1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

selam sarı prenseslern erkek olup olmadıgını nasıl ögrenebiliriz

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde ibocuk tarafından 26 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. ibocuk

ibocuk

Selam üstatlar benim 6 sarı prenses var sanki 2 erkek var gibi sorun olurmu birisi erkek o kesin dişelerden de eminim ama bitanesi üst yüzgeci yuvarlak ama öbür dişilere bakarsan çok hafif ucu sivri yalnız erkegin ki kadarda sivri deil resim cekeyim diycem kacıyolar yakalamaya çalısam kayaya girecekler baska nasıl onlarız bunu acaba

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gözleyebilirsiniz mesela. Davranışlar ve birbirlerine olan tavırları da bariz eder eder cinsiyeti. Örnek olarak çiftleşme kur taklidi yaparken ikisininde titreyerek dönmesi ve bunun ardından birinin hızlıca kaçması ikisininde erkek olduğunu gösterir. Dişiye bölgesine girmesine müsade edilir ama erkeğe verilmez. Fazla erkek sayısı varsa diğer erkekler baskın olanın yanında nispeten renk soldurur ama dişiler buna gerek duymaz vb.

Fotoğraf çekseniz bile tam net fikir çıkmaz ama yine daha iyi olurdu. Erkek sayısının iki olması dişi sayısının buna orantılı olması koşuluyla sorun yaratmaz.

3. taygun

taygun Guest

Fiziksel olan özelliklerini de ben yazayım.

1.) Erkekleri alınları biraz bombeli iken dişileri alınları daha düzdür.
    2.) Eğer dişiler daha önceden yavru tutmuşlarsa gerdanları hafifce sarkıktır.
    3.) Erkeklerdeki gönüs ve anal yüzgeçlerdeki siyahlıklar dişilere göre daha kalındır.
    4.) Erkeklerde sırt ve anal yüzgeçlerinin uçları sivri iken dişilerinki ovaldir.
    5.) Erkeklerin anal yüzgeçlerinin uçlarında yumurta benekleri dediğimiz birkaç beyaz leke/benek vardır. Fakat bu benekler sanırım her zaman çıkmıyor, emin değilim bu hususta.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Saygılar

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Tamer hocam çok iyi anlatmış ne yazdıysa doğrudur.

Bende buna katılıyorum Erkeklerde her zaman görünmüyor ve bazı dişilerdede bu leke/benek çıkıyor.

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bu tür durumlarda hocalarımın da söylediği gibi en iyi yöntem gözlemlemektir. :) Ben şayet dişilerimi bu yöntemle ayırmıştım.

6. ibocuk

ibocuk

Benden korkuyolar arada cıkıyolar ortaya cogunlukla kayaların arasından beni izliyolar o yüzden gözetleyemiyorum gerci önceden hiç cıkmıyolardı şimdi arada cıkıyolar kayaların arasında gözüküyolar bu akvaryum sevdası cok sorunlu basladı bende nerdeyse pes edicem

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Adaptasyon sürecindeler İbrahim Bey. Uyum sağlasınlar, siz ondan sonra görün akvaryumdaki şenliği :)
    Bir kaç gün sonra çok rahat bir şekilde izlemeye başlarsınız erkeğin/erkeklerin dişileri kovaladığını ya da iki erkeğin 'münakaşa' ettiğini :)
    Balıklarınızı iyi besleyin, su şartlarının her daim iyi olmasını sağlayın yeter. Tabi ki tüm bunlar uygun hacimde olmalı.

Saygılar.

8. ibocuk

ibocuk

inş. dediginiz gibi saglarda izlerim acayip hevesim var .Balıklarınızı iyi besleyin, su şartlarının her daim iyi olmasını sağlayın yeter. Tabi ki tüm bunlar uygun hacimde olmalı yazdınız balıkcı arkadas sabah akşam yem ver dedi veriyorum su şartlarının iyi olmasını nasıl saglarım yardımcı olurmusuz bide akvaryumu 80litreden 150 cıkardım yeterli mi sizce

9. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

En güzel yöntem anüs vent açıklığı bende sarı prenseslerimin birini dişi birini erkek sanırken ikiside dişi çıktı.

Sayfayı Paylaş