1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Selam arkadaşlar . Nette gezerken karşılaştığım bir canlıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Eagle43 tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga
    Dünyanın Bilinen En Uzun Hayvanı Bir Çeşit Solucan

Ben mavi balina olarak biliyordum ama yanılmışım en büyük solucanmış :)

Araştırmalara göre 1860′lı yılların ortalarında iskoçya kıyılarında bulunan ve bir çeşit solucan türü olan bu hayvan yaklaşık olarak boyu 55 olan dünyanın en uzun hayvanı olma rekorunu elinde bulundurmaktadır. Tahmin edilen bir çok hayvanın olmasına rağmen dünyanın en uzun hayvanının solucan familyasından olması herkesi şaşırtmakta..

Bu konudaki kaynaklar sınırlı olsa da 1995 Guinness Rekorlar kitabına göre 1864 yılında İskoçya kıyılarında bulunan Lineus Longissimus türü solucanın boyu 55 metre olarak ölçülmüş. Türkçe adı Bantlı solucan olan bu tür, mavi balinanın neredeyse iki katı uzunluğa sahip.

Bantlı solucanlar Nemertea solucan ailesine dahildir (Nemertea adı Yunancadaki bir deniz tanrısı olan Nemertes kelimesinden gelir). Binden fazla türü vardır ve çoğu suda yaşar. Çok uzun ve incedirler, enleri yalnızca 5-10 milimetredir.
    Çoğu kaynak, bantlı solucanların sadece 30 metre uzunluğa ulaştığını savunur. Fakat son bilgilere göre bu solucanların esneme oranlarının inanılmaz derecede yüksek olduğa ortaya çıkmıştır. Tamamen uzadığında birçoğunun 50 metreyi aştığı görülmüştür.

Fosil kalıntıları, bantlı solucanların 500 milyon yıldır var olduklarını göstermektedir.
    Bantlı solucanların kalbi yoktur. Kan, kaslar tarafından pompalanır. Ağzı ve anüsü ayrı olan en basit organizmadır. Çoğu bantlı solucan, okyanusun derin kuytularında gizlenir ve bazıları inanılmaz derecede parlak renktedirler. Nemertealar zarar gördüklerinde kendilerini yenileyebilirler. Bantlı solucan türleri küçük parçalara bölünerek çoğalır, bu parçalardan her biri yeni bir solucan haline gelir.

İnş yanlış yerlere konu açmıyorumdur.Yanlışlık var ise k.bakmayın en doğru bu bölümü gördüm.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Slm arkadaşlar nette gezerken karşılaştığım bir canlıyı sizlerle paylaşmak ist

Açıkcası ben inandım,hernekadar 1860′lı yılların ortalarında iskoçya kıyılarında bulunmasamda,soluncanların yapısı buna müsait.:D
    Paylaştığın için teşekür ederim. :helalolsun:

3. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer
    Cevap: Slm arkadaşlar nette gezerken karşılaştığım bir canlıyı sizlerle paylaşmak ist

İlginç bir yaratıkmış.

Sayfayı Paylaş