağlığı ise renginden, tentaküllerinin diriliğinden ve yapışkan olmasından, ağzının görülmemesinden anlaşılabilir.Host/konakçı ilişkisinde Amphiprion chrysopterus türü uygun olmasına rağmen A.Ocellaris, A.Frenatus (tomato clown) Clarki Clown unda bu anemona girdiğini ve ortak yaşam sürdüğünü gördüm.Benim Purple tip sebae anemona, hem Ocellaris hem de Tomato Clown giriyor.Anemon ve palyaço ilişkisini görmek ve bu güzelliği yaşamak için alınabilecek anemon türlerinden biridir.

Kaynak :Anonim, kendi bilgi ve tecrübelerim ile akvaryumum.
    Fotoğraflar:Canon marka makine ile değişik ışık koşullarında çektim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Ufuk abi, çok güzel fotoğraflar bunlar. Fotoğraf makinasını çok iyi kullandığına şüphe yok.

Kum anemonlarının daha dayanıklı olduğuna kesinlikle katılıyorum. Her balık kabul etmeyebiliyor bu anemon türünü, fakat zamanla alışmaları ve dayanıklı olmalarından benim de tercihim bu yönde olurdu.

Paylaşımın için tekrar teşekkür ederim Ufuk abi. Müsadenle sabitleyelim başlığı.

Saygılar...

3. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Aynı Anemona ait 10 000 Kelvin beyaz ışık altında çekilen enstantaneler.

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş