1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Selamlar-Tanganyika tür tavsiyesi

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde aqua_boy tarafından 13 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Uzun bir süre sonra tekrardan herkese merhaba sevgili Portal Ailesi. Malesef bilgisayarıma bulaşan bir virüs sonucu bütün bilgisayarım sıfırlandı herşeyim silindi. Bende facebook, msn gibi bütün hesaplarımı kapadım. Malesef portal şifremide unuttum ve uzunca bir süre giremedim. Online hesaplarımıda kapadığım için malesef yönetimden kimseye ulaşamadım. Bugün sağolsun Can Abi(james_34) yardımcı oldu ve Temel Abide şifremi sıfırladı ve artık yanınızdayım. Bu ayrılık için tekrardan özür dilerim ..

Gelelim asıl konuya Temel Abi başta olmak üzere Tanganyika Gölünü ne kadar sevdiğimi beni tanıyanlar iyi bilir. Hobi hayatım boyunca hiç ama hiç Tanganyika beslemedim, çok heveslendim ama hiç kısmet olmadı. Genelde hep Amazon ve Amerikan türleri besledim ama 2-3 hafta evvel Tanganyikaya ilk adımımı attım :cekingen: Amacım doğru bir biyotop kurmaktı ve oldukça yaklaştığımı düşünüyorum. Bu tankımla uluslararası yarışma olan AGA'ya katılacağım. Akvaryumum 115*50*50 ve gölün 15-20 metre derinliklerindeki bir salyangoz kabuğu yatağını taklit etmeye çalştım. Malesef aklıma takılan bir soru var o da tür seçimi. Şuan hali hazırda 1 tropheus ve 3 ocellatus var. Pazartesi günüde leptosomalarım gelicek 2 erkek 3 dişi mpulungu. Büyük bir olasılıklada 1 erkek 2 dişi callochromis macrops ekleyeceğim. Sizce bu türler yeterlimi yada sorun yaşarmıyım. Sizin önerebileceğiniz türler varmı yada bahsettiğim türler nasıl ? Balık kadromu bitirip, eksikliklerimi giderince akvaryumumu detaylı bir şekilde tanıtacağım. Şimdilik yakın bir kare detay ekliyorum :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldin Cenk. :ay:

Senin bu yaştaki akvaryum başarına hayranım Cenk. İnanılmaz bir araştırma , okuma ve gerçekleştirme kailiyetin var gönülden kutlarım. Fotoğraf akvaryum mu gölden bir kare mi inan belli değil müthiş gerçekten. Tür olarak elbette iyi bir seçim yapacağını düşünüyorum ama ben kum kelebeklerini çok seviyorum eğer eklersen taban kısmında çok güzel bir görüntü oluşacaktır yapacakları kum tepeleri sayesinde.

Maşallah maşallah. :emt:

aqua_boy bunu beğendi.
  3. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Çok teşekkür ederim Temel Abi, ayrıca hoşbuldum özlemişim buraları :) Elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum Abi, tankın genel tanıtımını daha çok beğeneceğini umuyorum, bu küçük bir kesit. Yaklaşık 300-350 tane kabuk var tankta. Abi teknik iki soru sormak istiyorum, tanktaki kayaların birinde hafif pas var acaba problem çıkarırmı ? Birde su ısısı malesef 30-31 derece genelde 31, ama daha yükseldiğini görmedim sence problem olurmu bu ısı ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayaların çok güzel ve kapalı yüzey Cenk. Eğer bu paslar kaya üzerinden çıkmayan yapıda ise sorun yaratmaz. Isı tuzlu su akvaryumumda da aynı drecede inan. Henüz canlı yok sanırım akvaryumda sorun oluşturacak bir nokta yok. Oksijeni güçlü tut sen yine de. Isı arttıkça oksijen azalır malum.

5. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Abi valla ne yaptıysam çıkaramadım. Sanırım problem olmaz, yüzey akıntısını fazla tutuyorum tankta. Abi bu arada tankta dediğin gibi 3 ocelletus, 1 tropheus var. Hatta ocellatuslardan biri fotoğrafta çıkmış. Ben leptosomalar için endişeliyim pazartesi gelecekler. Bakalım 30-31 derecede rahat edebileceklermi. Atlamalarından korkuyorum ..

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Hoşgeldin Cenk, genelde pcde oturamıyorum, aslında hep aklımdaydı Temel abi'ye şifreni sıfırlamak için ama girip hemen çıkıyorum gerçeknten kusura bakma yoksa sölicektim. :) Diğer forumdada sölediğim gibi gerçekten doğal ortama ayak uydurmaya gerçekten çok iyi başarmışın ama proteinle beslenen balıkların arasında Tropheus'un ne işi var. :) Balık konusunda iyi düşünmüşsün güzel türler Temel abi'nin ve benimde dediğim gibi kum kelebeklerindende koy 6 tane sürü halinde dipte takılsınlar çok güzel görüntü sağlıyorlar gerçektende.. Isıya gelirsek hava şartlarından büyük ihtimalle akvaryumdaki ısıtıcının termostatı kaça ayarlı?

Saygılar...

7. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Önemli değil Yavuz, hallettik. Beğendiğine sevindim. Kum kelebeklerinden o kadar koyamam malesef hem param bitti hemde tankı çok doldurmak istemiyorum :) Proteinle beslenen balıkların arasında tropheusun ne işi var demişsin. Bence bu düşünce ülkemizde kalıplaşmış saçma bir düşünce. Yabancı birçok forumda tropheusları karma akvaryumlarda görüyoruz. Ayrıca birçok akvaryumcuda tropheuslar karma tanklarda, mesela aldığım tropheusu frontosaların arasından aldım. Dediğin gibi doğal hayatı, habitatı taklit ediyorsak, biyotop yapıyorsak sistemin her canlısı bulunmalı bence :) Isıtıcı 24 e ayarlı ama çalışmıyor. Oda sıcaklığı ile bu derecede ...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık yok sandım ben Cenk. Ancak değişen birşey yok oksijeni iyi tut yeter. Leptosomalarda süper seçim biliyorsun çok severim o türüde. Yüzeyi harekelendirmen çok yerinde olmuş bu karbondioksiti uçurur ve daha dengeli Ph değerini tamponlar. Tropheuslarla leptosomalar beslenebilir ama yem seçiminde bitkisel yanında pul yem ama protein içerikli pul yem diyete eklersen sorun olmaz. Zaten

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık olduğunu görmedim Cenk. Leptosomaları çok severim bilirsin. Süper seçim. Tropheuslar ile olur sorun yok yapman gereken bitkisel yanında pul yem ama protein içerikli pul yemi diyete dahil edebilirsin. Zaten tropheuslarında proteine ihtiyacı vardır. Önemli olan tıkanma yaratacak yem tercih etmemek.

Yüzeyi hareketlendirmen çok yerinde olmuş. Oksijen bol olsun akvaryumda. Yüzeyi hareketlendirmek karbondioksitin uçmasını sağlar ve Ph değeri türe uygun seyir eder. Gölün ana yapısı da zaten bu temel üzerinedir.

10. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Aynen öyle Abi, dengeli bir diyet uygulayacağım. Ph değerim 9,1-9,4 civarlarında balıklar çok mutlu ve renklerini çok güzel gösteriyorlar :nazar: Leptosomalara kavuşmak için sabırsızlanıyorum dediğim gibi 2 erkek 3 dişi mpulungu Abi. Filtre olarak sadece eheim 2012 iç filtre kullanıyorum ve aşırı memnunum ayarlanabilir debisi gerçekten şahane, istediğim yöne istediğim şiddette akıntı uygulayabiliyorum ..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cenk kardeşim hoşgeldin,tankının tanıtımını sabırsızlıkla bekliyorum yanlız kalmıştım valla sevindim açıkcası.

12. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Cenk bey hoşgeldiniz. Tankınızdan gönderdiğiniz kare gayet güzel gözüküyor.

13. Yunus Yıldırım

Yunus Yıldırım

İsim:
    Yunus İlkay Yıldırım
  14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Cenk , hoşgeldin :)

Senin tanktan güzel birşey çıkacağına yürekten inanıyorum. Benim memurum işini bilir misali :)

15. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    İsmail Abi hoşbulduk, benim ilk Tanganyika tecrübem inşallah tankımı tanıttığımda mahçup olmam :cekingen: Dediğim gibi balık ve arka fon eksiklerim var onlarıda tamamladığım an hemen paylaşacağım. Tahminen haftaya bugün :)

Ömer Bey hoşbulduk, beğenmenize sevindim. Dediğim gibi ilk tanganyika tecrübem :)

Yunus Bey teşekkürler.

Can Abi, çok sağol. Sayende burdayım. Tankı paylaşıncan beğeneceğine inanıyorum Abi.

Şu ısı konusu gerçekten çok canımı sıkıyor, umarım problem yaşamam. Özellikle gelecek olan leptosomalardan ..:(

james_34 bunu beğendi.
  16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hoşgeldin Cenk.:em:

aqua_boy bunu beğendi.
  17. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Hoşbulduk Olcay Hocam saygılar:gif

18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cenk kardeşim akvaryumundan paylaşmış olduğun ufak bir kesit mükemmel ,genel tanıtımında mahcup olmak yerine bize bile dekor konusunda faydası olacağını düşünüyorum.Emeğin ve dekor konusundaki başarın için kutlarım kardeşim tanıtımını sabırsızlıkla bekliyorum.

19. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Teşekkür ederim İsmail Abi. Pazartesi balıklarım geliyor alışsınlar birde arkafonu koyayım hemen detaylı tanıtımımı yapacağım :ay:

cirol bunu beğendi.
  20. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cenk kardeşim benim favori balığım inşallah bu türü besleyeceğim ,tanganyika türünün bana göre en güzel türlerinden biri.

aqua_boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş