1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

seLam yeni akvaryum kuruyorum 150 lt kac tane sarı prenses kac tane yunus atayım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde ibocuk tarafından 20 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. ibocuk

ibocuk

Selam;
    80 lt akvaryumda 6 tane sarı prensesim var.Birkaç gün oldu getireli ve hep kayaların arasında duruyorlar.Dışarı çıkınca kımıldasam kaçıyorlar yem yiyorlar mıdır? 3 gün içinde Allah izin verirse yeni akvaryum kuruyorum; 90 x 40 x 40 144 lt. Kaç tane sarı prenses ,yunus atayım? Yunus alacağım. Safkan olduğunu nasıl anlarım? Birde ucuzundan pahalısına hangi yemleri alayım ? Geçen bir tane aldım; pahalıya aldım, içinde azıcık yem var. Yardım ederseniz sevinirim.

M.D.1

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    seLam yeni akvaryum kuruyorum 150 lt kac tane sarı prenses kac tane yunus atayım

Yunusların saf veya kırma olduduğunu anlamak genel renk ve yapılarından zor değildir. Konuyla alakalı aratırsanız bilgilere kolayca ulaşırsınız. Aramıza hoşgeldiniz. burda:gif Son zamanlarda çok enteresan bir soru silsilesi görüyoruz forumda.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Merhabalar,öncelikle aramıza hoşgeldiniz.( Profil bilgilerinizi tam olarak girerseniz size hitap etmekte zorlanmayız.)

Vermiş olduğunuz ölçülerdeki akvaryumda 1e 5 d lik bir sp kolonisi besleyebilirsiniz fakat o akvaryumda geniş hacim ve yüzme alanı isteyen bir tür olan yunusu hiç düşünmeyin.

Yem konusunda ise,sera ve tetranın kaliteli yemleri var . Örneğin; tetra bits,sera discus gibi. Bu yemleri güvenle kullanabilirsiniz. saygılar:gif

4. ibocuk

ibocuk

Hoşbulduk üyelik bilgilerimi tammalayacagım ama balıklarım neden kayaların arasından cıkmıyor stresemi girdiler sizce dinlenmiş su kullanmadım su hazırlayıcıda kullanmadım o yüzzden olabilirmi benden cok fena korkuyorlar cok gezinilen bi odadalar o yüzden olabilirmi strese girdilerse sorun olurmu bu arada dünya para dünyası olmus gecenlerde arkadasıma 4 tane yunus aldı safkan dediler dişi dediler biz nekadar kafasına kanadına baksak anlamıyoruz alayı erkek cıktı

5. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

akvaryumunuz kapı ağzında falan değil dimi?

Ne olursa olsun evlerine daha yeni geldiler akvaryuma bir uyum süreci içerindeler bence o yüzden biraz çekingen olabilirler bence bu gayet normal ve kaya aralarındaki küçük mağaralardan hoşlandıkları içinde giriyor olabilirler :bilmem: üstadlar daha iyi bilgi vereceklerdir saygılar:gif

6. ibocuk

ibocuk

Evet kapı agzında o yüzden olabilir mi__?

7. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Kapı ağzında olması balıklarda strese yol açabiliyor çoğu yerde okuduğum kadarıyla ama hiç bi tecrübem yok daha iyi bilen bi üstadımız daha ayrıntılı bilgi verebilir

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok fazla kapı ağzının sebeb olacağını düşünmüyorum. Balık sayısı ve tabi balıkların sayı ile boyutlarının durumu etki eder. Hatalı aydınlatma, yanlış renk, çok fazla ışık, ani ışık açılma ve kapanmaları bu harekete sebebtir. Bence sorunu buralarda arayın düzelir. Herhangi bir ilaç veya sıvı kullanmayın bu sorun için. burda:gif

9. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Peki Temel abi akvaryumun kapı ağızında olması balıklarda strese sebep oluyor mu? çoğu yerde öyle okudumda bu doğrumu sence :bilmem:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konuya şöyle bakalım; bu bilimsel olarak incelenebilir mi ? Birileri kapı ağzına akvaryum kurup balıkların hal ve hareketlerini gözlemlemişmidir ? Bence hayır ? Fakat bu yıllar içerisinde tecrübesel olarak görülmüş ve yayılmış olabilir. Mesela bunun sebebi olarak akvaryumun ceryan dediğimiz hava akımında olmamasını önerirler. Oysa her yanı kapalı bir cam karede bu bize mantıksız gelir. Bana da mantıksız gelmiyor değil. Tabi kapı ağzından kasıt giren çıkandan dolayı stres değilse.

Sen ne dersin ?

11. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Benim de dediğim gibi bu konuda hiç bi tecrübem yok yani hiç deneyip de balıklarımın hareketlerini incelemedim sadece okuduğum bazı yazılarda bundan çok bahsedilmesiydi o yüzden de kesin bir şey söylemek istemedim dedikleriniz tamamen haklı denenmeden ve bilimsel bi açıklaması olmadan bu yorum ne kadar doğru tartışılır :bilmem:

12. ibocuk

ibocuk

Özgür kardeşim cok sagol belkide kapı agzında olduklarında olabilir zaten begenmiyordum yerini degiştireyim hem içim rahat etsin

13. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

İbrahim bence balıkları şöyle 2 gün falan kendi hallerinde bırak izle sadece bakalım adaptasyon sürecini atlatsınlar daha sonra hala öyle birşey varsa kaldır :bilmem:

Ama yerinden memlun değilsen tabiki senin bileceğin iş

Temel abinin dedikleride çok mantıklı onları da dikkate almanı öneririm :hepiniziseviyorum:

14. ibocuk

ibocuk

Temel abi balıklar işaret parmagı büyüklügünde.Işılıklandırma sylvania ampul gra-lux 15w felan galiba akvaryuma yakından çok bakıyorum. Ondan olabilirmi ben balıları akvaryumcuda sıkış depiş halde gördüm.Adama cok kalabalık değilmi bunlar dedim.Evet dedi o yüzden ölüyolar falan dedi.Sırf 6 tanesi kurtulsun die aldım.Sonra akvaryuma aşkım başladı hayvanlar açlıktan ölecek diye takıldım, yem yiyolardır inşallah.

M.D.1

15. ibocuk

ibocuk

Zaten kendi odama gecirecektim oraya fazla ugrayanda olmuyor temel abiyi soru yagmuruna tutum zaten.

M.D 2

16. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Sizin tercihiniz tabiki :cicek:
    Akvaryumun ve balıkların resimlerini bizimle paylaşırsanız çok daha mutlu oluruz tabiki :heyo:
    Merak etmedim değil hani saat:gif

17. ibocuk

ibocuk

Temel abi ışıklandırma felan yetrli mi ? bir de onlardan biraz büyük erkek verecek arkadaş bir zararı olur mu öbürlerine? Kum olarak dere kumu ounun üzerine midye kırıgı koydum degiştireyim mi ?

18. ibocuk

ibocuk

Tabi paylasırım balıkların cinsiyetlerinden emin olmak için resimlerini çekecegim akvaryumu balıları felan cekerim.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aydınlatma normal görülüyor. Yeni adapte edilmiş balıklar için bu hareketleri çok görmemek gerek. Balıklar yavru boyda ve benim anladığım çok kalabalık akvaryumdan çıkmışlar gizlenme eğilimlerinin tamamen balık sayısının azlığından bence. Kumunuzda bir yanlışlık yok, yeni kurulmuş bir akvaryum ise yemlemeyi çok fazla yapmayın yani tabana düşüp dağılacak kadar vermeyin. Bence sabırlı olunursa bu sorun ortadan kalkar.

Sanırım bir de daha büyük bir balık gelecek size mevcut balıklar yanına. Bu yanlış bir hareket olacaktır. Mücadele etmeden boyut avantajından dolayı baskın hale gelecek olan balık gereksiz sindirmelerde bulunup şu anki balıkların hiyerarşide yer almalarını engelleyecektir. Sözünü ettiğiniz balığın türü her neyse vaz geçin derim. Mücadele etmeyen kimseye avantaj sağlamayın bu akvaryumda da geçerli.

Sevgiler...

20. ibocuk

ibocuk

Söylediklerni yapıcam yardım için Tşkler abi

Sayfayı Paylaş