1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Selamlar Japonlar hakkında birazcık yardım :)

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Yasin K. tarafından 28 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    japonlarla önceden pek ilgilenmediğim için biraz cahil kaldım bu konuda.ciklit gruplarından çoğu elimden geçti ufak bi üretimhane macerasının kötü sonucundan sonra balıktan kopmuştum fakat yeni bi akvaryum kurdum evdeki onlarca boş akvaryumun birine 10 tane japonum var 3-4tane çöpçüm ve vatozlarım var akvaryum küçük olmasına rağmen tam bi doğadan bi kesit gibi kumu taşları ve kök ve bitkileriyle şuan fotoğraf yükleme şansım olmadığından biraz eksik kalacak konu ama japonlarım 2-3 yaşlarında var dişi erkek bi bakmaya çalıştım anlamadım rukin vb genel olarak piyasada olan türlerle karışık.asıl konuya gelirsem son günlerde canavar gibi oldular keyifleri yerinde ve bikaç balık tıpkı çiklitler gibi titriyo birilerinin yanına giderek alta taraflarından betanın dişiyi kavradığı gibi kavramaya çalışıyo çok sıradışı hareketleri var yada daha önce ilgimi çekmediğinden ilginç geliyo açıkcası yavru almak istiyorum yaza doğru bahçeye küçük bi havuz yapıp içine koymayı düşünüyorum yaz boyunca yosun kum güneş falan iyi gelir diye düşünüyorum ama bu hareketleri çiftleşme eşleşme belirtileri mi nasıl bi yol izlemem gerekiyo yardımcı olabilirseniz çok sevinirim herkese iyi akşamlar :)

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Selamlar Japonlar hakkında birazcık yardım :)

Merhaba.Ben de balıklar hakkında neredeyse sıfır bilgiye sahibim.Ama yazdıklarınızdan ben de sizin gibi çiftleşmeye hazırlandıklarını düşünüyorum.Ama bilenler daha doğrusunu yazacaklardır elbette.

3. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Herkeze slm öncelikle Yasin arkadaşım eger akvaryumun ölcülerinide yazarsan sana daha iyi yardımcı ola bilirim. Zira Japon balıkları ne kadar dayanıklıda olsa aslında cok narin ve zayıf balık türüdür. Mesala cevremde görüyorum bazı petshoplar sırf satmak için faunusun içine 2 adet 3 adet japon koyorlar ve satmak için bişey olmaz diyorlar tabiki 2 gün için bişi olmaz fakat sonunda ölürler buda bir felaketdir aslında Zira Japon balıgı saglıklı yaşaması için 1 adet japona en az 10 litre su düşmesi lazım aslında bu bile yetersiz ola bilir büyüdügü zaman tabiki. Dedigim gibi akvaryumun ölcülerini yazarsan ben sana daha yardımcı olcam. arkadaşım Mesala bende 100 litre akvaryum var ve içinde 5 adet japon 2 cöpcü 1 vatoz var ve balıklarım cok saglıklı Ve japonlarımda ele avuca gelcek kadar büyük ve saglıklı onların saglıklı olması beni mutlu ediyor . Herkeze saglıklı balıklar dilerim :) Balıklarımı cok seviyorum onlarda beni :)

4. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Ahmet bey akvaryumum şimdilik 60*30*40h şimdilik öyle koymuştum önce iki balık yüzsün diye sonra nerden geldilerse diğerleride oldu eski alışkanlıklar bul al getir :D akvaryum küçük olmasına küçük fakat balıkların sağlık durumu çok iyi hatta biri aynı discus gibi elimle seviyorum bikaçıda öyle daha cana yakın fakat üreme belirtileri mi onu kestiremedim yaklaşık bir haftadır titreyip dolanmaya başladılar ya kavgaya ya çiftleşmeye çağırıyo bir birini ama anlamadım :D

5. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Yasin kardeşim Şuna emin Ola bilirsin ki dogada her canlı bir birine kur yapar İnsanlarda buna dahildir. Eger erkek Balık dişi balıgına sürtünüyor onla bir geziyor ve aynı anda pike atıyolarsa bu ciftleşcene işaretdir. Fakat japonları ayrı bir yere almanıda tavsiye ederim Bu arada ısınıda 26 derecede sabit tutmanı tavsiye ederim Ama dikkat et yumurta dökerken diger balıklara kapdırma bu sagma yöntemi olayını tavsiye etmem peh saglıklı olmuyor fakat cok uzman anlıyan birisi yaparsa saglıklı olur bunun hakkında tam bilgi sahibi degilim biliyorum desem yalan olur :D Saglılı balıklar dilerim. Ben bir defa yavru aldım japonlarımdan 10 tanesini zor yaşatım hehehe :)

6. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Şunuda eklemek istedim kardeşim japonların titremesi fazla iyi degildir Sitresden de ola bilir hava filtresinin taziginden kaynaklanan bir durumda ola bilir bunun için daha saglıklı bilgi edinmek lazım.

7. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

hocam yavru gelsinde her şekil bakarım sağım işinide yaparım ama bunların cinsiyetini çözemiyorum normal düz japonlar az çok belli de şu göz bebeklerim tam kestiremiyorum ama yakındır ikisi bi arada gezerse kaptığım gibi yeni bi mekan yaparım dere yatağı gibi öyle daha kolay olur sanırım dip silis kum küçük taşlar hafif akıntı bide küçük akvaryum mu kursam ki yalnız bu dönemde yumurtlar mı ki kışın ortasındayız benim bütün çiklitler keserdi yumurtayı bu dönemlerde yatarlardı da ordan bağlantı kurdum pek acele etmeme gerek var mı ?

8. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

hocam titremek aynı çiklit gibi kuyruk kısımlarına yakın yan vererek titriyo sonra başının önünde tur atıyo ya tekrar dönüp titremeye devam ediyo yada etrafındaki başka balıklara aynısını yapıyo bazılarınada kafasıyla vuruyo gibi itiyo gibi uzaklaştırmaya çalışıyo çiklit olsa tamam da japonlarda bu hareketler abes geldi astronot gibi tanıdığı yabancıyıda biliyolar ya fazla ilgilendiğimden mi böyleler yoksa genel itibariyle böyle olurlar mı? bana geleli 2 ay belki olmuştur belki olmamıştır

9. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Yasin kardeşim sana öncelikle şunu bildirmek isterim arkadan kovalıyan her daim erkekdir buna emin ol önden kaçan dişidir bu her canlıda böledir bunu az cok sende bilirsin Kışın yumurta alınmaz diye bişey yokdur bu yanlış bir deim dir. Isın sabit ve akvaryumun saglıklıysa tabiki yumurta elde edebilirsin fakat şöle birşey ola bilir örnek 300 veya 400 yumurta bunun 200 döllene bilir fakat yavrular biraz daha ısı istiycegi için ısını 26 degilde 28 oda sıcaklıgıda buna eklenirse daha iyi olur ve emin ol saglıklı yavruların yani torunların olur :D kardeşim benden tavsiye sana Şudur sen her sölenen bakma özelikle petshop ların lafına bakma onlara kalsa 20 litreye 30 balık at yine yaşar sırf satmak için neyse kardeşim ben sana elimden geldigi kadar yardımcı olurum İstersen ist k.cekmece yakınsan eger sana bilgide veririm saglıklı balıklar dilerim kardşim

10. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Yasin kardeşim sana bu olayı sana şöle acıklamak istiyorum kur yapan balıkları ayır kıskanclık olayı var buda balıklarını strese sokar ve ölümler başlıya bilir. dikkatli olmakda fayda var

11. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

sağolasın abi ben kayserideyim aslında bi dönem bende balıkçılık yaptım merdivenaltı petshopum vardı sonra bu piyasadakilerin yüzünden bi anlık sinirle bütün akvaryumları boşalttım tek canlı bile kalmadı fakat gözümüzü açıp balık gördüğümüzden dolayı duramadım bir iki derken büyük gösterişli görünen balıkları topladım. şimdi benim dişi diye düşündüğüm balık cazgırlık yapıyo karnıda kocaman gerçi bol bol yediriyorum çeşit çeşit ama bakalım dişiler belki zayıflardandır :D inş kış falan demezler yumurtlarlar :) kısmet :) yardım için teşekkürler ;)

12. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

bide tatlı su formları için tablet tavuk suyunu kullanabilir miyim çok ilgi çekici duruyo tabletlerde bi faydası olur mu yada balık değilde tuzlu olduğundan artemia beslemek için uygun mudur ?

13. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Rica kardeşim Merak etme ısın sabit ve akvaryumun saglıklı oldugu sürece yavru elde edersin kardeşim. Mesala kışın hamile bayanlar evden neden cıkmaz dogurmak için hahaha buda öle bişi relax ol sen :) :D :D

14. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Benzetme de çok güzel hocam. :D Suları iyi sıcak üşüdüğüm zaman cama yapışıyorum bazen. :D

15. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Olacak o kadar. 20 yıldır akvaryum meraklısıyım ve merakım her gün artmakda. Asla yılmadım kardeşim yılmamda yaş oldu 25 yine öyleyim. Galiba bu sevgi ölene kadar gider. Mesala 2 yaşında kızım var onu nasıl çok seviyosam balıklarımıda öyle çok seviyorum. Elimde yavruluktan alma bir tane japonum var, adını sarı kız koydum. Altın sarısı tek kuyruk olması da daha uzun yaşadıgı için aldım. Şu anda 15 yaşında maşallah diyelim nazar değmesin haha :D KIZIM Gibi seviyorum, ne sevgi be :)

16. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Allah analı babalı büyütsün hocam aynen öyle bu sucul ortam adamı bırakmıyo üzsede kırdırmıyo çok farklı bi hobi sevgi bu her adam akvarist olamaz bence bu üyelerin tamamıda aynen böyledir kendimden çok onları önemserim nedense :D

17. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan
    Amin kardeşim saol cümlemizin inş kardeşim. Bende akvarist kardeşlerimde acemi olanlarda olsa herkezin bilgisine saygı duyarım ve bilgi edinmeye çalışırım kardeşim valla 20 yıldır akvaristim ama şuna inan kardeşim daha bilmedigim cok şey var inceledikce bazı şeyler ortaya cıkıyor mesla bundan 10 sene önce mantar beyaz benek bunun gibi hastalıklardan cok korkardım ama anladımki korkulcak kadar bişey yok elinde bir tane karantina akvaryum olması yeterli mesala 25 litre 40 litre gibi yeterli ve bol ısı 30 29 derece gibi ve biraz kaya tuzu olması yeterli ve pershop lardan alcamız benek haslagına iyi gelcek bir ilaç 2-3 günde iyleşiyo keratalar neyse bunlar uzun mesele :D

Yasin kardeşim Bu arada japon balıklarına arada ıspanak vermenide tavsiye ederim yaşlanmış ıspanak bir paket sigara büyüklügünde ama fazla haşlama ve ufak ufak kes balıkların yiye bilce şekilde saglıklı balıklar dilerim :)

18. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

yardımların için teşekkür ederim abicim zaten fazla acemi sayılmayız ama anormal durumlar şaşırtıyo insanı mesela benim japonlar :D

19. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

Valla benide çok şaşırtıyo dün bende bir tane katil japon cıkdı cöpcü balıgımı öldürdü cok üzgünüm bende o katil japonu hediye etdim yerine sarı kız japon aldım hemde altın sarısı ölürse eger altın diye sata bilirim belki :D:D:D

Sayfayı Paylaş